Potrošači i dalje ne znaju da čitaju deklaracije na pakovanju

Na gotovo svim upakovanim prehrambenim proizvodima na tržištu nalazi se etiketa o nutritivnoj vrednosti artikla i sastojcima koje proizvod sadrži.
Potrošači i dalje ne znaju da čitaju deklaracije na pakovanju
Foto: Pixabay
Međutim, mnogi i danas ne zna da protumače te deklaracije.
 
Nutritivna deklaracija može da bude podeljena na tri glavna odeljka, odvojena zadebljanim linijama, objašnjava se u tekstu koji potpisuje tim profesora sa Odseka za ishranu i dijetetiku sa Univerziteta u Gani, a koji prenosi list Dejli Grafik. 
 
Informacije u glavnom, ili u prva dva odeljka mogu da variraju od proizvoda do proizvoda i sadrže informacije koje su specifične za dati prehrambeni proizvod, kao što su podaci o hranljivoj vrednosti, veličini porcije i kalorijama. 
 
Treći odeljak sadrži napomenu sa vrednostima za 2.000 i 2.500 kalorija unosa hrane dnevno. U toj napomeni se daju informacije o preporučenom unosu važnih hranljivih materija kao što su masti, natrijum i vlakna. Ona se nalazi samo na proizvodima u većim pakovanjima i ne menja se od proizvoda do proizvoda. 
 
Ono od čega treba početi pri čitanju deklaracije jeste veličina porcije i broj porcija u pakovanju. Te informacije se nalaze odmah ispod naslova "Nutritivni podaci". 
 
Porcija je količina hrane koja se preporučuje u materijalima za edukaciju potrošača ili u nutritivnoj deklaraciji koju osoba treba da unese u određenom vremenu. Veličina porcije je standardizovana kod slične hrane da bi bila lakša za poređenje, i obično se izražava u opšte poznatim jedinicama kao što su komadi i šolje. Ponekad se izražava i u metričkom iznosu, kao što je broj grama i mililitara koji čine porciju. 
 
Podatak o kalorijama nam pruža informaciju o tome koliko energije sadrži hrana po porciji, kao i koliko energije potiče iz masti. Izražava se u kilodžulima (kJ) ili kilokalorijama (kcal). Možete da izračunate ukupnu energiju i energiju iz masti koje unosite tako što ćete broj kalorija pomnožiti s brojem porcija koje konzumirate. 
 
Sastojci su nabrojani po redu, počev od onog kog ima u najvećoj količini u proizvodu. Drugim rečima, sastojak prisutan u najvećoj količini se nalazi na prvom mestu na spisku. 
 
Osobe sa alergijom na hranu treba da provere spisak sastojaka na pakovanju prehrambenog proizvoda da bi utvrdile da li sadrži sastojke na koje su alergične. Takođe je važno proveriti spisak sastojaka da biste videli da li ispunjava vaše društvene, kulturološke ili religiozne zahteve. 
 
Dnevna vrednost je standardni vodič za osobe koje unose 2.000 kalorija svakog dana. Vaša dnevna vrednost može biti veća ili manja od 2.000 kalorija. 
 
Dnevna vrednost u procentima (% DV) služi da se utvrdi da li porcija hrane sadrži mnogo ili malo određenog hranljivog sastojka za osobu čije dnevne energetske potrebe iznose 2.000 kalorija. 
 
Birajte hranu sa najmanjim procentom dnevne vrednosti (pet posto ili manje) za trans masti, zasićene masti, holesterol, natrijum i šećer. Prevelika količina ovih sastojaka može da poveća rizik od mnogih hroničnih bolesti kao što su visok krvni pritisak i srčane bolesti. 
 
Nutritivne etikete predstavljaju brz način da se istaknu određene hranljive materije ili sastojke koji interesuju potrošača. Obično se nalaze na prednjoj strani pakovanja i dizajnirane su tako da privuku i omoguće potrošačima da brzo donesu odluke o proizvodima bez obaveznog čitanja deklaracije. 
 
Sistem deklarisanja na prednjoj strani pakovanja (FOP) koristi šemu boja na semaforu da bi upozorio potrošače na količinu hranljivih materija (koje treba konzumirati umereno) u prehrambenim proizvodima. 
 
Te hranljive materije su ukupne masti, zasićene masti, holesterol, šećer i so. 
 
Proizvod koji sadrži visok nivo ovih hranljivih materija se označava crvenom bojom, žuta označava umeren nivo a zelena nizak. Ipak, potrošačima se savetuje da koriste procente da bi videli da li je oznaka na etiketi tačna ili ne, navodi se u tekstu i preporučuje da kupujte upakovane proizvode sa nutritivnim deklaracijama na jezicima koje možete da čitate i razumete.
  • /

    07.02.2018 11:09
    /
    znamo mi da ih citamo ali su suvise sitne a datum zamazan.
    citamo in na latinici i cirilici.

    citamo i one koje su na hrvatskom, bosnjackom i crnogorskom

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Srpska ekonomija raste uprkos izazovima

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke da srpska ekonomija raste, uprkos izazovima.

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.