
Toplotni talasi povećavaju rizik od prevremenog porođaja
Toplotni talasi povećavaju stopu prevremenih porođaja, što može dovesti do lošijih zdravstvenih ishoda za bebe i uticati na njihovo dugoročno zdravlje, pokazalo je novo istraživanje.

Foto: Pixabay
Majke Afroamerikanke i Latinoamerikanke, kao i one u nižim socioekonomskim grupama, posebno su izložene riziku da rađaju rano nakon toplotnih talasa.
Ekstremni toplotni događaji se dešavaju sve češće, traju duže i povećavaju intenzitet zbog klimatske krize. Prošle godine su bile rekordne temperature, a jul 2023. godine je doneo najtopliji dan ikada zabeležen četiri dana zaredom u svetu.
Osim toga, trudnice su među najosetljivijima na toplotni stres i verovatnije je da će doživeti toplotni udar i toplotnu iscrpljenost, prema CDC-u. To može negativno uticati na njihovu nerođenu bebu.
"Nalazi sugerišu da postoje populacije koje nisu u mogućnosti da izbegnu vrućinu i doživljavaju mnogo veće posledice", rekla je Lindzi Darou, autorka studije i profesorka epidemiologije na Univerzitetu Nevada.
Istraživači su analizirali 53 miliona porođaja koji su se dogodili između 1993. i 2017. u 50 gradskih područja Sjedinjenih Amričkih Država. Nakon četiri uzastopna dana velikih vrućina, naučnici su otkrili da postoji dva odsto veća šansa za prevremeni porođaj i jedan odsto povećanje za prevremeno rođenje.
"Odaziv je veći u podgrupama za koje možete očekivati da će imati manji pristup klima-uređajima i manje mogućnosti izbegavanja vrućine", rekla je Darou.
Prevremeni porođaj je vodeći uzrok smrti novorođenčadi i povezan je s različitim respiratornim i neurorazvojnim ishodima tokom životnog veka deteta. Toplota može izazvati preuranjene kontrakcije kroz oslobađanje hormona koji izazivaju porođaj, smanjen protok krvi i dehidraciju, što može izazvati rani porođaj.
Studija iz 2022. pokazala je da su trenutne smernice o izloženosti toploti među trudnicama i dalje retke i nedosledne.
"U trudnoći grešimo kada je u pitanju oprez. Trebalo bi da postoji dodatno savetovanje u klinikama i opšti materijali o načinima zaštite od dehidracije i toplotnog stresa u vreme ekstremnih vrućina, koje su sve češće", rekao je Natanijel Denikola, specijalista ginekologije koji je napisao izveštaj za 2020. o zagađenju vazduha i prevremenim porođajima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Istraživanje pokazalo: Inteligencija dece se može predvideti već sa sedam meseci
13.07.2025.•
0
Roditelji često traže prve znake inteligencije kod svojih beba, bilo da je to gugutanje, mahanje, osmehivanje ili prepoznavanje poznatog lica.
VIDEO: Dečak se zaglavio u aparatu sa igračkama
13.07.2025.•
0
U jednom tržnom centru u američkom gradu Mejson, u saveznoj državi Ohajo, trogodišnji dečak uspeo je da se uvuče u aparat sa igračkama - i to kroz otvor predviđen za izlazak plišanih igračaka.
Ovo su najpopularnija imena za dečake i devojčice u Srbiji
13.07.2025.•
2
Roditelji u Srbiji su prošle godine devojčicama najčešće davali ime Sofija, a dečacima Luka.
Holandija otvara hotele za porodilje
06.07.2025.•
2
Holandija otvara dodatne hotele za porodilje usled nedovoljnog broja ustanova koje pružaju postnatalnu negu, prenose holandski mediji.
Hongkong će priznati prava gej parovima venčanim u inostranstvu
02.07.2025.•
0
Hongkong će predložiti pravni okvir kojim se priznaju određena prava homoseksualnim parovima legalno venčanim u inostranstvu, saopštila je Vlada tog kineskog specijalnog administrativnog područja.
Decenijsko istraživanje: Žene se pre odluče na razvod
29.06.2025.•
2
Prema istraživanjima, žene su te koje prve podnose tužbu ili zahtev za razvod. Ispostavilo se da je muškarcima teže da se prvi odluče na taj korak.
Koju hranu jesti, a koju izbegavati tokom dojenja
22.06.2025.•
2
Dojenje je najbolji način ishrane za novorođenče - majčino mleko sadrži hranjive sastojke koji štite bebu od infekcija, smanjuju upale i jačaju imunitet.
Sve više razvoda u Srbiji, jedan grad prednjači
22.06.2025.•
6
Kada je reč o razvodu brakova, čini se da Srbija prati evropske i svetske "trendove".
Neobično rešenje moglo bi smanjiti broj slučajeva iznenadne smrti odojčeta
22.06.2025.•
0
Jedna uobičajena materija koju mnogi imaju kod kuće mogla bi kriti iznenađujuće svojstvo, potencijalnu zaštitu od sindroma iznenadne smrti odojčeta (SIDS).
VIDEO: Roditelji na svečanosti u vrtiću smeli da tapšu samo jednom po detetu
18.06.2025.•
3
Na jednoj vrtićkoj svečanosti u SAD-u roditeljima je bilo naređeno da tokom uručenja diploma tapšu samo jednom po detetu, što je izazvalo burne reakcije na društvenim mrežama.
Pojavili su vam se mravi u kući: Ovo je sprej koji će vam pomooći da ih se rešite
09.06.2025.•
2
Mravi su možda sitni, ali ako se nasele u vašem domu, mogu napraviti veliki problem.
Bebe često stavljaju stopala u usta: Evo zašto
08.06.2025.•
1
Mnogi roditelji se iznenade kada primete da njihova beba često stavlja stopala ili druge predmete u usta.
Sve manje roditelja čita deci: Nekima je dosadno, neki nemaju vremena, a neki ni sami ne vole knjigu
08.06.2025.•
0
Sve više roditelja priznaje da ne čitaju naglas svojoj deci, uprkos dokazanim prednostima ove navike za njihov jezički, emocionalni i intelektualni razvoj, pokazuju niz anketa i iskustava edukatora.
Skupa bebi oprema problem za roditelje: Nedostatak domaće proizvodnje
07.06.2025.•
4
Procene pokazuju da roditelji tokom prvog opremanja i kupovine zaliha za prvih mesec dana iz džepa izdvajaju oko 200 hiljada dinara.
Švedska zabranjuje usvajanje dece iz inostranstva
03.06.2025.•
1
Švedska bi trebalo da postepeno ukine praksu usvajanja dece iz inostranstva, navela je komisija koju je formirala vlada te zemlje.
Šta se dešava kad redovno pevate svojoj bebi
01.06.2025.•
0
Nije tajna da bebe vole uspavanke, ali novo istraživanje pokazuje da pevanje bebama donosi i druge koristi osim trenutnog umirivanja.
Japan ograničava kakva imena mogu da se daju bebama - problem su "Pikaču", "Najk" i "Puding"
29.05.2025.•
0
Vlada Japana donela je nova pravila kojima ograničava praksu davanja takozvanih "kirakira" imena deci - neobičnih, često fonetski izmišljenih imena kao što su "Pikaču", "Najk" ili "Puding".
Brat i sestra blizanci proslavili stoti rođendan
29.05.2025.•
0
Brat i sestra blizanci u malom mestu pored Firence proslavili su ove nedelje stoti rođendan velikim slavljem koje su im priredili rodbina i prijatelji.
VIDEO: Balerina Kapućina i Bombardiro Krokodilo zaludeli klince - šta je to zapravo?
28.05.2025.•
3
Ako imate klince, poslednjih nedelja sigurno slušate o Balerini Kapućini, Bombardiru Krokodilu, Tralaleru Tralala i Šimpanziniju Bananiniju.
Stručnjaci smatraju da je ovo najopasnija fraza pri odgoju dece
25.05.2025.•
0
Jedna fraza se posebno često izgovara kad vaše dete doživi neko negativno iskustvo, možda se spotaklo i palo ili se posvađalo s prijateljem, a vi odmah izgovarate: "Nije ti ništa".
Više od 60 dece u Evropi začeto spermom donora sa genskom mutacijom povezanom s rakom
25.05.2025.•
1
Sperma muškarca koji je nosio retku mutaciju koja uzrokuje rak korišćena je za začeće najmanje 67 dece, od kojih je 10 u međuvremenu dijagnostikovan rak.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar