Istraživanja sugerišu da su se dva uobičajena adenovirusa vratila nakon sto je lokdaun zbog pandemije kovida-19 okončan i pokrenula retke ali veoma ozbiljne slučajeve hepatitisa.
Smatra se da je pogođeno više od 1.000 dece u 35 zemalja, od kojih su mnoga mlađa od pet godina.
Navodi se da je nekima, uključujući i 12 dece iz Velike Britanije, bila potrebna transplantacija jetre kako bi im bio spasen život.
Dva tima istrazivača, iz Londona i Glazgova, kažu da su bebe, izložene tim virusima kasnije nego što je uobičajeno, a sve zbog ograničenja uslovljenih kovidom, propustile da ranije steknu imunitet na adenovirus, koji obično izaziva prehlade i stomačne tegobe.
Dodaje se da bi to moglo da objasni zašto su neki razvili neobične i zabrinjavajuće komplikacije na jetri.
BBC navodi da se većina dece koja se zaraze ovim tipovima virusa brzo oporavi i nejasno je zašto neki razvijaju upalu jetre, pa bi možda genetika mogla da ima ulogu u tome.
Naučnici su isključili bilo kakvu povezanost sa korona virusom ili vakcinama protiv kovida.
Profesorka Džudit Breuer, stručnjak za virusologiju na Univerzitetskom koledžu u Londonu rekla je da kada se, tokom perioda izolacije, deca nisu mešala, nisu ni prenosila viruse jedni drugima.
Ona naglašava da deca tako nisu gradila imunitet na uobičajene infekcije s kojima bi se inače suočavala, ali kada su ograničenja ukinuta, deca su počela da se mešaju.
"Tada su virusi krenuli slobodno da kruže i odjednom su, zbog nedostatka prethodnog imuniteta, deca bila izložena čitavoj masi novih infekcija", navela je profesorka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar