Još uvek smo svi pod utiscima i svojevrsnim stresom od proteklih nekoliko meseci, ali stvari se vraćaju u normalne tokove sa letom koje nam dolazi.
Od danas su zvanično otvorene granice Srbije i Bosne i Hercegovine za slobodan prelezak svih građana, a tajming je idealan za odlazak u najpopularniji centar za aktivni odmor u regionu.
Rafting centar Drina-Tara nalazi se u Republici Srpskoj (BiH), 18 kilometara od Foče prema Nikšiću. Kao na razglednici, ovaj raj na zemlji "ušuškao" se između dva nacionalna parka - Sutjeska i Durmitor, u podnožju planine Vučeva, na samoj obali reke.
Rafting centar Drina-Tara nalazi se na idealnoj poziciji jer se sve rafting ture završavaju upravo u pristaništu u samom kampu rafting centra, a sve ostale outdoor aktivnosti kreću upravo odavde.
Sa više od 120 bungalova i oko 400 ležajeva, ovo je najveći kompleks za aktivni odmor u Evropi, a svake godine je sve popularniji.
Rafting Centar Drina-Tara i Rafting Tara klub postoje više od 20 godina i uz odličnu organizaciju, profesionalnost i mere sigurnosti po EU standardima, uspeva da zadrži ono po čemu je postao poznat i omiljena destinacija turista iz celog sveta - porodičnu dobrodošlicu i toplu atmosferu, sa ugodnim večerima uz vatru, a sve to na samoj obali reke.
Dok provodite vreme na terasama koje se nadvijaju nad rekom, odmarate i dušu gledajući kroz krošnje drveća u zvezdano nebo, a u svakom trenutku možete da pružite ruku i zahvatite pitku vodu iz ledene reke. Već to je odličan početak za pravi hedonistički doživljaj, a nastavlja se gozbom pred 18 domaćica kampa koje spremaju specijalitete Stare Hercegovine koje samo ovde, ovako autentično i obilno možete da probate.
“Naša kuhinja je posebna priča. U kuhinji nemamo baš ni jednog profesionalnog kuvara, već su to naše domaćice, žene iz okolnih sela koje pripremaju domaću i domaćinsku hranu. Često ljudi pitaju da li se hrana služi po principu švedskog stola i tada se setimo da naši gosti taj sto koji im serviramo za svaki obrok često nazivaju 'slavskim stolom' i to je najpribližniji opis", opisuju domaćini kampa.
Rafting centar Drina-Tara, osim najboljeg smeštaja i organizacije na ovom području, ima još nešto što pravi najveću razliku i po čemu postavljaju standarde u ovom vidu turizma, a to su - ljudi.
Tim probranih i odabranih, spremnih i iskusnih, licenciranih za vođenje čamaca za rafting Tarom, tim planinarskih vodiča, tim koji održava i vodi ture snažnim ATV kvadovima, momci koji vode goste na kanjoning neistraženim kanjonima ovog kraja, vozači koji vode računa o sigurnosti i udobnosti prilikom odlaska na ture, prijateljska ekipa simpatičnih konobara i već spomenute kuvarice koje hrane dušu i telo. To je nešto što se ne može kupiti, ali se može steći i izgraditi trudom i decenijskim radom.
Decenijama se ovde grade i prijateljstva. Postoji mnoštvo interesantnih priča o ekipama koje dolaze na rafting u Rafting Centar Drina-Tara već 22 godine zaredom, priče o ljubavima, veridbama, novim prijateljstvima, priče o svima koji imaju privilegiju da barem delić svog života preveslaju zajedno sa divnim ljudima i u ovim nestvarnim kanjonima.
Teritorija Foče je poznata, naročito među strancima, kao ''zemlja kanjona'' i nalazi se na istoku Republike Srpske, severu Hercegovine, na samoj granici sa Crnom Gorom. Ovaj kraj poznat je kao oaza prirode, potpuno nezagađen, sa pitkim rekama i potocima, visokim planinama. Jedina prašuma u Evropi - Perućica, nalazi se baš ovde, s vodopadom Skakavac u njenom središtu, a tu je i najviši vrh BiH Maglić.
U podnožju Maglića postoji glečersko jezero u obliku srca, Trnovačko jezero, po mnogima najlepše u bivšoj Jugoslaviji. Odmah preko puta su obronci planine Zelengore s mnoštvom planinskih jezera poznatijim kao "gorske oči".
Obilazak svega ovoga ne može da se meri ni sa čim, a još je bolje iskustvo kada se to sve obiđe u pratnji vodiča iz Rafting centra Drina-Tara.
Iskusni vodiči znaju svaki vrh, svaki izvor i svaki cvet koji raste, a cenjene posetioce obasipaju zanimljivim pričama iz bogate istorije ovog kraja. Kao lokalci u ovoj kraju, vole svoj posao i naročito uživaju u približavanju lokalne prirode i istorije svakom gostu.
Veliku većinu gostiju Rafting Centra Drina-Tara čine gosti iz Srbije, i samim otvaranjem nove deonice autoputa Miloš Veliki, put do ove predivne destinacije je dosta kraći.
Najprijatnija i najčešća putanja do njih je sada upravo tim autoputem do kraja, pa onda preko Mokre Gore, Višegrada i Goražda. Većina turista se odlučuje za trodnevni rafting aranžman i samim tim provodi dve noći u Rafting Centru Drina-Tara, ali ponuda naših domaćina je bogatija - od jednodnevnih do petodnevnih aranžmana, a sve ih možete pogledati OVDE. Takođe, sve aranžmane možete da kombinujete i prilagodite lično sebi.
Ukoliko se odlučite za četiri dana avanture u Rafting centru Drina-Tara, čeka vas rafting najboljim delom Tare. ATV kvadovima popećete se na sam vrh kanjona sve do jedinstvene farme sira na ivici najvećeg evropskog kanjona. Velikim džipovima preći ćete planinu Zelengoru, a stazama Mlečnog Puta Emira Kusturice i Monike Beluči vratićete se pod Maglić i peške stići do glečera Trnovačkog jezera. Očekuje vas uzbudljiva poseta katunima, uz degustraciju sira i skorupa iz mešine i iskustvo koje će svaki gost pamtiti.
Vidimo se uskoro u Rafting centru Drina-Tara, u avanturi koja se pamti i kojoj ćete se rado vraćati.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Letovanje je vreme kada želimo da se opustimo, pobegnemo od gužve i uživamo u potpunoj slobodi. Ali da li ste se ikada zapitali – da li hotel zaista pruža to što vam treba?
Aviokompanije su zamoljene da otkažu 40 odsto svojih letova koji polaze sa ili stižu na aerodrome Pariz-Šarl de Gol i Orli u petak, dan pre početka letnje sezone u Francuskoj.
Novi Zakon o saobraćaju koji je usvojen u Grčkoj i predviđa rigorozne kazne za saobraćajne prekršaje neće se primenjivati tokom leta, jer je njegovo stupanje na snagu planirano za jesen ove godine.
Letovalište Kan na francuskoj rivijeri uvodi propis koji je gradsko veće nazvalo "drastičnim", tako što će od 2026. kruzerima sa više od 1.000 putnika biti zabranjeno da pristanu u tom gradu.
Putnici na kruzerima od danas će plaćati porez od 20 evra, ukoliko putuju na ostrva Santorini i Mikonos, kao i pet evra ako idu na druga grčka ostrva, saopštilo je Ministarstvo finansija te zemlje.
Severna Koreja će sledeće nedelje otvoriti priobalno turističko mesto, odmaralište Vonsan-Kalma, za koje navodi da će započeti novu eru u njenoj turističkoj ponudi.
Putnički voz koji je krenuo iz Pjongjanga stigao je u Moskvu, označavajući ponovno otvaranje najduže direktne železničke linije na svetu između glavnih gradova Severne Koreje i Rusije.
Odbor Evropskog parlamenta za saobraćaj podržao je izmenu zakona o pravima avioputnika koja bi omogućila besplatno nošenje ručnog prtljaga do sedam kilograma, bez dodatnih troškova.
Singapur važi za jednu od najuređenijih i najefikasnijih gradova-država na svetu, koja je poznata po veoma strogim propisima koji uređuju ponašanje građana u javnosti.
Sudeći po cenama prehrambenih proizvoda u grčkim trgovinskim lanacima Masoutis ili Galaxiasa, nekadašnji "paradajz turisti" nemaju više razloga da, kao nekada, u gepecima nose hranu iz Srbije.
Slučaj putnika aviona kompanije Er Indija, koji je jedini preživeo nesreću u kojoj je poginula 241 osoba, pokrenuo je debatu o tome da li je njegovo sedište, 11A, najbezbednije mesto u avionu.
Od kazni za nošenje japanki do zabrane pušenja na plažama i sprečavanje i naplaćivanje pravljenja selfija, pravila za putovanja po Evropi postaju strožija.