
Afera Fajzergejt: Opšti sud EU protiv Ursule fon der Lajen
Priča o poslu od 35 milijardi evra, Ursuli fon der Lajen, direktoru "Fajzera" i novinarskoj upornosti.
Pre nekoliko dana Opšti sud Evropske unije je poništio odluku Evropske komisije da "Njujork tajmsu" ne prosledi prepisku Ursule fon der Lajen, predsednice Komisije, i izvršnog direktora kompanije "Fajzer" Alberta Burla, iz koje bi se moglo mnogo više saznati o načinu ugovaranja kupovine 1,8 milijardi doza vakcine "Fajzer–Biontek" protiv kovida 19.
Reč je o poslu vrednom 35 milijardi evra, daleko najvećem koji je Unija ikada potpisala. Mediji su to nazvali afera Fajzergejt.
Ugovor vredan 35 milijardi evra
U pitanju je ugovor iz maja 2022. godine za momentalnu nabavku 900 miliona doza, uz nabavku dodatnih 900 miliona tokom 2022. i 2023. godine, a po ceni od 19,5 evra po komadu. Nije u pitanju samo neuobičajeno velika količina vakcine, pet puta više nego što je broj stanovnika EU, već i sumnja da je tokom pregovora cena sa početnih 15,5 narasla na 19,5 evra po komadu.
Prateći događaj koji je pre četiri-pet godina uzbudio ceo globus, novinari "Njujork tajmsa" su došli do saznanja da su se u to vreme Ursula fon der Lajen i Albert Burl učestalo dopisivali putem mobilnih telefona.
Kako je reč o osobama koje su neposredno dogovarale jedan od najvećih poslovnih poslova u povesti Unije, zatražili su uvid u dokumentaciju kako bi proširili saznanja do kojih su došli.
Šta je dokument
Reč je o legalnom zahtevu da se ima uvid u službenu prepisku dve osobe na izuzetno uticajnim pozicijama, a zasniva se na propisima EU po kojima su svi funkcioneri i visoko rangirani službenici EU u obavezi da poštuju princip transparentnosti donošenja važnih odluka. Komisija EU je odgovorila da ne može da omogući uvid i transferiše prepisku pošto je izbrisana. Navodno, većina funkcionera ima programirano brisanje svih poruka na mobilnom aparatu nakon izvesnog vremena.
Suština problema je tretman prepiske putem mobilnih telefona. Po propisu EU iz 2001. godine obavezno je čuvanje dokumenata, ali nigde nije precizirano da je telefonska poruka dokument. Ovu prazninu u regulativi pojedini funkcioneri EU koriste i u mobilne aparate programiraju automatsko brisanje poruka nakon protoka određenog perioda vremena.
Transparentnost odlučivanja
Sud je, međutim, dublje sagledao pravila Unije o čuvanju službenih podataka, imajući stalno u vidu da je neophodno što više poštovati propise o javnosti i transparentnosti odlučivanja, posebno kada su u pitanju tako značajni ugovori o ogromnim poslovnim aranžmanima.
Sud je stava da je Komisija bila u obavezi da redakciju "Njujork tajmsa" obavesti šta je preduzela da prepisku učini dostupnom, odnosno da precizira šta je sve učinila da prepisku ipak nekako pronađe. Tokom sudskih ročišta pokazalo se da nije izvesno da je prepiska između Lajenove i Burla odista trajno izbrisana.
Reč je o prvostepenoj odluci, a Evropska komisija ima pravo da se u narednih 70 dana žali na odluku. Inače, sporni odgovor Evropske komisije je predmet i tužbe grupe poslanika Evropskog parlamenta koji su prošle godine takođe dobili prvostepenu presudu, dok drugostepeni postupak nakon žalbe Unije još traje.
Tu nije kraj nevoljama predsednice Ursule fon der Lajen. Dan nakon što je Opšti sud EU saopštio presudu, Odbor za pravosuđe Kongresa SAD je objavio da je poveo istragu o mogućim manipulacijama oko objave pronalaska vakcine "Fajzer–Biontek" na koju je ceo svet mesecima iščekivao. Reč je o događajima iz meseca oktobra i novembra 2020. godine, koji se vremenski poklapaju sa američkim predsedničkim izborima.
Pre ili posle izbora
Podsetimo se, tada aktuelni predsednik Donald Tramp je kampanju zasnivao i na pronalasku vakcinalne zaštite u odnosu na kovid-19, pa je i državnim novcem SAD, uz odobrenje Kongresa, podsticao istraživački rad vodećih medicinskih instituta i kompanija. Sa druge strane, izazivač Džo Bajden je zagovarao "lokdaun", odnosno zatvaranje u zatvoren prostor i izlazak van kuće samo kada se baš mora.
Poznata medicinska kompanija "Fajzer" se u punoj meri angažovala na pronalasku vakcine i krajem leta bilo je jasno da je na dobrom putu. Preostalo je samo da na određenom broju uzoraka definitivno oceni stepen uspešnosti vakcine kasnije imenovane kao "Fajzer–Biontek".
Čekalo se da se vidi epilog 32 slučaja, a prema materijalima kojima raspolaže Odbor za pravosuđe američkog Kongresa, već sredinom oktobra 2020. u kompaniji su imali pozitivne pokazatelje istraživanja. Međutim, u "Fajzeru" odlučuju da povećaju broj oglednih slučajeva, pa pronalazak na koji je čitav svet danima iščekivao objavljuju dvadesetak dana kasnije, 9. novembra, tačno četiri dana nakon predsedničkih izbora.
Tragovi iz nemačke vojske
Ovakvo ponašanje vodeće svetske kompanije Odbor za pravosuđe ocenjuje kao pristrasno i u korist Bajdena, a dobar deo argumenata zasniva na svojevrsnom priznanju Filiša Dormišira, tih godina izvršnog direktora u "Fajzeru". Zapravo, u Odboru procenjuju da bi pobeda Trampa bila izvesna da su rezultati istraživanja objavljeni pre izbora. Smatra se da bi republikanski kandidat dobio glasove u onim kolebljivim državama srednjeg Zapada gde je izgubio sa manje od jedan odsto razlike, a što bi bilo dovoljno i za ukupan trijumf.
Problem za Ursulu fon der Lajen je u tome što je njena prepiska sa Albertom Burom itekako zanimljiva i Odboru. Naime, Lajenova je poznata kao veliki podržavalac donedavnog američkog predsednika i tokom prošlogodišnje kampanje, kada su se isti rivali ponovo nadmetali, više puta je snažno podržala Bajdena. Odbor očito smatra da je predsednica Evropske komisije mogla uticati na odlaganje datuma objavljivanja istraživanja i stoga bi rado pogledao prepisku Lajenove sa izvršnim direktorom "Fajzera".
No, priča o Lajenovoj se ne zaustavlja. Predsednica Evropske komisije je imala problema oko transparentnosti svog funkcionerskog ponašanja i dok je obavljala funkciju ministra za odbranu Nemačke. U pitanju je bilo angažovanje spoljnih stručnjaka za povremeni rad za potrebe vojske. Sporan je bio način angažovanja, a što je aktuelna predsednica EK ugovarala kasnije izbrisanim prepiskama preko mobilnih telefona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Naoružavanje Evrope - dalje od bezbednosti, bliže strepnji
04.07.2025.•
5
Poslednjih šest meseci priča o naoružavanju Evrope dominira političkim prostorom Starog kontinenta.
Kupi mi, tata, jedan mali rat
20.06.2025.•
13
Deluje gotovo neverovatno, ali do 2030. godine iz budžeta Evropske unije će se čak 800 milijardi evra uložiti u razvoj vojne industrije.
Više rata u Ukrajini, manje gasa u EU
14.06.2025.•
8
Mada se već nekoliko godina, najmanje otkad je počeo sukob u Ukrajini, stanovnici Evropske unije prilagođavaju manjku gasa, nevolje se neprekidno uvećavaju.
Psihodrama
13.06.2025.•
25
Neko je na Tviteru pametno napisao: Ako vratite da pogledate emisiju OKO na RTS-u pre koji dan pogrešili ste, ako je ne pogledate isto ste pogrešili.
Piše Siniša Tucić: Lajk, spin, pendrek
10.06.2025.•
14
Memorandum SANU. Černobilj, Niko ne sme da vas bije. Osma sednica, Gazimestan. Jogurt revolucija.
"Sudija koja tuži"
10.06.2025.•
2
Novinar Stevan Dojčinović je u više intervjua govorio o promeni ponašanja sudija od 2021. godine, kada sudije u slučaju KRIK-a, počinju da presuđuju slobodi govora i slobodi medija.
Majne ćazzi, ko je naci?
06.06.2025.•
31
Ako želiš da postaneš heroj u Srbiji 2025. godine, ne moraš da spasiš dete iz požara, niti da izmisliš lek za rak.
Kraj rata (ni)je blizu
04.06.2025.•
1
Početkom juna bi trebalo da započne nova runda pregovora o zaustavljanju rata u Ukrajini.
Imate li kutiju?
30.05.2025.•
14
Imam taj neki deo u ormanu, vitrini, regalu, kako god se zvalo, gde uglavnom držim sve "važno" što mi nikad ne treba.
Vrhunac nebitnosti Evrovizije
19.05.2025.•
5
Evrovizijska nedelja je za nama. Mnogi bi rekli nikad dosadnija, ali ponajviše nikad besmislenija.
Slučaj novosadskih aktivista: Skaredan sudski postupak
15.05.2025.•
2
Pošteno suđenje podrazumeva da dokazi moraju da ispunjavaju dva uslova.
Uloga strica Alberta u rušenju nedemokratskih režima
08.05.2025.•
2
Stric Albert u "Mućkama" je svoje, najčešće izmišljene priče, koje Del i Rodni nisu želeli da slušaju, počinjao sa "During the war…".
Sto kila krivice
08.05.2025.•
4
Sedele smo nedavno nas tri, drugarice, onako dugo, ispijajući litre kafe i dangubeći najjače.
Da li su izbori izlaz iz političke krize?
06.05.2025.•
16
Već pola godine u Srbiji traju masovni protesti. Bune se dominantno mladi, studenti i srednjoškolci.
Tužilaštvo i sud pod nadstrešnicom
01.05.2025.•
3
Sudija Apelacionog suda u Novom Sadu u penziji Savo Đurđić iznosi svoja zapažanja o dosadašnjem postupku u vezi sa padom nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Srećan 1. maj, Pravdo
01.05.2025.•
3
Drage kolege, zaposleni u pravosudnim institucijama, srećan nam Prvi maj.
Izložbe u Novom Sadu kao poziv na promišljanje
01.05.2025.•
1
Ljubitelji umetnosti u Novom Sadu ovih majskih dana imaju jedinstvenu priliku da se upoznaju sa radovima stvaralaca koji se razlikuju od onoga u šta su posetioci decenijama zadivljeno upirali pogled.
Sistemski mikrodozing
25.04.2025.•
4
U vodi iz gradskog vodovoda ponovo su pronađeni crvi. Zvaničan odgovor nadležnih institucija bio je: sve je u redu, nisu opasni, ima ih u malom broju, ne brinite.
REM, RTS i preduslov demokratije u Srbiji
22.04.2025.•
1
Savet REM bira Upravne odbore javnih medijskih servisa.
Komentari 1
Anonimus
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar