Pića koja su dobra za srce

Bolesti srca su delom genetski uslovljene, ali su takođe u velikoj meri preventabilne i može se uticati na to da do njih ne dođe. Ovo su napici koji mogu doprineti zdravlju vašeg srca.
Bolesti srca su delom genetski uslovljene, ali su takođe u velikoj meri preventabilne i može se uticati na to da do njih ne dođe. Ovo su napici koji mogu doprineti zdravlju vašeg srca.

Sok od nara

Antioksidativna moć nara je zaista velika. Novija istraživanja su pokazala da redovno konzumiranje ukusnog soka od nara može zaštiti vaše srce tako što će smanjiti nivo holesterola u krvi i povećati protok krvi do srca. Pijte ga svežeg i bez dodatnih zaslađivača.

Crni čaj

Moćni antioksidanti u crnom čaju unapeđuju zdravlje srca. Dokazano je da konzumiranje crnog čaja smanjuje rizik od nastanka moždanog udara, smanjuje nivo lošeg holesterola, poboljšava funkciju krvnih sudova, kao i dotok krvi u srčane arterije. Pijte svež crni čaj, vruć i bez zaslađivača za njegovo najbolje dejstvo. Nekoliko šoljica ovog čudesnog napitka dnevno može smanjiti rizik od nastanka srčanih oboljenja.

Zeleni čaj

Kao i crni čaj, zeleni čaj sadrži obilje antioksidanata koji čuvaju srce. Osnovna razlika između ove dve vrste čaja jeste da zeleni čaj nije fermentisan. Istraživanje iz 2004. godine pokazalo je da povećano konzumiranje zelenog čaja smanjuje rizik od obolevanja koronarnih arterija. Njegova upotreba je povezana i sa smanjenim nivoom holesterola u krvi, uz niži rizik za nastanak krvnih ugrušaka i moždanog udara.

Voda

Dehidratacija može da doprinese izazivanju nezanemarljivog broja rizikofaktora koji su potrebni za nastanak srčanih oboljenja, kao što je povećana viskoznost krvi. Kada je organizam dehidriran i fali mu tečnosti, krv je gušća, što zahteva da srce troši više energije da pumpa krv kroz telo. Hronična dehidratacija može rezultovati hipertenzijom, povišenim krvnim pritiskom, koja se opet poboljšava konzumiranjem vode.

Brojna istraživanja su pokazala da je znatno manji rizik od nastanka srčanih obolenja povezan upravo sa konzumacijom veće količine vode na dnevnoj bazi. Ne postoji napitak koji bolje hidrira organizam od same vode, a to je odlično za zdravlje vašeg srca. Preporučljivo konzumiranje vode na dnevnoj bazi je 8 čaša. Obogatite vodu sveže ceđenim limunom i tako joj dajte aromu koja osvežava, a istovremeno i dozu antioksidanata koji su od izuzetnog značaja za zdravlje.

  • Hm

    04.04.2014 09:50
    @Bre: Pa ne moras da ih ispijas u ogromnim kolicinama, a mozes i beli caj da pijes koji je jos bolji antioksidant i od crnog i zelenog, samo je osteljiv pa ga mozes "ubiti" prevelikim temeperaturama, mora da se, poput zelenog, pari na oko 70-80 stepeni, nikako kljucalom vodom. Kofein ne smeta u manjim kolicinama, pa se ne zapati hipertenzija.
  • Ivek

    02.04.2014 07:14
    Pamet u glavu
    Čista kolonizacija, okupacija.
    Vojvođani, ako Boga znate ujedinite se u odbrani Autonomne Pokrajine, razmislite dobro o tome, kako ćete jednog dana objasniti sinovima i unucima da ste dopustili OVO ???
    Udrite botovi slobodno, provaljeni ste i niko vas više ne shvata ozbiljno...
  • bre

    01.04.2014 20:12
    Zeleni i crni čaj povećavaju krvni pritisak, kako je onda to zdravo za srce?
    Ok antioksidansi, ali plati se blagom hipertenzijom...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?