Još jedan građanin pobedio banku, varali ga na kursu

Još jedan građanin dobio je spor sa bankom zbog nelegalne naplate stambenog kredita.
Njemu je isplaćen stambeni kredit po srednjem kursu, a rate su naplaćene po prodajnom kursu. Sud smatra da to nije po zakonu i banka mora da više zaračunate iznose vrati klijentu i da ubuduće obračunava rate po srednjem kursu. Udruženje "Efektiva" koje okuplja građane zadužene u švajcarskim francima poziva sve koji nisu tužili banke za kursne razlike da to urade. 
 
"Nateraćemo Narodnu banku Srbije da donese novu odluku kojom će banke morati da vrate novac svima kojima su zaračunavale viši kurs, isto kao za kamate. Takođe ćemo ih primorati i da trajno reše problem sa 'švajcarcima'", navodi za Novosti Dejan Gavrilović iz "Efektive".
 
Korisnici kredita koji bankama svoje rate plaćaju po višem kursu evra, imaju dodatni trošak koji za godinu dana u proseku dostigne od šest do devet hiljada dinara. Iako Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga predviđa da se rate obračunavaju isključivo po srednjem kursu NBS-a na određeni dan, to ne važi za ugovore o kreditima sklopljenim pre 5. decembra 2011. godine. 
 
Obračunavajući rate po višem, prodajnom kursu, bankari klijentu na svaki evro uzmu uglavnom od dva do tri dinara. Na prosečnu ratu za stambeni kredit, banke klijentima uzimaju od 500 do 750 dinara svakog meseca.
 
Donošenjem Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji je počeo da se primenjuje pre pet godina, propisana je obaveza banke da pri odobravanju kredita indeksiranog u stranoj valuti primenjuje zvanični srednji kurs koji se primenjuje pri otplati kredita. Međutim, ova odredba ima pravno dejstvo tek od početka primene Zakona i obračun rata po srednjem kursu važi za ugovore zaključene posle dana početka njegove primene.
 
To znači da se odredbe ugovora zaključenih pre početka primene Zakona, koje se odnose na kurs po kome se vrši otplata kredita, primenjuju na način kako su i ugovorene. Ipak, i oni mogu da pokušaju da smanje ratu kredita za razliku između prodajnog i srednjeg kursa evra.
 
Kako je naplata po prodajnom, a ne po srednjem kursu nezakonita, građani imaju pravo da tuže banke zbog toga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Beban

    03.11.2016 19:48
    A gde je sada mladjan dinkić koji je ubio srpsko bankarstvo i omogućio sve ovo?
  • Ns

    03.11.2016 06:36
    Bravo, ljudi! Borite se za svoja prava!
  • Nekad i sad

    02.11.2016 22:19
    Samo u glavu udrite Gospodu bankare. Poštenom čoveku, kojeg je retkost danas naći, su nezamislive podmuklosti i prevare koje oni ubacuju u ugovore. E sada, jedino što ih donekle abolira su klijenti koji i sami nisu cvećke, već hoće državnu sisu da sisaju, privatni posao da rade za sebe, da ukradu gde im se ukaže prilika...ima tu još što šta...to im država dozvoli na mostu, pa im uzme preko banaka na ćupriji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija