
Jedan popularan začin može smanjiti delotvornost lekova
Cimet bi mogao smanjiti delotvornost važnih lekova, upozoravaju naučnici.

Foto: Pixabay
Oni su otkrili da glavna materija u cimetu, cinamaldehid, ometa način na koji telo razgrađuje i izbacuje lekove. Reč je o jedinjenju koje cimetu daje prepoznatljiv miris i ukus, a u telu aktivira receptore koji ubrzavaju razgradnju lekova. To znači da lek može delovati kraće ili slabije nego što bi trebalo.
Povremeno malo cimeta u ovsenoj kaši ili u napitcima smatra se sigurnim, tvrde naučnici. Međutim, osobe koje uzimaju suplemente cimeta, koji sadrže znatno veće koncentracije jedinjenja iz kore cimeta, mogle bi biti izložene riziku.
Glavna naučnica, profesorka Šabana Kan, upozorila je: "Prekomerna konzumacija može uzrokovati da telo prebrzo izluči lek, čime se smanjuje njegova delotvornost."
Cimet je već poznat po tome što može uticati na barem 47 različitih lekova, uključujući lekove za razređivanje krvi poput aspirina i varfarina, kod kojih može povećati rizik od krvarenja. Sada naučnici veruju da bi cimet mogao uticati na još širi spektar lekova, iako ističu da su potrebna dodatna istraživanja.
Cimet se u obliku dodatka ishrani najčešće koristi zbog tvrdnji da snižava krvni pritisak i stabilizuje šećer u krvi. Popularan je i među zagovornicima prirodne medicine, gde se vekovima koristi zbog svojih navodnih lekovitih svojstava.
Međutim, profesorka Kan istakla je da vrlo malo istraživanja tačno objašnjava dejstvo cinamaldehida, glavne aktivne supstance u cimetu.
"Važno je razumeti kako se ta supstanca apsorbuje, metaboliše i s kojim telesnim receptorima reaguje, da bismo znali kako utiče na lekove koje ljudi svakodnevno uzimaju", dodala je ona, prenosi Index.hr.
Istraživanja sugerišu da upravo cinamaldehid, prisutan u ulju suve biljke, najviše doprinosi mogućim zdravstvenim koristima cimeta.
Cimet sadrži i mnogo antioksidansa, a neka istraživanja su povezala njegov unos sa smanjenjem triglicerida, holesterola i nivoa šećera u krvi, piše portal Healthline.
Upravo cinamaldehid predstavlja potencijalni rizik za osobe koje uzimaju lekove jer podstiče razgradnju određenih lekova u telu. Naučnici takođe napominju da nije svaki cimet isti.
Ulje cimeta, koje se najčešće koristi u prehrambenim proizvodima i kozmetici, ne predstavlja značajan rizik. Međutim, kora cimeta, koja se prodaje kao začin, sadrži i visoke nivoe kumarina, supstance koja razređuje krv. To može biti opasno za osobe koje već uzimaju antikoagulanse, lekove za sprečavanje zgrušavanja krvi.
Suprotno tome, ulje cimeta koje se koristi zbog antibakterijskih svojstava, gotovo da ne predstavlja rizik.
Iako je potrebno još istraživanja o tome kako tačno cimet deluje u telu, profesorka Kan poziva na oprez, posebno kod osoba koje pate od hroničnih bolesti.
"Osobe koje boluju od hroničnih bolesti, poput visokog krvnog pritiska, dijabetesa, raka, artritisa, astme, gojaznosti, HIV-a, AIDS-a ili depresije, trebalo bi da budu posebno oprezne pri korištenju cimeta ili drugih dodataka ishrani. Najbolje je posavetovati se s lekarom pre uzimanja bilo kakvih dodataka ishrani uz propisane lekove. Po definiciji, dodaci ishrani nisu namenjeni lečenju, izlečenju ili ublažavanju bolesti", zaključuje dr Kan.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
U Toskani izvršena prva eutanazija obolele osobe
11.06.2025.•
0
Neimenovana osoba koja je patila od Parkinsonove bolesti postala je prva osoba koja je umrla putem potpomognutog samoubistva u okviru novog zakona o eutanaziji u Toskani.
Najbolje metode za lečenje rozacee i poboljšanje teksture kože - zbogom crvenilu i flekama
11.06.2025.•
0
Leto je pred vratima, radujemo se lepom i sunčanom vremenu i maštamo o moru, plaži i sunčanju.
Regulator EU upozorio: Tri leka mogu uzrokovati gubitak vida
08.06.2025.•
1
Kontrolom lekova koji sadrže semaglutid, aktivni sastojak u lekovima "ozempik", "vegovi" i "ribelsus", utvrđeno je da imaju "veoma retku" nuspojavu gubitka vida.
Studija pokazala: Žene koje ujutru piju kafu su zdravije i u sedamdesetim godinama
08.06.2025.•
0
Žene koje ujutru piju kafu su zdravije i u svojim kasnim sedamdesetim godinama i kasnije, pokazuju rezultati američke studije koja je sprovedena tokom 30 godina.
Kako ublažiti valunge u perimenopauzi: Važna ishrana i način života
07.06.2025.•
0
Valunzi su jedan od najneprijatnijih simptoma perimenopauze, ali uz nekoliko pametnih prilagođavanja ishrane i načina života, moguće ih je ublažiti i vratiti osećaj ravnoteže u sopstvenom telu.
Kako da znate da li privlačite komarce: Miris kokosa može da pomogne u odbrani
07.06.2025.•
0
Komarci su insekti koji, osim što su dosadni, mogu biti prenosnici raznih bolesnih, a utvrđeno je i šta može da pomogne u odbrani od ovih napasti.
Naučnici testirali uticaj kreatina kod Alchajmerove bolesti: Zabeleženi bolja pažnja i čitanje
07.06.2025.•
0
Iako se kreatin najčešće povezuje sa sportom i razvojem mišićne mase, sve više naučnih istraživanja ukazuje na to da bi ovaj suplement mogao imati i druge korisne efekte.
Dete u Holandiji završilo u komi nakon što je jelo "Haribo" bombone sa kanabisom
04.06.2025.•
4
Jedno dete je palo u komu nakon što je jelo "Haribo" bombone koje su, kako se ispostavilo, sadržale kanabis, potvrdila je bolnica "Ziekenhuisgroep Twente" u Holandiji.
Uživajte u letu bez naočara i sočiva uz pomoć SmartSight procedure
02.06.2025.•
0
Zamislite leto bez zamagljenih naočara. Bez brige da li će vam voda ući u oči ili sočiva ispasti u talasima.
Kako da prestanete da budete tako strogi prema sebi
01.06.2025.•
0
Ako se prijatelj bori sa velikim izazovom ili se oseća poraženo, obično je naš prvi instinkt da ponudimo reči utehe i razumevanja.
Predugo sedenje na wc šolji može biti opasno po zdravlje
01.06.2025.•
1
Lekari upozoravaju da postoji granica koliko dugo možemo da sedimo na wc šolji pre nego što to postane štetno za naše zdravlje.
"Pomorandže pod tušem za smanjenje anksioznosti": Tiktok pun dezinformacija o mentalnom zdravlju
01.06.2025.•
0
Više od polovine najpopularnijih video-snimaka koji nude savete o mentalnom zdravlju na Tiktoku sadrže dezinformacije, pokazalo je istraživanje lista "Gardijan".
Svetski dan bez duvana: U porastu upotreba elektronskih cigareta
31.05.2025.•
2
Podaci iz 2022. godine, prikupljeni u Evropskom regionu SZO, ukazuju na ozbiljne nedostatke u zaštiti mladih od elektronskih cigareta.
Finski naučnici: Ovo je ključna životna dob kada loše navike dolaze "na naplatu"
30.05.2025.•
2
Loše navike poput pušenja, konzumacije alkohola i fizičke neaktivnosti počinju ozbiljno da narušavaju zdravlje već od 36. godine života, pokazuje studija finskih istraživača sa Univerziteta Laurea.
Jod neophodan i u trudnoći
30.05.2025.•
0
Najvažniji period za neurološki razvoj deteta je period trudnoće i prvih nekoliko godina života.
Potvrđen prvi slučaj leptospiroze u Bijelom Polju
30.05.2025.•
0
U Bijelom Polju u Crnoj Gori potvrđen je prvi slučaj leptospiroze, bolesti koja se prenosi sa zaraženih životinja na ljude, potvrdio je danas crnogorski Institut za javno zdravlje.
U Francuskoj zabrana pušenje od 1. jula na plažama, u parkovima i oko škola
30.05.2025.•
12
Vlada Francuske je najavila da će od 1. jula biti zabranjeno pušenje na otvorenim javnim mestima gde mogu biti deca, kao što su plaže, parkovi, okolina škola, autobuska stajališta i sportski objekti.
"Bolest poljupca" može biti indikator za razvoj multiple skleroze
29.05.2025.•
1
Infektivna mononukleoza, virusna bolest poznata pod romantičnim, ali obmanjujućim nadimkom "bolest poljupca", uglavnom je benigna i prolazna.
Uskoro počinje testiranje na ljudima antibiotika protiv infekcija opasnih po život
29.05.2025.•
0
Uskoro će na ljudima početi finalna ispitivanja antibiotika zosurabalpin, koji je namenjen lečenju infekcija opasnih po život, saopštila je švajcarska farmaceutska kompanija "Roš".
Dan borbe protiv hematoloških maligniteta: Nedostaju inovativne terapije
28.05.2025.•
0
Koalicija udruženja pacijenata sa hematološkim malignitetima danas je ukazala da u Srbiji nedostaju inovativne terapije za lečenje tih oboljenja.
Francuska: Donji dom usvojio zakon o legalizaciji eutanazije, treba da ga usvoji i Senat
27.05.2025.•
2
Donji dom francuske Nacionalne skupštine danas je većinom glasova usvojio zakon koji će, ako ga usvoji i Senat, omogućiti eutanaziju.
Komentari 1
Ispravka.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar