"Održive plate od 420 evra u 2018. i 450 u 2019. godini"

Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Milojko Arsić i konsultant za strane investicije Milan Kovačević ocenili su da je potrebno da se ostvaruju visoke stope rasta u dužem vremenskom periodu kako bi građani osetili poboljšanje standarda.
"Održive plate od 420 evra u 2018. i 450 u 2019. godini"
Foto: 021.rs
Arsić kaže za N1 da bi, sa stanovišta održivosti, bilo dobro da plate i penzije rastu svake godine malo manje od rasta BDP-a.
 
"Sledeće godine rast od tri do četiri odsto je realan, a ukoliko bi bilo potrebno dati procenu o održivom rastu zarada u narednoj godini, možda bi mogle da iznose 420 evra, pa 2019. godine 450 evra", rekao je Arsić.
 
Dodaje da je važno da se iz godine u godinu plate povećavaju jer, kako kaže, prethodnih osam, devet godina nije bilo realnog rasta zarada.
 
"Ne može da raste brže od rasta produktivnosti", smatra Arsić i objašnjava da bi za platu od 450 evra trebalo proizvodnja da poraste oko 10 odsto. Ocenjuje da ukupni izdaci za penzije treba da iznose oko 11 odsto BDP-a i da bi država mogla da uštedi kad bi uvela porez na veće penzije.
 
Kovačević smatra da se povećanjem plata pravi problem privatnom sektoru koji nema mogućnost da optereti poreske obveznike da bi povećao platu, već zavisi od tržišta i naplate koja se sve teže naplaćuje.
 
"Ne može da rastu i standard i investicije, ne može i jedno i drugo. Uvećano presipanje iz privatnog u javni sektor sve manje će biti prostora da se razvija privatni sektor i to će biti kočnica za privredni rast", ocenjuje on za N1.
 
Prema mišljenju Arsića, da bi građani osetili poboljšanje standarda potrebno je da se ostvaruju relativno visoke stope rasta, od četiri do pet odsto, u narednih pet, šest godina. On podseća da su strukture privreda u okruženju različite i dodaje da su važne domaće politike i budžeti.
 
"S te strane, žao mi je što budžet ove godine nije studioznije urađen, jer potrebno je stvarati poverenje u bolju budućnost", smatra on. Arsić kaže da je 18 odsto investicija malo i to obrazlaže time da je to tek "malo iznad onog što je potrebno da se nadoknade amortizovana sredstva".
 
"Sa tako malim investicijama ne možemo da računamo na visoke stope rasta koje su nam potrebne da izađemo iz stanja najmanje razvijenih zemalja u Evropi", smatra on. 
 
Kovačević ističe da je srpska privreda "razrušena kroz prošlost".
 
"Pa mnoge greške u privatizaciji, čitavo tkivo privrede je uništeno. Napredak je dobrodošao, ali je on spor. Nije dovoljno snažna svest da sve što država radi uzima od poreskih obveznika. Uvek bi trebalo gledati da to što država radi, da li bi bolje uradili poreski obveznici da je to njima ostavljeno", kaže Kovačević i dodaje su mnoge takse u Srbiji kao porezi, odnosno nisu odmerene.
 
Kovačević smatra da će investitori koji će doneti bolja radna mesta doći tek kad domaći počnu da lakše investiraju i ubrzavaju privredni rast.
 
"Dodatni problem je što se sve više dodatne vrednosti iznosi u inostranstvo. Država ulazi u ugovore nevešto. Potrebno je da ljudi imaju poverenje u budućnost u ovoj zemlji, krupnije stvari planirati da bi oni poverovali - neke institucije koje ne funkcionišu moraju se promeniti, poput sudstva, popraviti zdravstvo, infrastrukturu, iskoristiti selo u većoj meri", zaključuje Kovačević. 
  • @G

    19.12.2017 23:00
    Da li ikad osetite potrebu da komentarisete vest u celini ili da samo agresivno replicirate?

    -možda bi mogle da iznose 420 evra, pa 2019. godine 450 evra", rekao je Arsić.- dovoljno je rekao tim mozda kao sto i ceo tekst nema veze sa realnoscu
  • G

    18.12.2017 15:04
    @A - da li je moguće da ste toliko glupi da je ovo jedino što je vaš beskoristan "um" mogao da smisli? Sa druge strane, ako imate 7 godina života ili manje, onda prihvatite izvinjenje za konstataciju da ste glupi.
    @/ - nije ni tužno već je krajnje zabrinjavajuće koliko ste glupi.
  • radivoj

    17.12.2017 16:15
    alpez
    koji privatnik daje vecu platu od 26.000. hiljada.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija