Idete na more u Grčku: Seničić o tome šta je sve poskupelo ove godine, a na šta da obratite pažnju

Ove godine, kao i poslednjih desetak godina destinacija broj jedan za turiste iz Srbije je Grčka.
Idete na more u Grčku: Seničić o tome šta je sve poskupelo ove godine, a na šta da obratite pažnju
Foto: 021.rs
Očekuje se da u ovu zemlju otputuje oko milion naših turista, izjavio je direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić i dodao da su cene veće za 10 do 20 odsto nego prošle godine.
"Osim Grčke, tu su kao porodične destinacije Tunis, koji se ove godine posle desetak godina opet pojavio na našem tržištu, zatim Egipat, Turska, Crna Gora gde se očekuje veliki broj srpskih turista. Dosta ljudi iz istočne Srbije letuje u Bugarskoj, Hrvatska je zanimljiva individualnim putnicima, a deo naših turista voli Italiju i Španiju, pa za njih, iako su ove godine skuplje, vlada veliko interesovanje", rekao je on za Tanjug.
Ukrajinska kriza odrazila se na sve cene, pa i na cene turističkih aranžamana i one su povećane između 10 i 20 odsto.
 
"Cene u privatnom smeštaju veće su za 10 odsto, a kada govorimo o hotelskom smeštaju za 15 do 20 odsto, zavisno od kategorije hotela. Poskupljenje je najveće kod paket aranžmana avionom, jer su avio karte na globalnom nivou značajno poskupele, a to uslovljava i povećanje cena aranžmana sa avio prevozom", objasnio je Seničić.
 
Dodao je da se i sam uverio da su ostale cene u Grčkoj na nivou naših, da je gorivo čak i jeftnije, a situacija sa cenama van pansiona je šarenolika, pa su neki proizvodi jeftiniji nego kod nas, a neki skuplji.
 
"U restoranima su cene pristojne, povećane su za oko sedam procenata u odnosu na prošlu godinu i približne su cenama u ugostiteljskim objektima u Srbiji. Važno je reći da su cene niže kada se pomerite sa plaže, kao prve udarne turističke linije, ka samom mestu, pošto najveći broj plaža ne naplaćuje ležaljke nego ste u obavezi da nešto konzumirate na plaži i onda su te cene nešto veće", naveo je on.
 
Njegov savet turistima koji putuju u inostranstvo jeste da obavezno kupe polisu zdravstvenog osiguranja, da se dobro pripreme na moguće čekanje na graničnim prelazima i da se na destinacijama čuvaju od krađa.
 
"Nadam se da smo se već navikli na kupovinu polisa putnog zdravstvenog osiguranja. One mogu da se kupe i u osiguravajućim kućama i u turističkim agencijama, a mogu da se kupe i porodične polise koje su značajno jeftinije, nego kada kupujemo pojedinačne", rekao je Seničić.
 
Polise omogućavaju da se lečenje ne plaća na licu mesta, već su troškovi, a oni znaju da budu veoma veliki u odnosu na one u Srbiji, pokriveni polisom.
 
"Bio sam svedok da to u Grčkoj funkcioniše veoma dobro, pogotovo u velikim klinikama koje imaju ugovore sa našim osiguravajućim kućama", naglasio je on i dodao da je osim putnog zdravstvenog osiguranja neophodno i dobro se pripremiti za put, s obzirom na velike vrućine koje vladaju i koje će prema najavama meteorologa potrajati.
"Preporuka svima koji idu u Grčku je i da vode računa o najvrednijim stvarima, o pasošu i novcu i da se čuvaju od krađa. Ako borave u privatnom smeštaju, ne bi trebalo da ostavljaju otvorene prozore i vrata, čak ni u toku noći, jer je ranijih godina bilo provala", rekao je Seničić.
 
Ukazao je na to da bi od krađa trebalo čuvati i automobile i naveo da se obijanja i krađe kola najčešće dešavaju na parkinzima velikih tržnih centara ili velikih supermerketa.
 
"Obijanja se izvode tako što kada zatvorite kola, oni koji su se pripremili da ih obiju imaju tzv. skener, uređaj koji skenira frekvenciju vašeg daljinskog upravljača i bez ikakve štete otvaraju vaš automobil kao sa vašim daljinskim upravljačem. Vrlo često se dešava da pokupe sve stvari, a nekada i da odvezu automobil", naveo je on uz savet da je najbolje da neko uvek ostane u kolima kako bi se sprečio mogući problem.
 
Prema njegovim rečima, neophodno je čuvati i dokumente i da bi svi koji eventualno izgube dokumente trebalo da se obrate našem konzulatu, zbog čega je dobro uz sebe imati i broj telefona konzulata. Dobro je i slikati i u telefonu imati slike svih dokumenata koji se nose, da bi se u slučaju njihovog nestanka na putu lakše izvadili novi dokumenti.
  • Ana

    12.07.2023 19:49
    Ni kod nas nema ništa za jednu osobu recimo 10 dana pun pansion u banji ispod 600 eura .
  • Zebra

    12.07.2023 19:11
    @Laki
    Laki, ili znaš nešto što ja ne znam, ili si negde nešto loše pročitao. Imaju jammeri koji će sprečiti zaključavanje ako su aktivni, ali ako je auto zaključan, šta je tu je? Zar ne? Ajd plz podeli…
  • pera nevera

    12.07.2023 18:57
    u Novom Sadu je sve 50%-70% skuplje nego prošle godine i inflacija je najveća u Srbiji. Znači isplati se otići u Grčku.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja