Glavne tačke ugovora za NIS trebalo bi da budu dostavljene OFAK-u do utorka
U Rafineriji nafte u Pančevu danas je počela proizvodnja naftnih derivata, a, kako je najavljeno, prvi evro dizel će se naći na pumpama od 27. januara.
Foto: 021.rs
To je veoma dobra vest, izjavio je magistar naftno-gasnog inženjerstva Nebojša Obrknežev i istakao da je ubeđen da Rafinerija više neće stajati.
On je rekao da Srbija zaključno sa 23. januarom mora imati konkretnu odluku OFAK-a o produženju licence za rad NIS-a, prenosi Tanjug.
Naveo je da bi voleo da se obavezujući ugovor postigne između tri strane, a to su Vlada Srbije, mađarski MOL i ADNOK.
Dodao je da se ADNOK u priči oko NIS-a nije pojavio odjednom kao što se nekima sada čini, već je to bilo još 20. decembra kada je njihov središnji menadžment obišao Naftnu industriju Srbije.
"To je bilo pre MOL-a. Posle je došlo do određenog zatišja što se tiče samog ADNOK-a. Predstavnici MOL-a su u kompaniji oko dve nedelje i pregovori su sada u završnoj fazi."
Naveo je da postoji mogućnost da NIS i ne bude imao većinskog vlasnika, već da se strane dogovaraju međusobno i da bord direktora ili upravni odbor odlučuju o svemu unutar same Naftne industrije Srbije.
"Po mom ličnom mišljenju, to bi bilo u ovakvoj situaciji najbolje, iako smatram da bi zapravo najbolje bilo da je država Srbija postala većinski vlasnik NIS-a."
Ocenio je da uopšte nije loše imati s jedne strane evropskog giganta kao što je MOL i svetskog giganta ADNOK-a.
"To je ipak svetski gigant i otvarate tržište ADNOK-a na ovaj prostor Evrope. Oni su svojom projekcijom od 2026. godine do 2030. opredelili 150 milijardi dolara ulaganja u inovacije, tehnologiju i infrastrukturu", istakao je on i dodao da je reč ne o gigantu tipa bilo koje firme na evropskom kontinentu nego mnogo većem.
Vučić: Još nemamo dogovor za NIS, verujem da će biti postignut
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da bi u ponedeljak ili najkasnije u utorak trebalo da glavne tačke budućeg kupoprodajnog ugovora za NIS budu dostavljene američkom OFAK-u.
"Sada bi trebalo da glavne tačke budućeg ugovora - jasni svojinski odnosi, kako će biti postavljeno buduće preduzeće, koliki procenat, koliki udeo će imati koja kompanija, kao i neke druge stvari iz biznis plana, dakle, budu dostavljene američkom OFAK-u, to bi trebalo 19. ili 20. najkasnije da im bude poslato, da bi oni mogli da donesu odluku pre 23. januara o produženju operativne licence za NIS da bismo mogli da nastavimo da funkcionišemo normalno", rekao je Vučić za TV Informer.
Kako je rekao, još nemamo sasvim dogovor oko toga, ali se nada da će dogovora biti.
"Naši pregovarački timovi rade. Naravno, uvek je to stvar kompromisa i verujem da ćemo do nekakvog kompromisa doći."
Vučić je rekao da je ove nedelje bilo mnogo važnih razgovora sa potencijalnim partnerima i da u skladu sa tim veruje da ćemo imati pozitivne rezultate.
"Ali ne mogu to sa 100 odsto sigurnošću da potvrdim, iz prostog razloga što postoje stvari oko kojih Srbija ne želi da ostavlja mogućnost da ne budu rešene u skladu sa interesima njenih građana. A to je pre svega pitanje rada Rafinerije u budućnosti, jer mi moramo da obezbedimo sigurnost rada Rafinerije, ne možemo da budemo poput nekih malih zemalja u okruženju bez rafinerije i da pravimo samo tzv. produktovode prema drugim zemljama i da uvozimo naftne derivate", rekao je Vučić.
Nikolić: Petrohemija je naslonjena na pančevačku rafineriju
Sudeći po dosadašnjim najavama, Radojka Nikolić, glavna i odgovorna urednica magazina Biznis i Ekonometar, očekuje dogovor.
"Mi smo na kraju krajeva omeđeni ovim rokovima, u kojima moraju brzo mnoge stvari da se rešavaju. Ono što je izvesno to je da govorimo o roku 23. januar, koji je veoma blizu, do kada traje ova privremena licenca za snabdevanje naftom preko JANAF-a, što znači da do tada moraju da se znaju dalji koraci, odnosno da li je postignut sporazum o prodaji. Ako je postignut sporazum o prodaji onda će biti produžena licenca. Ako OFAC ne prihvati sporazum, neće biti produženja licence što može biti vrlo loše."
Nikolić za Euronews Srbija napominje da je od samog starta svakome ko je mogao da respektabilno sagleda situaciju sa NIS-om i rafinerijom bilo jasno da nema gašenja rafinerije zato što je to jedna od najmodernijih rafinerija.
"I drugo što je jako važno, to što će Petrohemija, koja će takođe pripasti novom vlasniku NIS-a, kompanija koja je jako važna u proizvodnji hemijskih elemenata od guma, plastike. Petrohemija je naslonjena na pančevačku rafineriju, kad biste je ugasili istog momenta bi prestala da radi i Petrohemija."
Naglašava da za NIS u ovoj situaciji, "MOL jeste dobro rešenje".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Odbor za poljoprivredu usvojio da 10 do 15 odsto mleka koje se otkupljuje bude prerađeno u mleko u prahu
13.02.2026.•
1
Parlamentarni Odbor za poljoprivredu usvojio je danas predloge da 10 do 15 odsto količine mleka koje se otkupljuje bude prerađeno u mleko u prahu i da država dotira 1,5 evra na bazi skladištenja.
NIS podneo zahtev za novu licencu Ministarstva finansija SAD
13.02.2026.•
0
Naftna industrija Srbije uputila je 12. februara Ministarstvu finansija SAD novi zahtev za izdavanje posebne licence kojom se omogućava nesmetano obavljanje operativnih aktivnosti kompanije i posle 20. februara.
Šta se najviše prodaje u Srbiji: Polovnjaci, "škoda", "tojota", "reno"...
13.02.2026.•
5
U Srbiji je u 2025. godini zabeležen rast prodaje novih vozila za 13,8 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Glavna pravnica Goldman Saksa podnosi ostavku - dobijala poklone od Džefrija Epstina
13.02.2026.•
2
Glavna pravna službenica u bankarskoj instituciji Goldman Saks Keti Rumler podnela je ostavku, nakon što je otkriveno da je od seksualnog prestupnika Džefrija Epstina dobijala poklone.
Ministarstvo poljoprivrede traži konsultacije sa EU o stanju na tržištu mleka
12.02.2026.•
10
Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštilo je danas da je zatražilo hitne konsultacije sa Evropskom komisijom (EK), povodom aktuelnih kretanja na tržištu mleka i mlečnih proizvoda.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
12.02.2026.•
0
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne, 4,5 odsto i kreditne olakšice, sedam odsto.
Burger king stiže u Srbiju: Ministarka privrede imala sastanak sa predstavnicima kompanije
12.02.2026.•
40
Ministarka privrede Adrijana Mesarović sastala se sa predstavnicima kompanije "Burger King" sa kojima je razgovarala o njihovim planovima o ulaganju u Srbiju i otvaranju većeg broja restorana.
Država otkočila cene dobavljača: Da li će proizvodi u marketima poskupeti?
11.02.2026.•
34
Poslednjom u nizu izmena Uredbe o ograničenju marži, odmrznute su cene dobavljača, što znači da one mogu da budu slobodno formirane.
Profesor Đukić: Zaduživanje Srbije prodajom obveznica jeftinije, ali nije utešno
11.02.2026.•
2
Zaduživanje države Srbije prodajom obveznica u ovom trenutku je povoljnije nego da se uzimaju krediti od banaka, ocenjuje profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Đorđe Đukić.
Hajneken ukida radna mesta: Manja potražnja za pivom
11.02.2026.•
4
Holandski proizvođač piva Hajneken je najavio da će ukinuti do 6.000 radnih mesta širom sveta od ukupno 85.000.
Gaspromnjeft otkrio nalazište rezervi nafte od 55 miliona tona
11.02.2026.•
4
Naftna kompanija Gaspromnjeft objavila je da je otkrila nalazište sa rezervama od 55 miliona tona nafte u ruskoj arktičkoj zoni Jamalo-neneckog autonomnog okruga.
Strane kompanije smanjuju investicije u Srbiji: Zbog čega je to tako?
11.02.2026.•
9
Sudeći po trendu u prva tri tromesečja, strane direktne investicije su se u Srbiji prošle godine gotovo prepolovile jer je za prvih devet meseci bruto priliv iznosio oko 2,5 milijardi evra.
Ministarstvo poljoprivrede: Pratićemo stanje na tržištu mleka i prilagođavati mere
11.02.2026.•
4
Država ostaje opredeljena za dijalog sa proizvođačima mleka i nastaviće da prati stanje na tržištu i prilagođava mere realnim uslovima, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.
NBS: Bruto devizne rezerve u januaru skoro 29,4 milijarde evra
11.02.2026.•
2
Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da su bruto devizne rezerve Srbije na kraju januara 2026. iznosile 29,39 milijardi evra i u odnosu na kraj decembra 2025. povećane su za 388,4 miliona evra.
Nauči kako da primeniš AI u digitalnom marketingu za dva dana
11.02.2026.•
0
Dok jedni samo pričaju o primeni veštačke inteligencije u digitalnom marketingu na domaćem tržištu, drugi je već uveliko primenjuju i ostvaruju zavidne rezultate.
"Logika pijanih milionera": Leteći taksiji će uvećati ionako velik javni dug, a isplativost upitna
11.02.2026.•
19
Srbija će za investiciju "leteći taksiji", vrednu oko 125 miliona evra, morati dodatno da se zaduži, jer će najmanje još toliko koštati i izgradnja prateće infrastrukture.
Fiskalni savet: Reforma platnih razreda u Srbiji podbacila u samoj koncepciji
10.02.2026.•
1
Reforma platnih razreda u Srbiji iz 2016. godine, od koje je država i formano odustala, podbacila je u samoj koncepciji, a ne u implementaciji.
Zašto raste cena zlata?
10.02.2026.•
3
Kako se udaljavamo od 2008. godine, postaje sve vidljivije da je finansijska kriza koja je te sezone zahvatila SAD, odakle se preselila na ceo svet, bila žestoka.
Bocan Harčenko o tome zašto Rusija pravi kratkoročne ugovore o snabdevabnju gasom sa Srbijom
10.02.2026.•
29
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko izjavio je da je, kada je reč o isporuci ruskog gasa Srbiji, ključno da je reč o dogovoru postignutom na najvišem nivou po ceni koja je prihvatljiva za obe strane.
Ilon Mask: Amerika će 1.000 odsto bankrotirati, mogu je spasiti samo veštačka inteligencija i roboti
10.02.2026.•
64
Direktor Tesle Ilon Mask je upozorio na eksploziju američkog javnog duga, poručivši da će finansijski slom SAD biti neizbežan ako veštačka inteligencija i robotika ne transformišu privredu i ne ublaže teret zaduženosti.
Komentari 3
Particulare matter
Hm
Paor
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar