Jedan popularan začin može smanjiti delotvornost lekova

Cimet bi mogao smanjiti delotvornost važnih lekova, upozoravaju naučnici.
Jedan popularan začin može smanjiti delotvornost lekova
Foto: Pixabay
Oni su otkrili da glavna materija u cimetu, cinamaldehid, ometa način na koji telo razgrađuje i izbacuje lekove. Reč je o jedinjenju koje cimetu daje prepoznatljiv miris i ukus, a u telu aktivira receptore koji ubrzavaju razgradnju lekova. To znači da lek može delovati kraće ili slabije nego što bi trebalo.
 
Povremeno malo cimeta u ovsenoj kaši ili u napitcima smatra se sigurnim, tvrde naučnici. Međutim, osobe koje uzimaju suplemente cimeta, koji sadrže znatno veće koncentracije jedinjenja iz kore cimeta, mogle bi biti izložene riziku.
Glavna naučnica, profesorka Šabana Kan, upozorila je: "Prekomerna konzumacija može uzrokovati da telo prebrzo izluči lek, čime se smanjuje njegova delotvornost."
 
Cimet je već poznat po tome što može uticati na barem 47 različitih lekova, uključujući lekove za razređivanje krvi poput aspirina i varfarina, kod kojih može povećati rizik od krvarenja. Sada naučnici veruju da bi cimet mogao uticati na još širi spektar lekova, iako ističu da su potrebna dodatna istraživanja.
Cimet se u obliku dodatka ishrani najčešće koristi zbog tvrdnji da snižava krvni pritisak i stabilizuje šećer u krvi. Popularan je i među zagovornicima prirodne medicine, gde se vekovima koristi zbog svojih navodnih lekovitih svojstava. 
 
Međutim, profesorka Kan istakla je da vrlo malo istraživanja tačno objašnjava dejstvo cinamaldehida, glavne aktivne supstance u cimetu.
 
"Važno je razumeti kako se ta supstanca apsorbuje, metaboliše i s kojim telesnim receptorima reaguje, da bismo znali kako utiče na lekove koje ljudi svakodnevno uzimaju", dodala je ona, prenosi Index.hr.
 
Istraživanja sugerišu da upravo cinamaldehid, prisutan u ulju suve biljke, najviše doprinosi mogućim zdravstvenim koristima cimeta. 
 
Cimet sadrži i mnogo antioksidansa, a neka istraživanja su povezala njegov unos sa smanjenjem triglicerida, holesterola i nivoa šećera u krvi, piše portal Healthline.
 
Upravo cinamaldehid predstavlja potencijalni rizik za osobe koje uzimaju lekove jer podstiče razgradnju određenih lekova u telu. Naučnici takođe napominju da nije svaki cimet isti.
 
Ulje cimeta, koje se najčešće koristi u prehrambenim proizvodima i kozmetici, ne predstavlja značajan rizik. Međutim, kora cimeta, koja se prodaje kao začin, sadrži i visoke nivoe kumarina, supstance koja razređuje krv. To može biti opasno za osobe koje već uzimaju antikoagulanse, lekove za sprečavanje zgrušavanja krvi.
 
Suprotno tome, ulje cimeta koje se koristi zbog antibakterijskih svojstava, gotovo da ne predstavlja rizik.
Iako je potrebno još istraživanja o tome kako tačno cimet deluje u telu, profesorka Kan poziva na oprez, posebno kod osoba koje pate od hroničnih bolesti.
 
"Osobe koje boluju od hroničnih bolesti, poput visokog krvnog pritiska, dijabetesa, raka, artritisa, astme, gojaznosti, HIV-a, AIDS-a ili depresije, trebalo bi da budu posebno oprezne pri korištenju cimeta ili drugih dodataka ishrani. Najbolje je posavetovati se s lekarom pre uzimanja bilo kakvih dodataka ishrani uz propisane lekove. Po definiciji, dodaci ishrani nisu namenjeni lečenju, izlečenju ili ublažavanju bolesti", zaključuje dr Kan.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

cimet

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje