U Parizu su roditelji 1911. godine mogli da dobiju dete na lutriji

U Parizu 1911. godine parovi koji su želeli dete imali su opciju da svrate do jednog pariskog sirotišta i osvoje bebu na lutriji.

Većina onoga što znamo o lutriji bebama dolazi iz časopisa "Popular Mechanics", a prema članku objavljenom 1912. godine, sirotište je ovo uradilo kako bi pronašli siguran dom za preveliki broj napuštenih beba, ali i kako bi prikupili novac.

Članak navodi da se sirotište konsultovalo sa vlastima pre nego što je održalo "lutriju bebama". Uprkos tome što zvuči ludo, lutrija bebama se pokazala kao uspeh. Prikupljen je novac koji se podelio između nekoliko humanitarnih ustanova, a pobednički parovi su bili podvrgnuti ekstenzivnim proverama kako bi sirotište bilo sigurno da su podobni da budu usvojiteljska porodica.

Prema današnjim standardima, ovo izgleda suludo, ali mnogi ljudi smatraju da u svom istorijskom kontekstu ova priča ima smisla. Članak o lutriji bebama je objavljen kao vest, a ne kao upozorenje, što nije čudno uzimajući u obzir način ophođenja prema deci u to vreme.

Štaviše, ovakva priča je pomogla da se podigne svest o mnogo većem problemu miliona dece koja su živela u teškim uslovima prinudnog rada, na ulicama gradova i u sirotištima koja nisu imala sredstva da ih zbrinu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje brakova i sve više razvoda

Načelnica Odeljenja za demografiju Republičkog zavoda za statistiku (RZS) Gordana Bjelobrk rekla je da je tokom 2022. godine u Srbiji sklopljen 32.821 brak, što je 2.987 brakova manje nego 2011.