Proizvođači kupina obustavili berbu zbog niskih cena

Proizvodjači kupina zaustavili su branje tog voća zbog niskih otkupnih cena od 30 do 50 dinara za kilogram, rekao je danas predsednik Udruženja voćara "Nektar" u Knjaževcu Milan Mihajlović.
Proizvođači kupina obustavili berbu zbog niskih cena
Foto: Pixabay
On je kazao da su se udruženja proizvodjača kupina cele Srbije dogovorila da odlože branje do sledeće nedelje dok se ne dogovore da li će tražiti razgovor sa ministrom poljoprivrede Branislavom Nedimović ili će odlučiti da blokiraju puteve.
 
"Znamo da ministar Nedimović nema uticaja na cenu kupina ali da pokušamo da zajednički nadjemo neko rešenje, jer u suprotnom nema smisla da država daje subvencije za nove zasade kupina ili njihovo navodnjavanje u iznosu od 40 odsto od vrednosti investicije", rekao je Mihajlović.
 
Knjaževačka fabrika Džervin ove godine, prema rečima Mihajlovića, neće kupovati kupine, a manji otkupljivači kažu da su im vlasnici velikih hladanjača ponudili otkupnu cenu od 40 dinara. Predsednik udruženja proizvodjača kupina iz istočne Srbije Goran Stančić rekao je da prodaja po sadašnjim cenama vodi proizvodjače u još veći gubitak nego da se to voće pusti da propadne.
 
"Beračima treba platiti dnevnicu izmedju 2.000 i 2.500 dinara, a mi po sadašnjim cenama za 100 kilograma kupina možemo da dobijemo od 3.000 do 5.000 dinara. Kako da pokrijemo troškove uzgajanja i svega što sledi pre nego što kupina stigne da se bere", zapitao je Stančić. 
 
Dodao je da se ne isplati brati kupinu ako je otkupna cena manja od 120 dinara po kilogramu. Vlasnici hladnjača danas nisu želeli da govore o tome zašto su tako niske otkupne cene kupina. 
 
Prošle godine kilogram kupina je koštao oko trideset dinara i proizvodjači tog voća su odustali od branja.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Od 1. maja jeftiniji gas za privredu

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je jedan od najvažnijih rezultata upravo završene Misije MMF postignuta saglasnost u vezi sa promenom metodologije obračuna cene gasa za privredu.