Vombati tokom australijskih požara ispali slučajni heroji

Tokom katastrofalnih požara u Australiji jedna od lepših priča bila je o vombatima, četvoronožnim torbarima koji spasavaju druge životinje od vatre tako što ih skrivaju u svojim jazbinama.
Vombati tokom australijskih požara ispali slučajni heroji
Foto: Pixabay
Podzemne jazbine vombata služe, naime, drugim životinjama da se ponekad sakriju od pretnji koje vrebaju na površini.
 
Vombatske jazbine su zapravo velike mreže međusobno povezanih brloga, koje mogu biti veoma prostrane i složene. Osim toga, prilično su dobro iskopane i stabilne. Tokom jednog istraživanja, naučnici su otkrili jazbine sa čak 28 ulaza i skoro 90 metara tunela.
 
Naučnici su takođe utvrdili da su temperature u jazbinama veoma stabilne u poređenju sa onim na površini, pa su tako dnevna talasanja manja od jednog stepena Celzijusa, u poređenju sa 24 stepena na površini. Termalna izolacija bi takode dobro poslužila i u slučaju požara, kakvi su proteklih meseci pogodili Australiju.
 
Iako su se na društvenim mrežama priče o vombatima herojima proširile veoma brzo, ne znači da su one potpuno tačne. Naime, baš zbog toga jazbine ovih životinja složene, pitanje je da li su vombati uopšte znali da su druge životinje u "poseti". 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Pavlov ne bi bio iznenađen: Psi nas razumeju

Nova studija o moždanim talasima, objavljena u časopisu "Current Biology", ukazuje na to da slušanje imena njihovih omiljenih igračaka kod pasa aktivira memoriju za objekte sa kojima su povezani.