Država kreće u privatizaciju Komercijalne banke

Ministarstvo finansija pozvalo je danas vodeće međunarodne firme da dostave Izjavu o zainteresovanosti za pružanje usluga finansijskog savetnika za pripremu i sprovođenje plana prodaje akcija Komercijalne banke a.d. Beograd u vlasništvu Republike Srbije.
Rok za dostavljanje Izjave o zainteresovanosti treba dostaviti do 12. novembra, do 15.30 sati.
 
Ministarstvo finansija je saopštilo da se od savetnika očekuje da nakon detaljno izvršene analize prilika na tržištu, različitih modela privatizacije, kao i analize konkurencije na tržištu, predloži najbolju moguću strategiju i način prodaje akcija Komercijalne banke u vlasništvu Republike Srbije, sa ciljem izbora pouzdanog partnera i maksimizacije efekata od prodaje kapitala.
 
Takođe, finansijski savetnik će biti izabran metodom izbora na osnovu cene i kvaliteta, a zahtev za dostavljanje ponuda biće dostavljen firmama koje uđu u uži izbor. Poziv za dostavljanje izjava o zainteresovanosti objavljen je na internet stranici Ministarstva finansija, u dnevnom listu Politika i u Fajnenšl Tajmsu.
 
U oglasu je navedeno da zainteresovane firme treba da imaju značajno iskustvo u privatizaciji banaka i da raspolažu timom iskusnih eksperata. Firme mogu da formiraju konzorcijume. Ministarstvo finansija navodi da u skladu sa zakonom, između ostalog, učestvuje u upravljanju bankama u kojima je Republika Srbija akcionar, kao i u organizovanju i sprovođenju postupka prodaje akcija tih banaka.
 
Učešće u bankarskom sektoru 10,8 odsto
 
Komercijalna banka trenutno ima 16.817.956 izdatih običnih akcija u vlasništvu 1.176 akcionara i 373.510 preferencijalnih akcija u vlasništvu 644 akcionara. Obične akcije i preferencijalne akcije Komercijalne banke su listirane na Beogradskoj berzi.
 
Udeo koji će biti ponuđen na prodaju predstavlja celokupan državni udeo i čine ga akcije u vlasništvu Republike Srbije, a dodatno ga mogu činiti i sve druge akcije i u vlasništvu drugih akcionara voljnih da svoje akcije pridruže Republici Srbiji u daljem postupku privatizacije. Mereno ukupnom aktivnom, učešće Komercijalne banke u bankarskom sektoru Srbje na dan 31. mart 2018. godine je 10,83 odsto. Učešće banke u ukupnim depozitima bankarskog sektora iznosi 12,18 odsto, a u ukupnom kapitalu 9,56 odsto.
 
Mreža od 204 ekspoziture
 
Grupa Komercijalna banka se sastoji od: Komcercijalne banke ad. Beograd, Komercijalne banke ad. Budva, Komercijalne banke ad. Banja Luka i KomBank Invest ad. Beograd. Konsolidovani finansijski podaci Grupe Komercijalna banka na dan 30. jun 2018. godine: ukupna aktiva 3.534.611.000 evra (3,53 milijarde evra), ukupni depoziti 2.858.443.000, dobit 32.065.000, ukupni kapital 567.431.000, vanbilansne pozicije 4.258.129.000 evra. Banka raspolaže mrežom od 204 ekspoziture na celoj teritoriji Srbije. Sediste banke je u Beogradu. Na dan 30. jun 2018. Komercijalna banka ima 2.809 zaposlenih.
  • proka

    16.10.2018 10:56
    privatizacuja
    ... očekujem da je sledeće raspisivanje javne nabavke za privatizaciju države ...ili je to već učinjeno ali nije još obnarodovano ili ...????
  • Logi

    15.10.2018 22:44
    nabavka nabavkine nabavke
    Opet se pitam - ima li ova država išta od svojih 600.000 zaposlenih? Zar mora da nabavlja usluge finansijskog savetnika da joj kaže kako da proda banku?! Na stranu što prodaje možda jedinu svetlu tačku državne imovine. Samo zato što je - državna. Jer što je državno nije rentabilno. To je otvoreno priznanje neposobnosti za menadžment, kao i u slučaju našeg lepog grada i Spensa. Nisu se predstavljali kao loši menadžeri pred izbore. Naprotiv. Ali za politiku me svakako baš briga, svakako je to samo jedna ružna konstanta. Samo ukazujem na očigledan višak zaposlenih u javnom sektoru ako pored njih 600.000 nabavljaš usluge eksterno za sve i svašta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.