Naučnici traže zabranu filtera na cigaretama

Opušci od cigareta čine neverovatnu jednu trećinu ukupnog plastičnog otpada na planeti i veoma je diskutabilno da li uopšte štite pušače od duvanskog dima, ističu naučnici sa Londonske škole za higijenu i tropske bolesti i traže od Velike Britanije i vlasti širom sveta potpunu zabranu filtera na cigaretama.
Osim toga što čine ogroman udeo u zagađivanju životne sredine, naučnici tvrde da filteri na cigaretama ne štite pušače na način na koji se predstavlja i da zbog njih cigarete nisu manje štetne.
 
Cigarete sa filterom su se prvi put pojavile 50-ih i primarno su napravljene od celuloznog acetata. Isprva su bili osmišljeni kao način da se smanji izlaganje brojnim štetnim hemikalijama, za koje su naučnici u to vreme počeli da sumnjaju da izaziva rak. Ubrzo je, međutim, postalo očigledno da ulogu za koju su namenjeni nisu obavljali kako je planirano.
 
Uprkos tome što filteri mogu da blokiraju krupnije čestice, poput katrana, oni ne sprečavaju sitnije čestice koje probijaju dublje u pluća. Štaviše, uživaoci češće još jače i dublje udišu, jer filteri doprinose na ugodnosti prilikom pušenja i smanjuju iritiranje pluća. Iako se celulozni acetat raspada brzo u roku od nekoliko meseci pod pravim uslovima, bačenim opušcima cigareta najčešće je potrebno više od deset godina da nestanu.
 
To ih čini i jednim od najvećih ekoloških problema, posebno u vremenu kada je planeta prezagađena plastičnim otpadom. Oko 5,5 biliona cigareta se godišnje popuši na planeti. Od toga malo manje od pet biliona je sa filterima, a dve trećine opušaka se neodgovorno odlaže.
 
Organizacija "The Ocean Conservancy", koja se više od 30 godina bavi čišćenjem obala i plaža, navodi da već 32 godine filteri od cigareta su najčešći otpad koji se može pronaći. Grupa ističe da oni čine trećinu sakupljenog otpada i daleko su prisutniji od plastičnih flaša, čepova, escajga i slamčica.
 
Dokazi o njihovoj neefikasnosti i negativnom uticaju na životnu sredinu, industrija cigareta ostaje pri stavu da su cigarete sa filterom "zdravije".
 
Postoji još mnogo dokaza da je formula filtera promenjena tako da automatski požute kada se puši cigareta kako bi prevarili pušača da služe nečemu. Takođe su uvedene i dubiozne inovacije, poput sitnih rupica na njima koje, navodno, smanjuju količinu dima koji se udiše.
 
U izveštaju u Britiš medikal džornalu (British Medical Journal), naučnici su urgirali vlasti Velike Britanije i drugih zemalja da potpuno zabrane filtere na cigaretama. "Uprkos tome što su filteri najčešće sakupljeni otpad na svetu, industrija je u najvećoj meri uspela da izbegne javni prekor prema plastičnom otpadu, kakav su, primera radi, Mekdonalds ili Starbaks osetili", naveli su naučnici.
  • Hahahohohuhu

    27.10.2019 13:40
    Pazi, ćuko
    Pseći izmet se razlaže i postane đubrivo, ali flaša ne. Simptomatično je koliko neki samo čekaju šlagvort da ispolje svoju mržnju prema životinjama, čak i kad to uopšte nije tema. Ja ne vidim da psi svojim postupcima uništavaju život na planeti. To što pas urinira ili kaki je prirodno, a to što čovek svesno uništava svoje stanište, jedino koje ima, to je glupo, bahato i trebalo bi da bude kažnjivo.A samo malo truda svih nas je potrebno, ali ne, lakše je pljuvati životinje. Ja imam decu a ljubimce nemamo, što planiram da promenim čim se steknu uslovi. Tačno bih pre popio kafu s psom nego s nekim komentatorima.
  • @nit' pušim,nit' pij

    27.10.2019 13:08
    Objašnjenje
    Pseći izmet je izvor zaraza organski je. Nije isto kada ugaziš u čep od piva i u pseći izmet, to iskustvo si, sigurno, do sada imao. Smeće se ne baca na travnjak i na beton, baca se u kantu za smeće. Psi ne treba da se vodaju tamo gde se igraju deca, gde ima bolesnih i slično. Svog psa drži u svom dvorištu inače si potencijalno direktno odgovoran za nečiju smrt. Zaista, nekim ljudima se ne vredi ni nacrtati.
  • Indijanac

    27.10.2019 08:44
    @sale ns
    De si sale naucnice nas najveci, nisam te prepoznaooo..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Naučnici uspešno uklonili HIV iz ćelija

Tim naučnika Univerziteta u Amsterdamu predstavio je rane nalaze uspešnog uklanjanja HIV virusa iz zaraženih ćelija koristeći tehniku genetičkog inženjeringa CRISPR.

Muškarac u SAD umro od kuge

Jedna osoba iz Novog Meksika je preminula od kuge, što je prvi slučaj smrti od ove bolesti u toj američkoj saveznoj državi od 2020. godine, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE).