Čak i nakon više od sto godina od kako je potonuo i čak četvrtinu decenije kako su Leonardo i Kejt ovekovečili ovu nesreću filmom, Titanik ima posebno mesto u narodnoj mašti.
Teško je zamisliti da upravo taj brod, na dubini od 3.800 metara dubine Atlantika i 400 nautičkih milja od kanadske obale, sporo propada. Međutim, on je još uvek tu, okružen živim svetom, mračnih vodenih dubina. Sada je otvoren i za posete, a cena tog obilaska je 250.000 evra, prenosi Euronews Srbija.
Kompanija OceanGate, bazirana u Americi, koja se bavi civilnim istraživanjem, sada regrutuje ronioce za svoje godišnje obilaske Titanika, koji počinju u maju 2023. godine.
Prvi snimci nude detalje koji oduzimaju dah
Budući članovi ekipe će znati šta da očekuju, pošto video snimak ovogodišnje ekspedicije prikazuje olupinu u rezoluciji 8k.
"Zadivljujući prikaz svih detalja na ovom snimku će pomoći timu naučnika i pomorskim arheolozima da preciznije opišu urušavanje Titanika, a tek nas očekuju i novi snimci 2023. godine i kasnije", kaže predsednik "OceanGate Expeditions" Stokton Raš.
Ovako su otkrivena imena proizvođača sidra (Noa Higli i Sons Ltd), koja su dugo bila velika misterija za proizvođače sidra sa leve strane broda.
"Deset godina sam proučavao olupine i nekoliko puta čak i ronio, i ne mogu da se setim da sam ikada video slike koje tako verno prenose svaki detalj", ističe veteran ronilac na Titaniku Rori Golden. "Uzbudljivo je kada posle toliko godina uočite nešto što nije bilo tako očigledno prethodnim generacijama kamera."
U visokoj rezoluciji su snimljeni moćni pramac broda, deo trupa, skladište i ogromni lanac sidra (čija svaka karika teži skoro 91 kilogram) i ograde koje su urušene.
"Postoji i zapanjujući klip, koji pokazuje i jedan od jednokrakih kotlova koji je pao na dno okeana kada se Titanik prepolovio", kaže Golden i dodaje, "pri identifikovanju olupine 1985. godine, bio je među prvim stvarima koje su pronađene".
Zapisi ovog kvaliteta će pomoći i u prepoznavanju životinjskih i biljnih vrsta viđenih na brodu i u njegovoj okolini.
Kako izgleda ekspedicija Titanika
Od kada je pronađen, manje od 250 ljudi je posetilo Titanik i okolno polje olupine, prema OceanGate.
Svakako su pre svih turista i putnika, to učinili specijaliste misije, kako kompanija naziva svoju posadu, što ih čini vrlo privilegovanim. Poseta zahteva starosno doba preko 18 godina, stabilnost na brodu, veštinu upravljanja malim brodom, kao i penjanja uz merdevine, ali i jačinu za nošenje velikih težina. Takođe, tura zahteva i 250.000 evra kako bi se pokrili troškovi ekspedicije i obuke.
Stokton je sarađivao sa NASA radeći na dizajnu jedine na svetu podmornice za duboko ronjenje, koja može da dođe do Titanika sa pet članova posade. Nazvana je "Titanik", po vodenom mesecu Saturna, a ne po popularnom brodu i prima izabrane ronioce na osmodnevnu misiju.
Ove ekspedicije su i deo "višegodišnjeg istraživanja olupina i unikatnog, raznolikog ekosistema, koji se na njemu razvio", dodaje "OceanGate".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Mnogi će ovog leta putovati avionom, tako da će morati da prođu kroz aerodromsku bezbednosnu kontrolu. Postoji jedna stvar koju svakako treba da izbegavate da spakujete u svoj prtljag.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da su grčka ostrva Mikonos i Santorini uveli jednokratne takse od 20 evra zbog prekomernog broja turista.
Novo odmaralište na plaži u Severnoj Koreji, koje su grupe za ljudska prava kritikovale zbog zlostavljanja radnika tokom izgradnje, ove nedelje je dočekalo prvu grupu ruskih turista.
Sezona letnjih odmora uveliko je počela i mnogi su već isplanirali na koju će destinaciju otputovati. Oni koji će na putovanje avionom, treba da vode računa o ostvarivanju prava u slučaju kašnjenja ili otkazivanja leta.
Putnici koji poleću sa aerodroma u Italiji ka destinacijama u toj zemlji i šengenskom prostoru više neće morati da pokazuju ličnu kartu ili pasoš pri ukrcavanju.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da trenutno u Grčkoj ima manjih požara na pojednim ostrvima, ali da to ne utiče na srpske turiste i da oni nisu ugroženi.
Letovanje je vreme kada želimo da se opustimo, pobegnemo od gužve i uživamo u potpunoj slobodi. Ali da li ste se ikada zapitali – da li hotel zaista pruža to što vam treba?
Aviokompanije su zamoljene da otkažu 40 odsto svojih letova koji polaze sa ili stižu na aerodrome Pariz-Šarl de Gol i Orli u petak, dan pre početka letnje sezone u Francuskoj.
Novi Zakon o saobraćaju koji je usvojen u Grčkoj i predviđa rigorozne kazne za saobraćajne prekršaje neće se primenjivati tokom leta, jer je njegovo stupanje na snagu planirano za jesen ove godine.
Letovalište Kan na francuskoj rivijeri uvodi propis koji je gradsko veće nazvalo "drastičnim", tako što će od 2026. kruzerima sa više od 1.000 putnika biti zabranjeno da pristanu u tom gradu.
Putnici na kruzerima od danas će plaćati porez od 20 evra, ukoliko putuju na ostrva Santorini i Mikonos, kao i pet evra ako idu na druga grčka ostrva, saopštilo je Ministarstvo finansija te zemlje.
Severna Koreja će sledeće nedelje otvoriti priobalno turističko mesto, odmaralište Vonsan-Kalma, za koje navodi da će započeti novu eru u njenoj turističkoj ponudi.
Putnički voz koji je krenuo iz Pjongjanga stigao je u Moskvu, označavajući ponovno otvaranje najduže direktne železničke linije na svetu između glavnih gradova Severne Koreje i Rusije.
Odbor Evropskog parlamenta za saobraćaj podržao je izmenu zakona o pravima avioputnika koja bi omogućila besplatno nošenje ručnog prtljaga do sedam kilograma, bez dodatnih troškova.
Komentari 1
Roki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar