Veoma redak puž po imenu Ned traži partnera

Novi Zeland je pokrenuo nacionalnu kampanju kako bi pronašao partnera za Neda, veoma retkog baštenskog puža koji se odlikuje nesvakidašnjom osobinom - njegova ljuštura se uvija ulevo, što čini parenje gotovo nemogućim.
Veoma redak puž po imenu Ned traži partnera
Foto: Pixabay (ilustracija)

Skoro svi obični baštenski puževi imaju ljušture koje se uvijaju udesno, ali Nedova spirala rezultira obrnutim reproduktivnim organima, što stvara prepreke za parenje, piše Gardijan.

Taj fenomen je izuzetno redak, pogađajući jednog od 40.000 puževa.

Ned je otkriven prošle nedelje u Vairarapi, severno od Velingtona, kada je ilustratorka Žizel Klarkson primetila da njegov oklop nije kao kod drugih puževa.

Nakon što je shvatila da je u pitanju drugačiji puž, odmah je kontaktirala časopis "New Zealand Geographic" i započela kampanju za pronalaženje partnera.

Kampanja poziva sve stanovnike Novog Zelanda da pretražuju bašte i parkove, a svi koji pronađu puža kao što je Ned, pozvani su da se jave.

Iako se Ned smatra štetočinom u baštama Novog Zelanda, kampanja ima širi cilj, uključujući podsticanje ljudi da se povežu sa prirodom.

 

Inače, puževi su hermafroditi, što znači da poseduju i muške i ženske reproduktivne organe. Iako imaju obe funkcije, u procesu parenja razmenjuju spermu, a samo jedna jedinka može imati ulogu jednog pola u jednom reproduktivnom činu, dok obe mogu nositi jaja nakon parenja s drugim pužem. 

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja