Istraživanje: I malo alkohola štetno po zdravlje

Čak i povremeno konzumiranje alkohola je štetno po zdravlje, pokazalo je do sada najveće i najdetaljnije istraživanje o efektima pijenja alkohola, u kojem se vladama sugeriše da bi trebalo da savetuju stanovništvu da u potpunosti apstiniraju.
Istraživanje: I malo alkohola štetno po zdravlje
Foto: Pixabay
Kako prenosi Gardijan, ovo beskompromisno upozorenje stiže od autora studije "Globalni teret bolesti", vodećeg projekta sprovedenog na Univerzitetu Vašington u Sijetlu, koje je dalo najsveobuhvatnije podatke o uzrocima bolesti i smrti u svetu.
 
Alkohol je, kako se navodi u njihovom izveštaju, koji je objavio medicinski časopis "Lancet", bio uzrok 2,8 miliona smrti u 2016. godini. Bio je i glavni faktor rizika za preranu smrt i invaliditet u grupi starih između 15 i 49 godina.
 
U tekstu se upozorava da sadašnje navike konzumiranja alkohola mogu izazvati "kobne posledice za buduće zdravlje stanovništva ukoliko izostane politička akcija".
 
Kako se navodi, konzumiranje alkohola doprinosi gubitku zdravlja iz mnogo razloga i povećava njegov učinak tokom celog života, naročito među muškarcima.
 
Podseća se da većina nacionalnih preporuka navodi da je jedna ili dve čaše vina ili piva dnevno korisna po zdravlje.
 
"Naši rezultati pokazuju da ne postoji bezbedan nivo konzumiranja alkohola", ističu istraživači.
 
Rezultati su izvedeni na osvnovu istraživanja konzumiranja alkohola i uticaja na zdravlje u 195 zemalja, između 1990. i 2016. godine.
 
Iako su istraživači utvrdili da mali nivo pića daje određenu zaštitu od bolesti srca, a moguće i od dijabetesa ili srčanog udara, takve koristi su u velikoj meri poništene zbog štetnih efekta alkohola.
 
Pijenje alkohola je, naime, veliki uzrok kancera posle 50. godine života, naročito kod žena, a ranija istraživanja su pokazala i da je jedan od 13 kancera dojki u Velikoj Britaniji povezan sa konzumiranjem alkohola.
 
Studija je pokazala i da na globalnom nivou 27,1 odsto smrti od kancera kod žena i 18,8 odsto kod muškaraca starijih od 50 godina povezano sa navikom pijenja alkohola.
 
U mlađoj generaciji alkohol je najčešće uzrok smrti povezan sa tuberkulozom, saobraćajnim nesrećama i samoranjavanjem.
 
Studija je pokazala da svaki treći stanovnik sveta, ili 2,4 milijarde ljudi, pije alkohol i da pije jedna četvrtina žena i 39 odsto muškaraca.
 
Najviše ljudi pije u Danskoj (95,3 odsto žena i 97,1 odsto muškaraca), dok najmanje muškaraca pije u Pakistanu, a najmanje žena u Bangladešu.
  • Alkos

    26.08.2018 12:17
    Pametnom dosta
    Hajde da uporedimo koliki je životni vek u Danskoj, a koliki u Pakistanu i Bangladešu?
  • Telep

    26.08.2018 11:34
    Budalaštine
    Sutra će izaci još detaljnija studija koja tvrdi suprotno... Po meni je tu stvar dosta individualna, a suština je da se bude umeren. Većina bolesti je psihosomatske prirode, a dokazano je da koja čašica dobrog alkohola ume da opusti čoveka i time smanji nervnu napetost koja je glavni okidač svih drugih bolesti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.