Lečenje u inostranstvu tokom godišnjih odmora

Osiguranici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), koji tokom sezone godišnjih odmora odluče da otputuju u inostranstvo, imaju pravo na hitnu medicinsku pomoć ukoliko se za to ukaže potreba, što ostvaruju na osnovu potvrde o zdravstvenom osiguranju.
Osiguranici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), koji tokom sezone godišnjih odmora odluče da otputuju u inostranstvo, imaju pravo na hitnu medicinsku pomoć ukoliko se za to ukaže potreba, što ostvaruju na osnovu potvrde o zdravstvenom osiguranju.

To pravo mogu ostvariti i na osnovu polise o putničkom zdravstvenom osiguranju koje uplaćuju u nekoj od osiguravajućih kuća.

RFZO ima sklopljen međunarodni sporazum o zdravstvenom osiguranju sa više od 20 zemalja, među kojima su Austrija, Belgija, Slovenija, BiH, Bugarska, Velika Britanija, Italija, Nemačka, Hrvatska, Crna Gora, Makedonija,Rumunija, Slovačka, Francuska...

Procedura predviđa prethodnu proveru zdravstvenog stanja osiguranih lica i podrazumeva ukazivanje pomoći u hitnim i slučajevima iznenadnog pogoršanja zdravstvenog stanja.

Potvrda se može uzeti sa sajta fonda, potom se ide kod izabranog lekara gde se iz zdravstvenog kartona upisuju podaci o osiguraniku. Hronični ili akutni pacijenti ne mogu dobiti takvu potvrdu tokom boravka u inostranstvu, jer njihovo zdravstveno stanje zahteva često pružanje zdravstvenih usluga, pa samim tim i veće troškove, navode u Fondu.

Na osnovu izvoda iz zdravstvenog kartona osiguranika, koji se vodi kod izabranog lekara opšte prakse i stomatologije, nadležna lekarska komisija RFZO daje nalaz, mišljenje i ocenu na osnovu koje se izdaje potvrda o korišćenju zdravstvene zaštite u inostranstvu.

Potvrda o korišćenju zdravstvene zaštite važi za period od 90 dana od dana izdavanja, u slučaju privatnog boravka u inostranstvu.

Građanima je na raspolaganju i putničko zdravstveno osiguranje koje se može uplatiti u nekoj od osiguravajućih kuća. Po danu boravka u inostranstvu plaća se oko evro. Polisa podrazumeva zdravstvenu zaštitu na privremenom putovanju i boravku u inostranstvu u slučaju iznenadnih bolesti ili nesrećnog slučaja.

To znači da će biti isplaćeni trosksovi lečenja, smeštaja i boravka u bolničkim ustanovama, ali prevoz osiguranika u Srbiju ukoliko je to neophodno, navode u "Dunav osiguranju".

Prema podacima te osiguravajuće kuće, u periodu januar-maj 2012. zabeležen je rast prodaje polisa putničkog zdravstvenog osiguranja u poređenju sa istim periodom prošle godine za više od 20 odsto. Ukoliko osiguranik ima i polisu putničkog zdravstvenog osiguranja i potvrdu od RFZO, refundacija troškova biće obavljena samo po onoj polisi ili potvrdi na koju se osiguranik pozove kada se desi nepredviđeni slučaj.

Polisa putničkog zdravstvenog osiguranja podrazumeva ukazivanje pomoći kako u državnim, tako i privatnim klinikama. Na primer, kada se desi neka nezgoda ili se iznenada pogorša stanje nekome tokom letovanja, on se najpre javlja osiguravajućoj kući koja ga usmerava da nađe najbližu ustanovu u mestu gde letuju.

Ukoliko sami izaberu gde će im se pomoć ukazati, onda su dužni da sačuvaju fiskalne račune, dokumentaciju kako bi im po povratku u zemlju bili refundirani troškovi.

  • Neko to odgore vidi sve

    12.08.2012 16:41
    Opisani postupak ostvarivanja prava na zaštitu u potpunosti suspenduje isto pravo jer o ovome prvi put sad čujemo kao i zaposleni u jednoj velikoj bolnici na CG primorju. Krajnje je besmisleno da građani dokazuju svojoj državi da su zdravi i gube sate na vađenje potvrde, kad ta ista država može kod zahteva za refundaciju ili odobrenja za hitnu interevenciju da proveri zdravstveno stanje svakog pojedinca. Još gluplje je da na to teraju ljude koji npr. rade na poslovima koji zahtevaju stalne lekarske provere. Ovo je tipičan primer smaranja građana sa jednim ciljem, da im se oneomogući pravo koje su stekli na osnovu uplate doprinosa za zdravstvo. Interesantno je videti da li i evropske države maltretiraju svoje građane na ovakav način. Mislim da je ovo bezobrazluk koji traži hitnu intervenciju zaštitnika ljudskih prava.
  • Y

    12.08.2012 14:27
    Genijalci!
    Ako RFZO dokažete da ste zdravi, imate pravo na lečenje tokom privremenog boravka u inostranstvu (godišnjeg odmora), u slučaju nesrećnog slučaja, ili iznenadne (i neočekivane) bolesti. Ako ste pak bolesni, onda vam se to pravo ne priznaje. Mislim kako se nameće logičan zaključak, a to je - da bi zdravima bilo uputno da plaćaju zdravstveno osiguranje, a bolesnima ne. Jer, onima kojima (najverovatnije) neće trebati - nude, a onima kojima bi zaista moglo da zatreba - ne daju. Potpuno dosledno "džiberskoj" logici ove "države" (večite Stradije)!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Svađa na letu ga koštala 20.000 dolara

Britanac koji je zbog svađalačkog ponašanja primorao posadu na letu Junajted erlajnsa da preusmeri sletanje na drugu lokaciju, mora da plati više od 20.000 dolara avio-kompaniji.