Stručnjaci: Trošimo previše antibiotika, stvaramo rezistentne superbakterije koje je sve teže lečiti

Nastavi li se trend porasta antibiotske rezistencije, terapijski izbor antibiotika u lečenju infekcija bio bi sve manji.
Stručnjaci: Trošimo previše antibiotika, stvaramo rezistentne superbakterije koje je sve teže lečiti
Foto: Pixabay
Ozbiljne infekcije bi postalo nemoguće lečiti, a mnogi bi rutinski medicinski postupci postali rizičniji za izvođenje, upozorili su stručnjaci danas u Beogradu.
"Trošimo previše antibiotika u indikacijama u kojima oni uopšte nisu potrebni, čime se zloupotrebljava njihova prednost. Antibiotici leče bakterijske infekcije. Infekcije koje su uzrokovane virusima, ne leče se antibioticima, antibiotik će u takvom slučaju uticati jedino na naše "dobre" bakterije i tako napraviti ogromnu štetu. Na taj način stvaramo rezistentne superbakterije koje je sve teže lečiti", rekla je na skupu "Sprečimo antimikrobnu rezistenciju zajedno" Ivana Ćirković iz Instituta za mikrobiologiju i imunologiju beogradskog Medicinskog fakulteta.
Skup je održan povodom Svetske nedelje svesnosti o antimikrobnim lekovima koja se obeležava od 18. do 24. novembra.
 
Ovogodišnja kampanja sprovodi se pod sloganom "Zaustavimo superpatogene. Zaštitimo budućnost", čime se dodatno naglašava kako svaki pojedinac, svojim odgovornim ponašanjem, može doprineti očuvanju efikasnosti antimikrobnih lekova.
 
Antibiotska rezistencija utiče i na povećanje dužine hospitalizacije i samim tim i troškova lečenja. Ne preduzmu li se konkretne mere, očekuje se da će rezistencija na antimikrobne lekove do 2050. dovesti u rizik 10 miliona života godišnje širom sveta.
 
Kako su istakli stručnjaci, neracionalna i nepravilna upotreba antimikrobnih lekova, kao i razvoj otpornosti bakterija, gljiva, virusa i parazita na antimikrobne lekove jedni su od najvećih javno-zdravstvenih izazova savremene medicine u 21. veku, što je dodatno došlo do izražaja tokom pandemije kovida 19.
 
Da bi se smanjila prekomerna upotreba antimikrobnih lekova, kako je ocenjeno, neophodna je edukacija pacijenata, doktora, farmaceuta i ostalog zdravstvenog osoblja.
 
U sklopu kampanje "Sprečimo antimikrobnu rezistenciju zajedno" na Trgu Republike u Beogradu od 18. do 22. novembra postavljene su velike figure koje vizualizuju superpatogene, a maskota u obliku gljive deli gradjanima edukativne letke o važnosti pravilne i odgovorne upotrebe antimikrobnih lekova.
  • Miki

    23.11.2022 12:13
    Ne stvaraju se rezistentne bakterije zato sto se antibiotici uzimaju kada nema potrebe (zato sto tada nema ni bakterija koje bi postale rezistentne na iste) već zato što su antibiotici koji se prepisuju u Srbiji smeće koje ne ubije bakterije već ih samo ošamuti i vežba njihovu rezistentnost
  • Deks

    22.11.2022 21:35
    Naprotiv, kada govorimo o medicini tj. zaštiti ljudskog zdravlja mišljenja sam da se uopšte ne troši prevelika količina antibiotika. Potrošnja je uobičajena, čak smanjena jer je stanovništvo uglavnom edukovano da ih sa oprezom troši, tj da ih troši samo kada su neophodni. To podrazumeva da ih ne treba trošiti kada dobijete virusnu infekciju već samo bakterijsku. S druge strane u stočarstvu je njihova potrošnja povećana i tu bi prvo trebalo potražiti uzroke povećanih slučajeva rezistencije. Ruku na srce ako se analiziraju slučajevi pojave rezistentnih sojeva bakterija po bolnicama verovatno bi se ustanovilo da potrošnja antibiotika po domaćinstvima uopšte nije uzrok tome već se radi o primeni loše prakse po našim zdravstvenim ustanovama kao i zbog krhkosti imuniteta nekih pacijenata. Predlažem uvođenje zakona po kojima bi postojao službeni online test o antibioticima kojeg bi građani bili u prilici da polože. Nakon položenog testa dobili bi sertifikat na osnovu kog bi bez recepta mogli da kupe određenu razumnu količinu osnovnih antibiotika (poput ampicilina) kako ne bi morali da čekaju kod lekara za neke najobičnije bakterijske infekcije poput zubobolje, upale grla i slično.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.