
Šest stvari koje su su obavezna oprema u automobilu
Zakon o bezbednosti saobraćaja i Pravilnik o tehničkim uslovima za vozila jasno definišu obaveznu opremu koju svako vozilo mora posedovati.
Ova oprema nije samo zakonska obaveza, već ima ključnu ulogu u osiguravanju bezbednosti vozača, putnika i ostalih učesnika u saobraćaju.Bez obavezne opreme, vozači rizikuju kazne, a u težim slučajevima i isključenje vozila iz saobraćaja.
U nastavku Euronews Srbija donosi pregled šest ključnih elemenata obavezne opreme za putnička vozila (kategorija M1), uz dodatne informacije o zimskoj opremi i specifičnostima za inostranstvo.
Rezervni točak
Svako vozilo mora imati rezervni točak sa pneumatikom istih dimenzija i nosivosti kao ostali točkovi na vozilu ili homologovanim privremenim rezervnim točkom. Izuzetak su vozila sa sigurnosnim sistemima za vožnju sa izduvanim pneumatikom (npr. run-flat gume) ili ona koja imaju sredstva za privremenu popravku pneumatika, poput spreja ili pene pod pritiskom. Ova oprema je ključna za nastavak vožnje u slučaju pucanja gume.
Aparat za gašenje požara
Za vozila kojima se obavlja javni prevoz putnika obavezan je najmanje jedan prenosni aparat za gašenje početnih požara. Ovaj aparat mora biti ispravan i redovno proveravan, a važno je imati dokaz o njegovoj ispravnosti, posebno prilikom putovanja u inostranstvo gde je ova oprema često obavezna (npr. Grčka, Bugarska, Rumunija).
Sigurnosni trougao
Sigurnosni trougao, koji mora ispunjavati tehničke standarde, obavezan je za sva vozila. U slučaju kvara ili saobraćajne nezgode, trougao se postavlja na propisanu udaljenost kako bi upozorio druge vozače:
Na auto-putu: 250-500 metara
Van naselja: 150-250 metara
U naselju: 50-100 metara
Pravilno postavljanje trougla može sprečiti dodatne nezgode.
Oprema za prvu pomoć
Komplet prve pomoći tipa "B", u skladu sa standardom SRPSZ.B2.001, obavezan je u svakom vozilu. Ovaj komplet uključuje termo foliju, makaze, gumene rukavice, trouglastu maramu, flastere, zavoje, sterilne gaze, uputstvo za reanimaciju i uputstvo za prvu pomoć. Važno je redovno proveravati rok trajanja kompleta kako bi bio upotrebljiv u hitnim situacijama.
Reflektujući prsluk
Svetloodbojni prsluk, koji zadovoljava standard SRPS EN 471:2010, mora biti lako dostupan u vozilu. Obavezno ga je nositi ako vozač ili putnici napuste vozilo zbog kvara ili nezgode, posebno noću ili pri slaboj vidljivosti. Nenošenje prsluka povlači kaznu od 3.000 dinara, ali njegova prava vrednost je u povećanju vidljivosti i bezbednosti.
Uže ili sajla za vuču
Uže ili sajla za vuču deo su obavezne opreme, ali njihova upotreba ima ograničenja. Na auto-putevima i moto-putevima vuča neispravnog vozila dozvoljena je samo do najbližeg izlaza, uz uslov da ne ugrožava stabilnost vozila. Rastojanje između vozila tokom vuče mora biti 3–5 metara, a vučeno vozilo mora imati ispravnu signalizaciju i kočnice. Ova oprema je ključna za bezbedno uklanjanje pokvarenog vozila sa puta.
Dodatne obaveze i preporuke
Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi
Ovaj obrazac je obavezan i koristi se za bržu proceduru kod manjih nezgoda (šteta do 200.000 dinara), bez povređenih i uz saglasnost o krivici. Neposedovanje izveštaja može rezultirati kaznom do 50.000 dinara. Obrazac se može dobiti od osiguravajućeg društva ili agencije za registraciju vozila.
Obavezna oprema u inostranstvu
Pre putovanja u inostranstvo proverite specifične zahteve zemalja na ruti. Na primer, u Grčkoj, Bugarskoj i Bosni i Hercegovini obavezan je protivpožarni aparat za vozila na tečni naftni gas ili metan, dok Hrvatska zahteva rezervne sijalice za vozila bez modernih svetala (Xenon, LED). Upoznajte se sa propisima kako biste izbegli kazne.
Zimska oprema
Od 1. novembra do 1. aprila vozila moraju imati zimske pneumatike (oznake M+S, Snow Winter) sa minimalnom dubinom gazećeg sloja od četiri milimetra na svim točkovima, kao i lance ili druge uređaje za povećanje trakcije na najmanje dva pogonska točka. Ova oprema obavezna je samo ako su na putu sneg, led ili poledica. Lanci nisu obavezni u naseljenim mestima, osim ako je put označen znakom "lanci za sneg". Neposedovanje zimske opreme smatra se tehničkom neispravnošću, sa kaznama od 6.000 do 20.000 dinara za fizička lica.
Zašto je obavezna oprema važna?
Obavezna oprema nije samo formalnost - ona može spasiti živote, olakšati rešavanje problema na putu i sprečiti dodatne rizike. Redovna provera opreme, uz upoznavanje sa propisima, osigurava bezbednu vožnju i izbegavanje kazni. Pre svakog putovanja, proverite da li je vaša oprema kompletna i ispravna, posebno ako putujete u inostranstvo ili tokom zimskih meseci.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
Barselona uvodi takse do 15 evra po noćenju
27.07.2025.•
0
Turisti koji posete Barselonu narednih godina bi mogli da plate i do 15 evra dodatno po noćenju, kada se saberu svi turistički nameti.
Šta je dozvoljeno uneti u EU tokom letnjih putovanja: Ovo su smernice
23.07.2025.•
3
Tokom letnje sezone, kada veliki broj ljudi putuje u zemlje Evropske unije iz država koje nisu članice, važno je znati šta je dozvoljeno uneti u ličnom prtljagu.
Oglas za najam apartmana na hrvatskom primorju: Psi i mačke dobrodošli, deca ni slučajno
23.07.2025.•
6
Jedan naizgled običan oglas za najam apartmana u Vodicama izazvao je burnu raspravu na društvenim mrežama.
Najnovija rang-lista pasoša: Srbija na 34. mestu
23.07.2025.•
3
Srbija se nalazi na 34. mestu među zemljama sa najmoćnijim pasošem na svetu, sa bezviznim režimom ili vizama po dolasku za 138 destinacija od ukupno 227.
Visoke temperature ugrožavaju bezbednost u vožnji: Na šta sve treba da obratite pažnju?
20.07.2025.•
2
Ako planirate put na more i čeka vas duga vožnja, budite oprezni, jer statistike pokazuju da na temperaturi od 35 stepeni rizik od greške u saobraćaju raste za 30 odsto.
Policajci iz Srbije biće u Ohridu tokom turističke sezone
19.07.2025.•
4
U Ohridu će, tokom leta, zajedno sa makedonskim kolegama, svakodnevno raditi policajci iz Srbije.
Portofino zabranjuje prosjačenje, ležanje na klupama, buku posle ponoći, šetanje u kupaćem...
15.07.2025.•
2
Vlasti u italijanskom letovalištu Portofino zabranile su prosjačenje u centru grada, na javnim parkinzima, u blizini crkava i na glavnom pristaništu, a ova mera važiće do 30. septembra.
Vozači, bez ove opreme u kolima ne idite u Grčku: Kazne su paprene
15.07.2025.•
6
Saobraćajna policija u Grčkoj kažnjavaće sve vozače ukoliko su zaboravili da ponesu obaveznu opremu za putnička vozila i ukoliko ne poštuju saobraćajne propise, a kazne mogu biti i do 1.500 evra.
Herceg Novi je više od odmora
14.07.2025.•
0
Herceg Novi sve više opravdava status jedne od najpoželjnijih turističkih tačaka Mediterana prepoznatljive po očuvanoj prirodi i savršenim plažama, istorijskom nasleđu, festivalskoj ponudi, gastronomiji i gostoprimstvu.
Radnik aerodroma upozorio putnike na jednu neobičnu stvar koju ne bi trebalo da pakuju u prtljag
13.07.2025.•
1
Mnogi će ovog leta putovati avionom, tako da će morati da prođu kroz aerodromsku bezbednosnu kontrolu. Postoji jedna stvar koju svakako treba da izbegavate da spakujete u svoj prtljag.
Bajkoviti bavarski dvorci na Uneskovoj listi svetske baštine
13.07.2025.•
0
Bajkoviti bavarski kraljevski dvorci, među kojima su Nojšvajnštajn, Herenhimze i Linderhof, dodati su na Uneskov popis svetske baštine.
Turisti u Grčkoj plaćaju ulaz na ostrva 20 evra, takse za boravak i tri puta skuplje
13.07.2025.•
0
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da su grčka ostrva Mikonos i Santorini uveli jednokratne takse od 20 evra zbog prekomernog broja turista.
Fotografisanje za Instagram u pojedinim zemljama vas može koštati 130.000 evra ili slobode
13.07.2025.•
0
Pravljenje fotografija na putovanjima često je najbolji način da zabeležite najlepše uspomene.
VIDEO: Luksuzno odmaralište u Severnoj Koreji primilo prve ruske turiste
13.07.2025.•
0
Novo odmaralište na plaži u Severnoj Koreji, koje su grupe za ljudska prava kritikovale zbog zlostavljanja radnika tokom izgradnje, ove nedelje je dočekalo prvu grupu ruskih turista.
Putnici imaju pravo na odštetu za otkazan let ili za određena kašnjenja: Kompanije namerno prodaju više karata
12.07.2025.•
2
Sezona letnjih odmora uveliko je počela i mnogi su već isplanirali na koju će destinaciju otputovati. Oni koji će na putovanje avionom, treba da vode računa o ostvarivanju prava u slučaju kašnjenja ili otkazivanja leta.
Italija ukida obaveznu identifikaciju pri ukrcavanju na letove u šengenskom prostoru
12.07.2025.•
0
Putnici koji poleću sa aerodroma u Italiji ka destinacijama u toj zemlji i šengenskom prostoru više neće morati da pokazuju ličnu kartu ili pasoš pri ukrcavanju.
Seničić: Niko od srpskih turista u Grčkoj nije ugrožen, nema otkazivanja aranžmana
11.07.2025.•
0
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da trenutno u Grčkoj ima manjih požara na pojednim ostrvima, ali da to ne utiče na srpske turiste i da oni nisu ugroženi.
Atinski Akropolj danas delimično zatvoren zbog vrućine
08.07.2025.•
0
Atinski Akropolj će danas biti zatvoren tokom najtoplijeg dela dana, saopštilo je grčko Ministarstvo kulture.
Pet razloga zašto je kamper bolji od hotela
03.07.2025.•
0
Letovanje je vreme kada želimo da se opustimo, pobegnemo od gužve i uživamo u potpunoj slobodi. Ali da li ste se ikada zapitali – da li hotel zaista pruža to što vam treba?
Oko 40 odsto letova otkazano na pariskim aerodromima u petak
02.07.2025.•
1
Aviokompanije su zamoljene da otkažu 40 odsto svojih letova koji polaze sa ili stižu na aerodrome Pariz-Šarl de Gol i Orli u petak, dan pre početka letnje sezone u Francuskoj.
Oštrije kazne za saobraćajne prekršaje u Grčkoj primenjivaće se tek od jeseni
02.07.2025.•
0
Novi Zakon o saobraćaju koji je usvojen u Grčkoj i predviđa rigorozne kazne za saobraćajne prekršaje neće se primenjivati tokom leta, jer je njegovo stupanje na snagu planirano za jesen ove godine.
Komentari 6
Darko
Miki
Steva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar