VIDEO: Posetioci sada mogu sedeti na čeličnoj gredi kao radnici koji su gradili Rokfeler centar

Njujork je dobio novu atrakciju za sve one koji žele da ovekoveče novo pomalo zastrašujuće iskustvo i da se na tren osete kao radnici sa jedne od najčuvenijih crno-belih fotografija na svetu.
VIDEO: Posetioci sada mogu sedeti na čeličnoj gredi kao radnici koji su gradili Rokfeler centar
Foto: Beta/AP
U pitanju je fotografija iz 1932. godine "Ručak na vrhu nebodera", koja je i simbol Velike jabuke.
 
"Greda ili nosač" nalazi se na 69 spratu Rokfeler centra, na vidikovcu "Top of the Rock", a cena, uz poruku "vidimo se na vrhu", nešto je viša od 40 dolara.
Naziv atrakcije nastao je kao podsećanje na čelični nosač ovekovečen na jednoj od najpoznatijih fotografija - simbola Njujorka. Na fotografiji koja važi za jednu od najprepoznatljivijih 20. veka, 11 muškaraca ruča sedeći na čeličnom nosaču na vrhu još nedovršenog Rokfeler centra na 69. spratu.
 
Ispod njihovih nogu vidi se Menhetn, uključujući i Central park.
Atrakcija nazvana "greda" - čelični nosač, okreće se kako bi posetioci imali novi pogled na Njujork, preneli su američki mediji.
 
Istovremeno na nju može da sedne sedam ljudi. Greda se potom diže na 3,5 metra i okreće za 180 stepeni pružajući mogućnost turistima i Njujorčanima da sa više od 260 metara vide Menhetn - Hadson, Central park.
 
Posetioci navode da bez obzira na mnogostruke sigurnosne mere ipak ostaje osećaj straha i divljenja prema svim tim hrabrim radnicima koji su gradili Rokfeler centar, posebno kada se sete da su skoro vek ranije to činili bez neke posebne zaštitne opreme.
 
 
Fotografija napravljena 20. septembra 1932. godine 12 dana kasnije je objavljena u nedeljnom izdanju "Herald tribjuna" kao, kako se pretpostavlja, reklama za novi impresivni neboder. "Ručak na vrhu nebodera" vrlo brzo je postao i simbol nade za naciju koja se bori, ali i personifikacija 250.000 radnika koji su u vreme Velike depresije, kako navodi arhivar Rokfeler centra, gradili simbole Njujorka bez mnogo zaštitne opreme.
 
"Zbog svega toga, ali dobre plate, bili su spremni i da umru", navedeno je u knjizi Džona Razenberga "Visoki čelik, hrabri ljudi koji su gradili najveličanstveniji neboder na svetu".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja