Tri investitora tužila Srbiju
Kako piše "Politika", procesi su pokrenuti pred Međunarodnim centrom za rešavanje investicionih sporova sa sedištem u Vašingtonu. Srbiju su ovom sudu tužili kompanija "Mera invest" sa Kipra, koja je u vlasništvu Marka Miškovića, "Kunsttrans" iz Austrije i "Energozelena" iz Belgije.
U slučaju "Mera invest", Marko Mišković, sin vlasnika "Delta holdinga" Miroslava Miškovića, 26. januara ove godine tužio je Srbiju sudu u Vašingtonu. Povod za spor bio je poreski dug od 320 miliona dinara.
Specijalni sud je pre više od godinu dana osudio Marka Miškovića zbog utaje poreza na tri i po godine zatvora i novčanu kaznu od osam miliona dinara, uz obavezu uplate utajenog poreza u državni budžet. Takođe, tada je Miroslav Mišković osuđen na pet godina zatvora i novčanu kaznu od osam miliona dinara jer je pomogao sinu Marku da utaji porez po odbitku od oko 320,3 miliona dinara, odnosno oko tri miliona evra.
Mediji su pisali da Mišković nije tužio Srbiju zbog presude po kojoj je beogradska firma "Mera invest", ćerka kiparskog fonda, prilikom kupoprodaje Preduzeća za puteve Niš utajila porez od 320 miliona dinara, već zbog tog poreskog duga. Na zvaničnoj internet prezentaciji biznismena Miroslava Miškovića može da se vidi da je ova tužba reakcija na listu najvećih poreskih dužnika na kojoj se "Mera invest" našla. U ovoj kompaniji tvrde da poreski dug nikada nije postojao. Očekuje se da se spor Miškovića i Srbije okonča krajem 2019.
Drugi spor koji se vodi protiv Srbije pokrenula je austrijska kompanija "Kunsttrans", a predmet spora je ugovor iz 2006. godine, kojim se ovo preduzeće obavezalo da obezbedi skladište za smeštaj umetnina Narodnog muzeja u vreme dok traje rekonstrukcija muzeja.
Zbog spora sa Narodnim muzejom, "Kunsttrans" je tužio Srbiju Međunarodnom sudu u Vašingtonu. Zahtevaju da im se plati višegodišnji zakup od 35.000 evra. Kompanija traži obeštećenje od više miliona evra za zakup privremenog depoa u Krnjači, koji, inače, nikada nije korišćen, a u koji je Narodni muzej trebalo da smesti svoje zbirke tokom obnove. Pravdu pred sudom u Vašingtonu, "Kunsttrans" je potražio pošto je izgubio parnicu protiv Narodnog muzeja i Ministarstva kulture, zbog neplaćanja zakupnine.
Treći arbitražni spor protiv Srbije pokrenula je belgijska "Energozelena". Još u novembru 2014. "Energozelena" je presavila tabak zbog, kako tvrde, sistematskih propusta Srbije da sprovede sopstvene propise u oblasti prerade životinjskog otpada.
Upravni odbor kompanije je, takođe, tada doneo odluku da obustavi sve aktivnosti postrojenja u Inđiji, jedinog postrojenja za neškodljivu preradu opasnog životinjskog otpada u Srbiji koje je u potpunosti usklađeno sa domaćim propisima. U ovoj kompaniji tvrde da je Srbija prekršila svoje međunarodne obaveze koje proističu iz bilateralnog investicionog sporazuma sa Belgijom. Navodili su da su pokušali da reše spor mirnim putem, ali da su "naišli na prazna obećanja, kontinuirano flagrantno kršenje zakona i očigledan nedostatak iskrene namere srpske strane da se reši problem". Fabrika u koju je inicijalno uloženo 21,5 miliona evra je zatvorena.
U Državnom pravobranilaštvu kažu da su zbog poverljivosti postupka odštete, koje investitori zahtevaju, poverljivi, ali i detalji vezani za sudske sporove.
Komentari 2
posmatrač
Ostalo su prevaranti ...
Vox
Otkad zivim u ovoj nedodjiji stalno nailazim na prazna obecanja i odsustvo iskrene namere ove drzave da mi omoguci bolji zivot.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar