Udruženja pacijenata: U Srbiji nedostupna odgovarajuća terapija za oftalmološka oboljenja

U Srbiji više od 138.500 ljudi ima neki od oblika oštećenja vida, a nisu im dostupne terapije koje se primenjuju u svetu, ukazuju udruženja pacijenata koji se leče od oftalmoloških oboljenja.
Udruženja pacijenata: U Srbiji nedostupna odgovarajuća terapija za oftalmološka oboljenja
Foto: Pixabay
"Oboljenja mrežnjače poput dijabetičke retinopatije (DR), dijabetičkog makularnog edema (DME) i senilne degeneracije makule (nAMD) predstavljaju vodeće uzročnike gubitka vida širom sveta. Gubitak vida ne samo da značajno utiče na kvalitet života i mentalno blagostanje, već nosi i značajne ekonomske posledice", navodi se u saopštenju udruženja "Bono vido", "Žuta mrlja" i "Gledamo srcem".
Istaknuto je da se, sa samo jednim anti-VEGF lekom dostupnim preko Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i to za veoma ograničen broj pacijenata sa DME, a bez dostupne terapije za nAMD, postavlja pitanje ukupne dostupnosti i efikasnosti lečenja.
 
"U prilog nesrazmerno niske zastupljenosti oftalmoloških lekova govore i podaci da u Srbiji njihov udeo u ukupnom budžetu za lekove iznosi jedan odsto, dok je udeo anti-VEGF lekova u tržištu oftalmoloških lekova svega pet odsto", navodi se u saopštenju.
U susednim zemljama je udeo ove grupe lekova značajno veći, pa tako u Bugarskoj iznosi 30 odsto.
 
"Procenjuje se da u Srbiji oko 75.000 pacijenata boluje od oboljenja mrežnjače koja su najčešći uzročnici gubitka vida, a pravovremeno postavljanje dijagnoze i započinjanje lečenja inovativnom terapijom ključni su za očuvanje zdravlja očiju", istakla su udruženja pacijenata.
  • Liman

    29.07.2024 16:42
    Tako je, ne možeš da dođeš ni do dijagnoze, pa ti ne treba ni terapija.
  • Kaćanin

    29.07.2024 10:36
    Kako da bude lekova kada nema ni oftamologa! U Novom Sadu se čeka po 6 meseci na pregled u domu zdravlja.
  • Slucaj

    29.07.2024 09:40
    Ne mozes da zakazes pregled na poliklinici jednom godisnje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje