Pacijenti se više plaše anestezije nego operacije

Tokom hirurških zahvata, pacijenti često strahuju da se neće probuditi.

Strah od anestezije prisutan je kod većine pacijenata, pa u operacionu salu ulaze sa velikom zebnjom i neizrečenim pitanjima: da li će operacija dobro proći, da li ću se probuditi, šta se dešava dok sam u nesvesti, da li će anestezija ostaviti posledice.

To nije injekcija za spavanje i protiv bolova, kako mnogi imaju utisak, kaže za Novosti dr Nevena Kalezić.

"U anesteziji ne osećamo spoljašnje nadražaje i bol, a to stanje je izazvano lekovima i deluje koliko i oni. Kod lokalne, regionalne anestezije je neosetljiv samo deo koji se tretira, a pacijent je budan i svestan. Kod opšte nije svestan i logično je da se nje mnogo više plaše jer strepe da se neće ni probuditi", kaže anesteziolog sa 30-godišnjim iskustvom, prof. dr Nevena Kalezić, direktor Centra za anesteziologiju i reanimatologiju Kliničkog centra Srbije.

Pacijenti stiču utisak da su anesteziolozi u senci hirurga, ova ova grana medicine je izuzetno komplikovana, iako mlađa od hirurgije. Ipak, kod nas još nema dovoljno anesteziologa, Klinički centar Srbije ima oko 170, koji su raspoređeni u 90 operacionih sala i u 20 Jedinica intenzivnog lečenja na 15 hirurških klinika.

Da je potrebno više lekara, najbolje pokazuje podatak da se godišnje u KCS izvede oko 50.000 anestezija. "Dobri hirurzi nas cene, a i pacijenti sve više uviđaju koliko je značajna uloga anesteziologa tokom operacije, jer smo neraskidivi deo ekipe koja spasava život", ističe sagovornica.

"Bez obzira na edukovanost lekara i tehničku opremljenost, koja je na zavidnom nivou, strah je potpuno razumljiv. Pacijent treba da se probudi iz anestezije kao iz normalnog, fiziološkog sna, iako je pre toga satima nad njim vršena operacija, uz veliki gubitak krvi. Na primer, odstranjeno je plućno krilo ili neki drugi organ. Iz takvog sna se ljudi bude bez ikakvih sećanja na to što se dešavalo. Samo u dva odsto slučajeva je prisutna određena svest, pa pacijent može da ima sećanje. Dakle, anestezija nije injekcija za spavanje i protiv bolova", objašnjava ona.

 U toku anestezije se koriste intravenski i inhalacioni anestetici za uspavljivanje, analgetici protiv bolova odnosno opijati, mišićni relaksanti koji izazivaju paralizu mišića. Svi zajedno ne deluju samo na stanje svesti već i na srce, krvne sudove, pluća. Metabolišu se u jetri, a izlučuju uglavnom preko bubrega, zbog čega je veoma važno da se napravi pravi izbor, imajući u vidu sve prateće bolesti pacijenta.

"Posao anesteziologa nije samo u operacionoj sali, da pacijenta uspava i probudi, već učestvuje u kompletnoj preoperativnoj pripremi. Mora da se na vreme upozna sa obolenjem zbog kojeg se pacijent operiše, kao i sa svim pratećim bolestima, kompletnom terapijom koju koristi, laboratorijskim analizama i rezultatima drugih ispitivanja, kako bi pripremio odgovarajuću anesteziju", dodaje ona.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Muškarac u SAD umro od kuge

Jedna osoba iz Novog Meksika je preminula od kuge, što je prvi slučaj smrti od ove bolesti u toj američkoj saveznoj državi od 2020. godine, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE).

Naučnici: Menopauza nije bolest

Menopauza nije bolest uprkos brojnim diskursima u zapadnim zemljama koji navode žene da misle drugačije, rekla je grupa stručnjaka u članku u časopisu "The Lancet".