Roditelji u klinču između neproverenih dadilja i potrebe da nađu nekog da im čuva dete

Predsednica Udruženja "Roditelj" Dragana Soćanin rekla je, povodom slučaja kada je 35-godišnja dadilja otela bebu koju je čuvala, da taj slučaj govori mnogo toga.
Roditelji u klinču između neproverenih dadilja i potrebe da nađu nekog da im čuva dete
Foto: Pixabay (ilustracija)
"Dadilje su neophodne, posebno u velikim gradovima, bake i deke nemaju uvek mogućnost da čuvaju, i to što nema ni toliko mesta u vrtićima otvara nam mnoga pitanja", rekla je ona za N1.
Dodaje je izuzetno veliki problem kako izabrati dadilju.
"Ne postoji zakon o dadiljama. Kada individualno osoba čuva, nismo sigurni da li je ona prošla proveru, kako što prođe svako ko aplicira da radi u vrtiću ili školi test da li može da radi sa detetom. Ako dete ima smetnje u razvoju, postoji čitav spektar koji nije zakonski pokriven, roditelji moraju da se snalaze, na kraju je roditelj kriv ili odgovoran zato što je odabrao nekog za dadilju ko nije kompetentan. Ako ne mogu roditelji, bake ili deke, uvek da se biraju dadilje po preporuci, sigurna preporuka, ali da je prošla taj proces i da je sve bilo u redu", kaže Soćanin.
 
Ističe da, kada je reč o dadiljama, ne možemo nikako da znamo da li su sve informacije koje se nalaze na internetu – tačne.
 
"Kada imate privatan vrtić, ako je licenciran, postoji neka određena kontrola. Ovde ne postoji, ko ih kontroliše i na koji način, kako one dolaze do porodica, potreban je veliki oprez", kaže sagovornica N1.
 
Soćanin navodi da je problem broja mesta u vrtićima veliki, posebno u Beogradu.
 
"Ostane svake godine neupisane dece, 5.000 prošle godine, videćemo ove godine, to je veliki problem, ostanu ispod crte. Drugi problem je jaz, jer porodiljsko odsustvo traje 12 meseci, do 11. meseca bebe, jaslice su od 12. meseca. Svaki roditelj ima mesec dana da nađe rešenje, da li će iznajmiti dadilju, prave se najveće brzoplete greške – kada se traži dadilja to mora da se radi duži vremenski period, ne može da se uradi od danas do sutra. Preporuka instutucijama, Ministarstvu prosvete jeste da napravi novu šemu gde će deca moći da se primaju i od 11. meseca ili da se produži još jedan mesec porodiljsko, da se pronađe prostor za svu decu koja se prijave za vrtiće", kazala je Soćanin.
  • Hm

    10.08.2022 17:47
    Hm
    Baš ako nema ko da cuva dete onda može osoba od poverenja, inace te školovane obično daju sedativ pa dete bude mirno, cuvajte se posebno tih "školovanih".
  • Lemi

    10.08.2022 08:29
    Lemi
    Imate profi agencije koje rade sa decom! Skupi jesu ali izuzetno kvalitetni i pouzdani! Velika vecina roditelja nemaju novca da angazuju tu vrstu dadilja i pribegavaju nekoj alternativi koje cesto bude nekvalitetna i sa nekim obaveznim problemom!
  • M. S

    10.08.2022 08:25
    M. S
    Koliko para,toliko i muzike! Imate profesionalne i skolovane dadilje,koje se bave samo,decom!!! Cena na mesecnom nivou nije,ispod 700 eura,vikendom i praznicima ide duplo,ugovor,diploma,preporuke,placeno PIO,...! Sta bi vecina roditelja za 2000 hiljade,dnevno po nekoj preporuci....moze ali nema garancije!!! Svega ima a dali ima,para...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

Sve više starih u Japanu umire samo

U prvoj polovini ove godine u Japanu je kod svoje kuće preminulo ukupno 37.227 osoba koje žive same, pokazuju zvanični podaci japanske policije.