Uspešno se razvijaju vukovi iz "Igre prestola" koji su nekada bili izumrli

Mladunci strašnih vukova iz serije "Game of Thrones", koji su vraćeni iz izumiranja, zdravi su i spremni za razmnožavanje, saopštila je biotehnološka kompanija koja stoji iza ovog proboja.
Uspešno se razvijaju vukovi iz "Igre prestola" koji su nekada bili izumrli
Foto: Screenshot (Youtube/TIME)
Prošle godine "Colossal Biosciences" objavio je da je koristio DNK star hiljadama godina kako bi izmenio genom savremenih vukova i oživeo izgubljenu vrstu.
 
Strašni vukovi izumrli su pred kraj poslednjeg ledenog doba, pre oko 12.000 godina. Postali su poznati među fanovima Igre prestola nakon što ih je Džordž R. R. Martin uključio u svoje bestseler fantastične romane.
"Colossal Biosciences", sa sedištem u Dalasu, saopštio je da su njihova tri mladunca - Romul i Rem, nazvani po osnivačima Rima, i Kalisi, u čast Martinove junakinje koja jaše zmajeve - nastavili uspešno da se razvijaju i da su dostigli uzrast za razmnožavanje, prenosi britanski Telegraf.
 
Kompanija je navela da planira da ove godine stvori još mladunaca vukova kako bi proširila genski fond grupe i na kraju omogućila prirodno razmnožavanje.
Met Džejms, glavni direktor za životinje u kompaniji, rekao je:
 
"Plan je da se stvori međusobno razmnoživa populacija strašnih vukova koja bi se vremenom prirodno razmnožavala i stvorila održivu populaciju prve vrste vraćene iz izumiranja na svetu. U početku ćemo povećavati populaciju putem asistirane reprodukcije, a zatim ćemo se oslanjati isključivo na prirodno razmnožavanje. Čopor strašnih vukova je sada zapravo u uzrastu za razmnožavanje, ali ćemo u početku širiti čopor putem asistirane reprodukcije dok stvaramo nove, genetski raznovrsne jedinke."
 
Kako bi stvorili ovu vrstu, naučnici su proučavali najbližeg živog srodnika strašnog vuka - sivog vuka - i upoređivali njegov DNK sa DNK strašnih vukova kako bi utvrdili razlike u sekvencama. Uzorci DNK strašnog vuka prikupljeni su iz lobanje stare 72.000 godina pronađene u Ajdahu i iz zuba starog 13.000 godina pronađenog u Ohaju.
 
Nakon što su otkrili razlike između vrsta, naučnici su napravili 20 genetskih izmena u genomu sivog vuka kako bi ubacili osobine poput belog krzna, većih zuba, snažnije muskulature i karakterističnog zavijanja.
 
Izmenjene ćelije ubačene su u jajne ćelije domaćih pasa i implantirane u materice pasa surogata. Vukovi su rođeni carskim rezom kako bi se smanjio rizik od komplikacija.
 
Ben Lam, izvršni direktor i suosnivač kompanije "Colossal Biosciences", rekao je:
 
"Strašni vukovi su odlično. Tri strašna vuka žive u bezbednom ekološkom rezervatu površine 2.000 jutara, koji nam omogućava da ih pratimo i upravljamo njima, dok im pruža poludivlje stanište u kojem mogu da napreduju. Nadamo se da ćemo do kraja godine imati još mladunaca strašnih vukova."
 
Vukovi kompanije "Colossal Biosciences" žive na tajnoj lokaciji na severu SAD, gde se hrane govedinom, jelenjim i konjskim mesom, kao i posebno formulisanom suvom hranom za kućne ljubimce.
 
Strašni vukovi nekada su lutali ravnicama današnje Severne i Južne Amerike tokom epohe pleistocena (od pre 2,58 miliona do pre oko 11.700 godina). Veruje se da su izumrli kako se klima zagrevala, a broj životinja kojima su se hranili opadao.
 
Biotehnološka kompanija saopštila je da želi da vrati i dodo pticu, koju planira da ponovo nastani na Mauricijus, prvobitnom domu ove neleteće ptice koja je istrebljena lovom u 17. veku.
Takođe planira da vrati vunastog mamuta, a već je vežbala ubacivanje osobina mamuta u male sisare, stvarajući prošle godine prve "vunaste miševe".
 
Među drugim stvorenjima na listi kompanije "Colossal Biosciences" za "vraćanje iz izumiranja" nalaze se tilacin, odnosno tasmanijski tigar, koji je izumro 1936. godine, kao i moa, ptica visoka oko 3,6 metara koja je nekada dominirala šumama Novog Zelanda, ali je izumrla između 13. i 15. veka.
 
Prošlog meseca kompanija je objavila da planira da oživi plavu antilopu, retku vrstu koja je istrebljena u južnoj Africi u roku od 40 godina nakon što je naučno opisana.
 
Nekoliko naučnika kritikovalo je "Colossal Biosciences", tvrdeći da ove životinje zapravo nisu izumrla vrsta, već genetski izmenjeni hibridi životinja koje još postoje.
 
Kompanija je priznala da njihov rad neće proizvesti "100 odsto identično" izumrlo stvorenje.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja