Zagađen vazduh utiče na gustinu kostiju

Osteoporoza pogađa milione ljudi širom sveta i nije moguće promeniti neke od primarnih faktora rizika kao što je starenje. Međutim, sve više faktora rizika dolazi iz neposredne okoline, a zagađenje vazduha je jedan od njih.
Zagađen vazduh utiče na gustinu kostiju
Foto: Pixabay (ilustracija)
Osteoporoza je stanje koje karakteriše oštećena gustina kostiju, zbog čega one postaju krtije. Ovaj hronični poremećaj često dugo ostaje neprepoznat, jer je reč o bolesti bez jasnih simptoma, zbog čega je prozvana tihim neprijateljem.
 
Ovo stanje najčešće se javlja kod starijih osoba, posebno žena, ali neki faktori iz okruženja kao što je nedostatka vitamina D, takođe mogu doprineti njegovom razvoju.
 
Dok se istraživanje uzroka i najboljih preventivnih strategija protiv ovog stanja nastavlja, istraživači otkrivaju ​​potencijalne faktore rizika.
 
Nova studija koju je vodio Institut za globalno zdravlje u Barseloni ukazuje na to da je loš kvalitet vazduha povezan sa manjom gustinom kostiju kod starenja.
 
"Ova studija doprinosi ograničenoj i neuverljivoj literaturi o zagađenju vazduha i zdravlju kostiju", kaže prvi autor studije Otavio Ranzani.
 
U svojoj studiji, istraživači su analizirali podatke koji se tiču ​​zdravlja kostiju i životnih uslova 3.717 učesnika, uključujući 1.711 žena, iz 28 sela u Indiji.
 
Istražitelji su koristili procene izloženosti zagađenju zraka na otvorenom, pozivajući se na prisustvo ugljenika i sitnih čestica u vazduhu.  
 
To su sitne čestice koje dolaze iz gasova automobila. One dugo ostaju u vazduhu i infiltriraju se u ljudsko telo kroz pluća.
 
Tim je nastavio da istražuje kako bi otkrio da li može da uspostavi vezu između kvaliteta vazduha i zdravlja kostiju, posebno gledajući merenja koštane gustine u lumbalnoj regiji.
 
Otkrili su da pojedinci koji su bili izloženi zagađenom vazduhu imaju niži nivo koštane mase.
 
Ranzani pretpostavlja da bi veza između lošeg kvaliteta vazduha i lošeg zdravlja kostiju mogla da postoji usled "oksidativnog stresa i upale izazvane zagađenjem vazduha".
 
Istraživači su takođe primetili da je izloženost učesnika sitnim česticama u vazduhu 32,8 mikrograma po kubnom metru svake godine, što daleko premašuje granice koje preporučuje Svetska zdravstvena organizacija (WHO) od 10 mikrograma po kubnom metru.
  • Nada

    11.01.2020 15:48
    Svaka čast
    Za clanak. Posebno želim da ga gradonačelnik pročita! Novi Sad je pored Subotice od Nove godine najzagadjeniji grad u Evropi!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.