.jpg)
Manje od petine žena u Srbiji koristi savremenu i efikasnu kontracepciju
Stanovništvo u Srbiji pretežno primenjuje tradicionalne metode kontracepcije, a zbog njihove nedovoljne efikasnosti često se suočava sa neželjenom trudnoćom i pribegava indukovanom abortusu.

Foto: Pixabay
Prema rezultatima poslednjeg reprezentativnog istraživanja višestrukih pokazatelja zdravlja, savremenu i efikasnu kontracepciju u Republici Srbiji koristi manje od petine žena iz opšte populacije koje su u braku ili vanbračnoj zajednici (21,4 odsto), a tradicionalnu dvostruko više (40,8 odsto). Među modernim metodima kontracepcije najviše se koristi kondom za muškarce (15,1 odsto), mnogo ređe kombinovana oralna kontracepcija (3 odsto), intrauterini ulošci (2,6 odsto) i sterilizacija žene (0,6 odsto), prenosi Institut za javno zdravlje Vojvodine.
Među tradicionalnim metodima dominira metod prekinutog snošaja (coitus interruptus) (31,4 odsto), dok je metod izbegavanja odnosa u "plodnim danima" i ostale "prirodne metode" koristilo 9,5 odsto ispitanica. Nijedan metod kontracepcije nikada nije koristilo 37,7 odsto. Potrebe za kontracepcijom nisu zadovoljene kod 8,8 odsto anketiranih žena.
Odgovorno seksualno ponašanje i pandemija COVID-19
"Pošto se korona virus prenosi, između ostalog, bliskim fizičkim kontaktom, a kako seksualni odnos uključuje bliski fizički kontakt, ne postoje mere koje mogu u značajnoj meri smanjiti rizik od njegovog prenošenja sa zaražene osobe na osetljivu osobu tokom seksualnog odnosa. Stoga je svaki seksualni odnos rizičan za prenošenje korona virusa i upuštanjem u seksualni odnos ovaj rizik se jednostavno mora prihvatiti. S obzirom na način prenošenja, mogućnost infekcije je najveća tokom ljubljenja", navode iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
Preporuka za smanjenje rizika od prenošenja korona virusa seksualnim odnosom odnosi se na seksualni odnos sa osobom sa kojom smo u bliskom svakodnevnom kontaktu, ili partnerom u stalnoj vezi, poput supružnika i životnih partnera.
Svetski dan kontracepcije se obeležava svake godine 26. septembra, od 2007. godine, sa ciljem da se istakne važnost upotrebe različitih metoda kontracepcije i odgovornog seksualnog ponašanja, tako da se omogući svim seksualno aktivnim osobama, posebno mladima, informisan izbor o njihovom seksualnom i reproduktivnom zdravlju.
Planiranje porodice omogućava pojedincima i parovima da planiraju i ostvare željeni broj dece, da planiraju vreme njihovog rađanja i razmak između porođaja, bez straha od neželjenih trudnoća i seksualno-prenosivih infekcija. Planiranje porodice je, takođe, pitanje seksualnih i reproduktivnih prava. Pravo na seksualno i reproduktivno zdravlje predstavlja jedno od osnovnih ljudskih prava, koje podrazumeva da je ljudima omogućeno da ostvaruju bezbedne seksualne odnose na zadovoljstvo oba partnera, da ne doživljavaju prinudu i nasilje i da ne strahuju od seksualno prenosivih infekcija i neželjene trudnoće, kao i da mogu da kontrolišu plodnost na način koji ne izaziva neželjene posledice po njihovo zdravlje.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) se zalaže za promociju planiranja porodice i kontracepcije, kreiranjem smernica zasnovanih na dokazima o bezbednosti i pružanju usluga kontracepcije i obezbeđivanju ljudskih prava u programima kontracepcije.
Opširne preporuke za odgovorno seksualno ponašanje možete pročitati na sajtu Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Geografski jezik - dečija bolest čiji uzrok još nije poznat
31.01.2023.•
0
Često možemo da čujemo da jezik otkriva potencijalna zdravstvena stanja od kojih neka mogu biti opasna pa ih je potrebno prepoznati na vreme.
Sve više onkoloških pacijenata, potrebno još onkologa
30.01.2023.•
4
Direktorka Klinike za onkologiju Univerzitetskog kliničkog centra Niš Ana Cvetanović rekla je da je toj klinici potrebno još najmanje pet do šest onkologa, jer se povećava broj onkoloških pacijenata.
Hemikalije koje se koriste u antifrizu pronađene u sirupu protiv kašlja - od kog je umrlo 200 dece
30.01.2023.•
1
U medicinskim sirupima za kašalj, za koje indonežanske vlasti sumnjaju da su uzrokovale smrt više od 200 dece u toj zemlji, pronađene su industrijske hemikalije.
Nestašica antibiotika širom Evrope, naročito amoksicilina
30.01.2023.•
0
Problemi u lancu snabdevanja antibioticima u Evropi primorali su vlasti širom kontinenta da preduzmu vanredne mere.
Toksin biljke kao moguća osnova budućih jakih antibiotika
30.01.2023.•
0
Naučnici su saopštili da im je albicidin omogućio da naprave ogroman korak napred u stvaranju novog spektra antibakterijskih lekova, prenosi Gardijan.
Prošle godine od malignih bolesti u Srbiji obolelo više od 42.000 ljudi
29.01.2023.•
2
Posle bolesti srca i krvnih sudova, građani Srbije najčešće obolevaju i umiru od malignih bolesti.
Svaki treći građanin Srbije svakodnevno puši cigarete
29.01.2023.•
3
U Srbiji, najčešće korišćeni duvanski proizvodi su cigarete koje svakodnevno puši 27,1 odsto stanovništva starosti 15 godina i više, objavio je Institut "Batut".
SZO objavila novu listu lekova za slučaj nuklearne opasnosti
29.01.2023.•
1
Svetska zdravstvena organizacija objavila je novu, ažuriranu listu lekova koji treba da budu na zalihama u slučaju radiološke i nuklearne opasnosti.
Kraken varijanta kovida registrovana u Hrvatskoj
28.01.2023.•
0
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) potvrdio je da je varijanta kovida - kraken stigla u Hrvatsku.
U Južnoafričkoj Republici otkrivena nova varijanta omikronske korone sa 30 mutacija
28.01.2023.•
0
Otkrivanje nove omikronske varijante korone u Južnoafričkoj Republici (JAR), koja sadrži 30 mutacija, dovelo je do ograničenja putovanja i kolapsa tržišta.
Ko ima problema sa srcem ne bi trebalo da čisti sneg
28.01.2023.•
1
Oboleli od srčanih bolesti izloženi su povećanom riziku od preteranog naprezanja srca na niskim temperaturama, a u najgorem slučaju to može da dovede do srčanog udara.
Poverenica: Zakon o presađivanju organa što pre da uđe u proceduru
27.01.2023.•
0
Poverenica Brankica Janković uputila je inicijativu ministarki zdravlja Danici Grujičić da se što hitnije stave u proceduru izmene Zakona o presađivanju organa i Zakona o ćelijama i tkivima.
Batut: Male boginje registrovane kod 19 ljudi
27.01.2023.•
0
Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je danas da je registrovano 19 slučajeva malih boginja (morbile) zaključno sa 26. januarom.
Batut: Najviše obolelih od sifilisa u Srbiji u poslednjih deset godina
26.01.2023.•
6
U Srbiјi, u 2021. priјаvljеnо је 238 оsоbа оbоlеlih оd sifilisа, štо prеdstаvljа stоpu incidеnciје оd 3,45 slučајеvа nа 100.000 stаnоvniка, objavio je danas Institut za javno zdravlje Srbije Batut.
Ovo je pet najvažnijih činjenica o jodu - za šta je sve dobar
26.01.2023.•
0
Donosimo vam pet najvažnijih činjenica i dobrih strana joda za vaše zdravlje.
Koliko zdrava osoba može najviše da poživi - ima li granice?
26.01.2023.•
3
Smrt najstarije osobe na svetu u 118. godini ponovo je pokrenula debatu koja je vekovima delila naučnike: postoji li granica koliko dugo zdrava osoba može da živi?
Imunolozi: Neophodna vakcinacija protiv kovida, gripa i malih boginja
25.01.2023.•
8
Trenutna epidemiološka situacija relativno je povoljna na teritoriji Beograda i zadovoljavajuća na teritoriji Srbije, a u poslednje dve nedelje došlo je i do pada zaraženih korona virusom,.
Ovo su prvi simptomi visokog krvnog pritiska
25.01.2023.•
0
Kada su bolesti povezane sa srcem u pitanju, visok krvni pritisak je jedan od najčešćih stanja.
Konzumiranje morskih plodova smanjuje rizik od problema sa bubrezima
25.01.2023.•
1
Osobe u čijoj ishrani su zastupljeniji morski plodovi verovatno su izložene manjem riziku od razvoja hroničnih problema sa bubrezima, pokazala je nova naučna studija.
Ove prehrambene navike povećavaju rizik od aritmije
24.01.2023.•
0
Lekari upozoravaju da bi dve prehrambene navike mogle da udvostruče rizik od fibrilacije atrijuma.
Nemački lekari planiraju da za dve godine čoveku ugrade modifikovano svinjsko srce
24.01.2023.•
1
Nemački lekari razvijaju modifikovano svinjsko srce koje planiraju da presade čoveku u naredne dve godine.
Komentari 3
@MICI
.
MICI
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar