
Savremeni automobili prikupljaju gomilu podataka o vama i vašem načinu vožnje
Novi modeli nude brojne sisteme asistencije, ali i komuniciraju sa proizvođačem i dostavljaju mu razne informacije.

Foto: Pixabay
Već nekoliko primera pokazuje sa koliko podataka nesvesno snabdevamo proizvođače svakim kilometrom koji pređemo svojim automobilom. Wired je pisao o određenim modelima na američkom tržištu i naveo konkretne primere.
Verovali ili ne, automobili mogu da generišu do 25 GB podataka za samo jedan sat vožnje.
Tako bi vlasnici novog pikapa Ford F-150, najpopularnijeg modela u Americi, trebalo da znaju da proizvođač dobija informaciju o brzini kretanja svakog vozila, ali i, na primer, o tome koliko snažno vozač pritiska nogom papučicu gasa.
Toyota kaže da prikuplja podatke o položaju upravljača, ubrzanju, brzini, kočenju i destinacijama putovanja. Neki automobili bukvalno skeniraju lice vozača pre nego što se pokrenu.
"Ove podatke ne mogu da očitajui ljudi, a skenovi lica skladište se samo u vozilu i ne prenose Toyoti", objašnjava portparol japanske kompanije.
I Chevrolet beleži podatke, odnosno parametre vožnje, ali i lokaciju, rute vožnje, pa čak i donekle nevažne podatke, na primer o otvaranju prozora na vozilu.
Ako vozite električni automobil, proizvođač će analizirati podatke kada punite vozilo kod kuće.
Gigabajti ličnih podataka se svakodnevno šalju u bazu podataka na obradu, a tu prednjače američki proizvođači. Pritom, ni sami ne beže od toga, već sa ponosom priznaju da komuniciraju sa vozilom.
I značajan deo tih podataka nesumnjivo završava u rukama brokera podataka, osiguravajućih kompanija, vlade i drugih.
To je kombinacija podataka koje sajt Privacy4Cars analizira da bi došao do svojih izveštaja o privatnosti vozila na osnovu zvaničnih dokumenata i saglasnosti pojedinačnih proizvođača.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Na današnji dan: Umrla Klara Cetkin, ubijen Pančo Vilja, postignut dogovor o podeli Čehoslovačke
20.06.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 20. jun, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Zabranjeno ropstvo u SAD, rođeni jedan od tvoraca penicilina i Salman Ruždi
19.06.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 19. jun, u svetu i kod nas.
Najmoćniji alat za dugoročni poslovni uspeh: Kvalitetno slobodno vreme
18.06.2025.•
0
Psihološka istraživanja pokazuju da slobodno vreme može biti najmoćniji alat za dugoročni uspeh, ali samo ako ga svesno koristite.
Psihijatar se četbotovima predstavljao kao tinejdžer sa problemima: Odgovori bili zabrinjavajući
18.06.2025.•
1
Pre nekoliko meseci, dr Endru Klark, psihijatar u Bostonu, saznao je da se sve veći broj mladih ljudi obraća četbotovima veštačke inteligencije za smernice i podršku.
Na današnji dan: Napoleon poražen kod Vaterloa, rođeni Horti i Makartni, umrli Gorki i Saramago
18.06.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 18. jun, u svetu i kod nas.
Izabran grad koji ima najbolje uslove za život: Nalazi se u Evropi
17.06.2025.•
1
Danska prestonica Kopenhagen preuzela je primat na listi svetskih gradova sa najboljim uslovima za život, na kojoj je Beč tri godine za redom bio prvi, pokazuje najnovije istraživanje.
Na današnji dan: Prvi put upotrebljen antiseptik, umro Vlastimir Đuza Stojiljković
17.06.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 17. jun, u svetu i kod nas.
Ako morate da servisirate klimu: Evo koliko bi to moglo da vas košta
16.06.2025.•
9
Sa dolaskom toplih dana teško se može bez klime, a na temperaturama iznad 35 stepeni u mnogim domaćinstvima one rade i dan i noć.
Na današnji dan: U Novom Sadu štampan "Serbski dnevnik", Aung San Su Ći primila Nobelovu nagradu
16.06.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 16. jun, u svetu i kod nas.
U Sredozemnom moru bi za 25 godina moglo biti više plastike nego ribe
15.06.2025.•
0
Unija za Mediteran (UFM), organizacija koja okuplja 43 zemlje, upozorila je da bi za 25 godina u Sredozemnom moru moglo biti više plastike nego ribe ako se radikalno ne poboljša upravljanje otpadom.
Holandski poslanici traže potpunu zabranu mobilnih telefona u školama
15.06.2025.•
0
Poslanica holandske liberalne partije Demokrate 66 Haneke van der Verf zatražila je da se pametni telefoni u potpunosti zabrane u svim školama, a ne samo tokom nastave, kako je to trenutno regulisano.
Na plažama u Siriji obavezan "burkini", na hotelskim bazenima može i bikini
15.06.2025.•
0
Sirijska islamistička vlada dekretom je proglasila da žene na plažama treba da nose dvodelne kupaće kostime sa velom, poznate kao "burkini", ili druge kupaće koji pokrivaju telo na javnim plažama.
Na današnji dan: Ćosić postao predsednik SR Jugoslavije, pokušan atentat na Vuka Draškovića
15.06.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 15. jun, u svetu i kod nas.
Istraživanje pokazalo šta se dešava u mozgu ako tri dana ne koristimo mobilni telefon
14.06.2025.•
3
Promene u moždanim signalima upoređene su u istraživanju sa promenama kod zavisnosti od alkohola ili nikotina, što ukazuje na to da telefoni mogu izazvati zavisnost.
VIDEO Vizantijski grobni kompleks pronađen u Siriji: Ruševine stare više od 1.500 godina
14.06.2025.•
2
Sirijski izvođač radova napravio je istorijsko otkriće, kada je prilikom čišćenja ruševina uništene kuće, naišao na ostatke podzemnog vizantijskog grobnog kompleksa.
Na današnji dan: Rođen Če Gevara, umrli Zmaj i Borhes
14.06.2025.•
0
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 14. jun.
Otkrivena nova vrsta dinosaurusa: Menja saznanja o porodičnom stablu triranosaurus reksa
13.06.2025.•
0
U kolekciji mongolskog muzeja naučnici su otkrili novu vrstu dinosaurusa za koju kažu da "ispravlja" evolucionu istoriju tiranosaurusa.
Na današnji dan: Rođen Jejts, Sava Kovačević poginuo na Sutjesci
13.06.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 13. jun, u svetu i kod nas.
Najpopularniji parfemi 2024: Brendovi, mirisi i uticaj na raspoloženje
12.06.2025.•
0
Parfemska scena u 2024. godini i dalje je obeležena klasicima koji ostaju bezvremenski i privlače milione korisnika širom sveta.
VIDEO: Građani Hongkonga koji preuzmu jednu igricu za mobilni mogli bi da budu krivično gonjeni
12.06.2025.•
3
Građani Hongkonga koji preuzmu ili podele mobilnu igricu "Reversed Front: Bonfire" mogli bi da se suoče sa krivičnim gonjenjem prema zakonu o nacionalnoj bezbednosti.
Na današnji dan: Napadnuti Sremski Karlovci, zamalo uništen Novi Sad, rođena Ana Frank
12.06.2025.•
0
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 12. jun.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar