Na liticama stena pronađena fosilizovana svemirska prašina

Naučnici su na liticama belih stena Dovera, poznatih krečnjačkih tvorevina na jugoistoku Engleske, otkrili fosilizovanu svemirsku prašinu koja bi mogla pružiti nove informacije o ranom solarnom sistemu.

Istraživači kažu da novo otkriće baca svetlo na ono što se dešavalo mnogo dalje od Zemlje.

Prema njihovom mišljenju, ova kosmička prašina mogla bi se upotrebiti za praćenje položaja asteroida bogatih vodom. Uprkos činjenici da na Zemlju svake godine padne oko 20.000 do 30.000 tona kosmičke prašine, s obzirom na njenu veličinu teško ju je pronaći.

Tim s Kraljevskog koledža u Londonu veruje da bi otkriće moglo pomoći naučnicima da bolje razumeju događaje koji su se dogodili pre više miliona godina.

"Upečatljive bele stene Dovera važan su izvor fosilizovanih kreacija koji nam pomažu u određivanju promena i potresa kroz koje je planeta prošla pre mnogo miliona godina. To je tako uzbudljivo jer smo sada otkrili da nam fosilizovana svemirska prašina može dati informacije o tome šta se dogodilo u našem Sunčevom sistemu", kazao je Martin Satl, glavni autor i istraživač Kraljevskog koledža.

U drugoj studiji isti tim je otkrio način za utvrđivanje da li je kosmička prašina bogata glinom što bi moglo biti korisno za pronalaženje asteroida bogatih vodom u našem sistemu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija