Skoro 8.000 hitnih mera za porodično nasilje za četiri meseca

Za četiri meseca primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, izrečeno je 7.847 hitnih mera, izjavio je danas ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, ističući da je iznenađen tako velikim brojem.
"Hitne mere su baš kada dođe do kraja. Nije to posle žučne svađe, ovde je policajac procenio da može da dođe do ozbiljnog nanošenja povreda, nasilja. Dakle - jun, jul, avgust, septembar, četiri meseca - 7.847 hitnih mera", rekao je Stefanović.
 
Prema njegovim rečima, "nije se dramatično povećao, niti nažalost smanjio broj slučajeva porodičnog nasilja unazad 30 godina". Jedina je razlika, kaže ministar, što se sada postigla važna stvar - da se žene ohrabruju da prijave to nasilje i da postoji efikasnije postupanje državnih organa.
 
"Za četiri meseca 7.847 hitnih mera. Pomislite, unazad 30 godina, koliko žena je stradalo da nikada nisu smele to da prijave, da nisu imali podršku državnih organa i svoje porodice, okruženja... To se sve dešavalo u našoj zemlji i svi moraju da budu svesni toga", kaže Stefanović.
 
Podseća da su u SAD u nekim priručnicima, koje su izdavali pre više desetina godina za žrtve silovanja, davali čak uputstvo da te žene viču "požar", jer kada viču "silovanje", veoma mali broj ljudi se ohrabri da dođe, a kada viču "pozar", dođu svi i još donose sekire, da razvaljuju vrata i rešavaju problem.
 
"I to je stvar svesti na kojoj mi moramo da radimo. Prvo da priznamo da taj problem postoji kod nas, da se s njime suočavamo, da su to stvari na koje mi moramo da obratimo pažnju i moramo da prihvatimo da to nije stvar koju će rešiti MUP, sudija i bol žene nestala, dete srećno... To nije tako, to je problem društva, da se prihvati, da se svi aktivno uključe u njegovo rešavanje i da se pomogne pre svega žrtvama", rekao je ministar.
  • EvoOvako

    01.11.2017 08:27
    Nejasnoce
    Kako država očekuje bilo kakav napredak kada je tolerancija na nasilje ogromna, a takođe i na sve nečasne radnje? U Srbiji živi dobro samo onaj ko se "snašao", a svi znamo da su to moralne nule, jer se vrlo dobro zna šta znači "snaći se" u SRB - mito, korupcija, iskorištavanje, laganje i slično.
    I nasilje i "snalaženje" se, umesto kažnjavanja, promocije u medijima, na ulici itd.
    Uzori klincima su kromimosi, a klinikama starlete.
    Ovaj zakon, baš kao ni svaki drugi neće napraviti značajne pomake, jer naša svest je katastrofalna.
  • Milan

    01.11.2017 08:19
    Koliki broj od tih 8000 prijava je procesuiran i koliki broj se pokazao kao opravdan, a koliki broj nije ni procesuiran zbog neopravdanosti te za koliki broj je utvrdjeno da su bile lazne prijave?
    Kada se budu izneli ti podaci, znace se i pravi efekti novog zakona.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija