.jpg)
Mali pregled cena smeštaja, ležaljki, suncobrana i hrane u Crnoj Gori: Letovanje poskupelo
Letnja sezona uveliko je počela u Crnoj Gori, pa se odmah da primetiti da su cene više u odnosu na prošlu godinu.

Foto: Pixabay
Tradicionalno, cene su najviše na Budvanskoj rivijeri, a značajno su skočile i u Boki Kotorskoj, piše Euronews Srbija. Daleko najpovoljniji smeštaj može se naći na Ulcinjskoj rivijeri gde su i cene umnogome niže nego na ostatku primorja i na nivou prošlogodišnjih.
Napomena: Cene navedene u tekstu se odnose na noćenje za dve osobe u avgustu (na bazi desetodnevnog aranžmana) u objektima oglašenim na platformi Booking.
Opština Ulcinj dom je nekih od najlepših plaža u Crnoj Gori, a i sam grad ima mnogo toga da ponudi. Iznajmljivanje apartmana početkom jula za dve osobe i na samo par stotina metara od plaže kreće se već od 45 evra po noćenju. Apartmani koji se nalaze na udaljenosti do 200 metara od plaže nešto su skuplji i njihova cena je u proseku 50 evra. Nešto dalje od centra, odnosno na više od 500 metra, noćenje se može naći i po ceni od 20 evra.
U mestima nadomak Ulcinja, kao što su Dobre Vode ili Utjeha, noćenje za dve osobe možete naći već od 25 evra, pa naviše. S druge strane, cene na Adi Bojani se kreću od 50 evra.
Cene noćenja u hotelima su nešto više i kreću se od 60 evra u onima sa tri zvezdice, dok su u proseku oko 100 evra po noćenju u onim sa četiri. Najskuplji hotel na Ulcinjskoj rivijeri je svakako Azul Beach Resort Montenegro by Karisma na bazi all inclusive usluge po ceni noćenja od 400 evra.
Budva - što bliže plaži, to skuplje
Cena noćenja u gradu, na par stotina metara od Slovenske plaže iznosi već od 65 evra za dve osobe, pa naviše. Nešto niže cene su u apartmanima koji su udaljeni više od kilometar i kreću se oko 45 evra po noćenju. S druge strane, apartmani u Starom gradu kreću se od 120 evra po noćenju, pa sve do 300, što znači da treba izdvojiti više novca ako želite da budete u centru zbivanja. Ni ove godine ništa manje ne koštaju apartmani u Bečićima i Petrovcu koji su nadomak Budve, gde u proseku treba izdvojiti oko 50 evra po noćenju u apartmanima koji su i do 800 metara od plaže.

Što se tiče Svetog Stefana, cene su raznolike. Premda postoji nekoliko jeftinijih opcija po noćenju u vidu apartmanskog smeštaja koji se kreće oko 60 evra za dve osobe, ipak prednjače luks vile sa bazenima koje nude noćenje po ceni od 90 evra pa naviše - čak i kada se nalaze na istoj udaljenosti od plaže kao i one jeftinije.
Najskuplje hotelsko noćenje pak, svakako je u budvanskom Dakli rizortu gde košta "tričavih" 640 evra po noćenju, u Astoriji blizu 240, dok se cene u hotelima sa četiri zvezdice kreću od 150 evra, pa sve do 300, a onim od tri zvezdice do 120 evra. Hotel Slovenska plaža nudi noćenje po ceni od 150 evra, a bečićki Splendid 350.
Tivat od 45 evra
Tivat je zbog aerodroma savršeno mesto za ljubitelje noćnih šetnji u Porto Montenegru, ali i za one koji ne mogu da prelome da li bi radije letovali u zalivu ili na otvorenom moru. Uostalom presuđuje i pozicija aerodroma. Osim toga, blizina poluostrva Luštica i Boke Kotorske pruža mogućnost za svakodnevno menjanje plaža, zbog čega je važna i lokacija smeštaja.
Skromniji apartmani koji imaju ono neophodno kreću se već od 45 evra po noćenju, dok oni bliži Porto Montenegru koštaju od 60 evra, pa naviše.

Suprotno povoljnim apartmanima, tu su tivatski hoteli, pa za čuveni Nikki Beach Montenegro treba izdvojiti 470 evra po noćenju, a za Regent Porto Montenegro preko 700. Hotel Chedi Luštica Bay nudi noćenje po ceni od 550 evra po noćenju.
Hoteli sa četiri zvezdice pak, kao što su Pine ili Franca, nude noćenja od 180 evra, pa naviše.
Boka Kotorska poskupela
Premda sam grad Kotor ne obiluje toliko kvalitetnim plažama, postoje turisti kojima je važan sam boravak u gradu i njegovoj okolini. Tako se u srcu Starog grada mogu naći apartmani od 110 evra, pa naviše. Za 60 evra može se naći i apartman van Starog grada.
S druge strane, popularna Bijela je možda jedno od najjeftinijih odredišta u Boki gde se cene noćenja u apartmanskom smeštaju kreću već od 40 evra, dok je Perast nešto skuplji sa minimalnim cenama od 100 evra po noćenju.
Valja imati na umu da su mnoge stare vile pretvorene u moderne butik hotele, te shodno tome na pomenutim destinacijama postoje i oni koji nude noćenje od 90 i više evra.
Jedna od omiljenih destinacija srpskih turista Herceg Novi nudi noćenje za dvoje po cenama već od 40 evra, dok su oni apartmani bliži gradskoj plaži u proseku oko 85 evra.
Cene u hotelima sa četiri zvedice u Perastu su u proseku od 130 evra, pa naviše, dok je hotel Carine u Bijeloj čak 254 evra po noćenju. Hotel Palmon Bay u Herceg Novom nudi nešto povoljniju varijantu u koju je uključen i doručak po ceni od 219 evra.
Cene ležaljki, suncobrana...
U zavisnosti od toga u kom kafiću sedite, kapućino i sok bi koštao u proseku pet evra. Na osnovu cena iz nekoliko kafića u Herceg Novom izdvojili smo prosečne cene hrane i pića u Crnoj Gori. U zavisnosti od plaže i mesta gde boravite ležaljka će vas koštati od šest evra, pa sve do 15 ili 20, ako ste na luksuznijim mestima. Međutim, suncobran najčešće ne dolazi uz ležaljku, tako da u proseku celo zadovoljstvo sunčanja na ležaljci sa suncobranom bez pića na plaži košta oko 15 evra, piše NIN.

Što se tiče restorana, na osnovu nekoliko lokala u Herceg Novom došli smo do zaključka da je u pitanju sledeći rang cena. Najčešća cena espresa u Crnoj Gori je oko 1,50 evra, domaća kafa je oko dva evra, dok je kapućino oko 2,50 evra u kafićima i restoranima kraj plaže. Obična kafa je slične cene kao i kapućino, najčešće do tri evra. Cene sokova po kafićima su oko 2,50 evra, neretko i oko tri evra.
Kada je u pitanju hrana dosta restorana nudi dnevni meni čije se cene kreću između osam i 12 evra, dok u restoranima italijanske hrane, koji su vrlo česti po Crnoj Gori, prosečna cena paste je oko 10 evra, pica od 32 cm košta od sedam evra, za margaritu, pa sve do 10 evra, a to su one sa morskim plodovima. Cene lazanja su oko 12 evra, a salate obroci koštaju između 10 evra (koliko košta grčka salata) pa sve do 15 evra (salata sa morskim plodovima).
Kada su u pitanju morski plodovi, rižoto sa morskim plodovima u proseku košta oko 17 evra, dok cena ribe varira i košta između 15 evra (cena ribe u soli) i 50 evra (cena riblje plate).
Dezerti su nešto jeftiniji i kolači se mogu pronaći po ceni od tri do četiri evra, u zavisnosti od vrsta kolača. Sladoled na kugli po šetalištima u Crnoj Gori koštaju oko jedan evro. Brza hrana je jeftinija od one restoranske, pa je cena parčeta pice 2,50 evra, dok je cena girosa pet evra.
Kada je u pitanju alkoholno piće, prosečna cena malog flaširanog piva je oko 3,50 evra, dok je veliko točeno, u zavisnosti od mesta, najčešće slične cene. Čaša vina se kreće od tri evra, pa do 20, u zavisnosti od kvaliteta. Rakije, u zavisnosti od vrste, mogu koštati od 2,60 evra, pa sve do preko pet evra. Kokteli se kreću od osam evra pa naviše.
Osnovne namirnice
Cene osnovnih namirnica u prodavnicama i supermarketima su malo skuplje nego one u Srbiji. Naime, u jednom poznatom crnogorskom lancu marketa običan beli hleb će vas koštati oko 0,80 evra, dok je sečeni nešto skuplji 0,85 evra.

Crni hleb je jedan evro, dok je ražani 1,10 evra. Litar mleka košta 1,50 evra, dok se kilogram jogurta može naći u rangu cena od 1,35 evra do 1,50 evra. Deset jaja u zavisnosti od vrste može koštati od 2,10 evra do 4,80 evra, za ona "najkvalitetnija".
Kilogram roštilj mesa u prodavnici košta oko 5,50 evra, dok je celo pile 4,60 evra. Junetina, u zavisnosti od vrste mesa, košta od 8,40 evra po kilogramu, koliko košta juneći vrat, do 21,50 evra po kilogramu, koliko košta juneći biftek.
Svinjetina košta od 4,20 evra po kilogramu, koliko košta svinjska plećka bez kosti, do 8,80 evra po kilogramu, koliko košta svinjski file. Teletina košta od 13 evra po kilogramu, kolika je cena telećeg buta bez kosti, do 23,20 evra po kilogramu, koliko košta teleći biftek.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
Atinski Akropolj danas delimično zatvoren zbog vrućine
08.07.2025.•
0
Atinski Akropolj će danas biti zatvoren tokom najtoplijeg dela dana, saopštilo je grčko Ministarstvo kulture.
Pet razloga zašto je kamper bolji od hotela
03.07.2025.•
0
Letovanje je vreme kada želimo da se opustimo, pobegnemo od gužve i uživamo u potpunoj slobodi. Ali da li ste se ikada zapitali – da li hotel zaista pruža to što vam treba?
Oko 40 odsto letova otkazano na pariskim aerodromima u petak
02.07.2025.•
1
Aviokompanije su zamoljene da otkažu 40 odsto svojih letova koji polaze sa ili stižu na aerodrome Pariz-Šarl de Gol i Orli u petak, dan pre početka letnje sezone u Francuskoj.
Oštrije kazne za saobraćajne prekršaje u Grčkoj primenjivaće se tek od jeseni
02.07.2025.•
0
Novi Zakon o saobraćaju koji je usvojen u Grčkoj i predviđa rigorozne kazne za saobraćajne prekršaje neće se primenjivati tokom leta, jer je njegovo stupanje na snagu planirano za jesen ove godine.
Vrh Ajfelovog tornja zbog vrućina zatvoren za posetioce
02.07.2025.•
0
Vrh Ajfelovog tornja zatvoren je za posetioce zbog ekstremno visokih temperatura koje su pogodile Francusku, kao i ostatak Evrope, preneo je Politiko.
Borba protiv masovnog turizma: Kan zabranjuje pristajanje velikih kruzera
02.07.2025.•
0
Letovalište Kan na francuskoj rivijeri uvodi propis koji je gradsko veće nazvalo "drastičnim", tako što će od 2026. kruzerima sa više od 1.000 putnika biti zabranjeno da pristanu u tom gradu.
Novi porez za turiste u Grčkoj: Pogledajte šta se od danas plaća
01.07.2025.•
4
Putnici na kruzerima od danas će plaćati porez od 20 evra, ukoliko putuju na ostrva Santorini i Mikonos, kao i pet evra ako idu na druga grčka ostrva, saopštilo je Ministarstvo finansija te zemlje.
Izabrana najlepša zemlja na svetu: Jedna od omiljenih letnjih destinacija građana Srbije
30.06.2025.•
2
Grčka je proglašena za najlepšu zemlju na svetu u 2025. prema listi koju na godišnjem nivou sastavlja U.S. News and World Report.
VIDEO: Severna Koreja otvara priobalno turističko mesto, Kim Džong Un presekao vrpcu
26.06.2025.•
1
Severna Koreja će sledeće nedelje otvoriti priobalno turističko mesto, odmaralište Vonsan-Kalma, za koje navodi da će započeti novu eru u njenoj turističkoj ponudi.
VIDEO Obnovljena najduža direktna železnička linija: Voz iz Pjongjanga stigao u Moskvu
26.06.2025.•
0
Putnički voz koji je krenuo iz Pjongjanga stigao je u Moskvu, označavajući ponovno otvaranje najduže direktne železničke linije na svetu između glavnih gradova Severne Koreje i Rusije.
Santorini i Mikonos od 1. jula uvode taksu od 20 evra
26.06.2025.•
3
Na grčkim ostrvima Santorini i Mikonos od 1. jula naplaćivaće se taksa od 20 evra po putniku.
Evropski parlament: U avionima dozvoliti ručni prtljag do sedam kilograma
24.06.2025.•
2
Odbor Evropskog parlamenta za saobraćaj podržao je izmenu zakona o pravima avioputnika koja bi omogućila besplatno nošenje ručnog prtljaga do sedam kilograma, bez dodatnih troškova.
Pre puta sa decom: Šta sve treba da sadrži putna apoteka?
23.06.2025.•
0
Prvo letovanje sa detetom je jedno od onih dragocenih iskustava koje se dugo pamti. dno od onih dragocenih iskustava koje se dugo pamti.
Samo jedna zemlja na svetu je zabranila žvakaće gume
22.06.2025.•
2
Singapur važi za jednu od najuređenijih i najefikasnijih gradova-država na svetu, koja je poznata po veoma strogim propisima koji uređuju ponašanje građana u javnosti.
Proglašena najjeftinija zemlja za život iseljenika
22.06.2025.•
0
Ako ste ikada razmišljali o preseljenju u inostranstvo, novo istraživanje moglo bi vas dodatno motivisati.
Ovo je piće koje ne bi trebalo da poručujete u avionu, ubrzava dehidrataciju
21.06.2025.•
1
Za mnoge putnike, trenutak kada stjuardese prolaze sa kolicima punim pića jedan je od retkih užitaka tokom dugih letova.
Pogledajte spisak najboljih gradova za život: Beč ove godine ipak na drugom mestu
20.06.2025.•
2
Britanski uticajni list The Economist upravo je objavio listu najboljih gradova za život za 2025. godinu.
Isplati li se i dalje biti "paradajz turista" u Grčkoj? Turisti kažu da su cene iste kao u Srbiji
19.06.2025.•
24
Sudeći po cenama prehrambenih proizvoda u grčkim trgovinskim lanacima Masoutis ili Galaxiasa, nekadašnji "paradajz turisti" nemaju više razloga da, kao nekada, u gepecima nose hranu iz Srbije.
Kreće nova linija kroz pet evropskih zemalja: Voz polazi iz Varšave
18.06.2025.•
3
Voz, koji polazi iz Varšave u Poljskoj, prevoziće putnike u udobnim vagonima kroz Češku, Austriju i Sloveniju sve do Rijeke u Hrvatskoj.
Slučaj preživelog putnika pokrenuo debatu: Koje mesto je najbezbednije u avionu?
16.06.2025.•
2
Slučaj putnika aviona kompanije Er Indija, koji je jedini preživeo nesreću u kojoj je poginula 241 osoba, pokrenuo je debatu o tome da li je njegovo sedište, 11A, najbezbednije mesto u avionu.
Oštrije kazne na evropskim plažama: Evo gde su zabranjeni pušenje, šetnja u bikiniju, opijanje ...
15.06.2025.•
6
Od kazni za nošenje japanki do zabrane pušenja na plažama i sprečavanje i naplaćivanje pravljenja selfija, pravila za putovanja po Evropi postaju strožija.
Komentari 4
Dule
Dm
Bili Piton
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar