Prvi primerci retkog vilinog konjica otkriveni u Srbiji

Prvi nalazi vilinog konjica vrste "Lindenia tetraphylla" zabeleženi su na lokalitetu Dobrotin u jugoistočnoj Srbiji, saopštili su naučnici sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu i Biološkog društva "Dr Sava Petrović
Prvi primerci retkog vilinog konjica otkriveni u Srbiji
Foto: Wikipedia (Čarls Dž. Šarp)
Kako je navedeno, ovim otkrićem, objavljenim u vodećem nacionalnom naučnom časopisu "Acta Entomologica Serbica", broj vrsta vilinih konjica poznatih za Srbiju raste na 70.
Posmatranja su obavljena tokom 2024. i 2025. godine, što ukazuje na mogućnost da se vrsta i razmnožava u ovom području.
"Ovo je treća nova vrsta vilinog konjica zabeležena u Srbiji u poslednjih nekoliko godina, a čak dve od njih naseljavaju upravo ovaj lokalitet, što potvrđuje njegov izuzetan značaj za biodiverzitet naše zemlje", istakao je ornitolog i istraživač iz Niša Marko Nikolić.
Posebna osobina ove vrste jeste njena sposobnost preleta velikih daljina u potrazi za novim staništima.
 
Ovakvi nalazi ukazuju da klimatske promene sve snažnije oblikuju izgled i sastav naših ekosistema, otvarajući mogućnost za naseljavanje novih vrsta, navedeno je u saopštenju.
 
Lindenia tetraphylla je retka vrsta u Evropi i nalazi se pod međunarodnim režimom zaštite - Bernska konvencija, Direktiva o staništima EU.
 
Njeno prisustvo u Srbiji ukazuje na važnost očuvanja vodenih ekosistema i planiranja mera zaštite.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Ajkula napala osmogodišnjeg dečaka na Floridi

Zvaničnici na Floridi saopštili su da je osmogodišnji dečak prebačen helikopterom u bolnicu u Majamiju nakon napada ajkule u blizini ostrva Ki Largo, na krajnjem jugu te savezne države.

Veoma redak puž po imenu Ned traži partnera

Novi Zeland je pokrenuo nacionalnu kampanju kako bi pronašao partnera za Neda, veoma retkog baštenskog puža koji se odlikuje nesvakidašnjom osobinom - njegova ljuštura se uvija ulevo, što čini parenje gotovo nemogućim.