Istraživanje kaže da bi 90 odsto mladih izašlo na vanredne izbore: Plaši li se Vučić studenata?
Kada je Krovna organizacija mladih Srbije objavila rezultate svog poslednjeg istraživanja, pažnju su najviše privukle dve cifre.
Foto: 021.rs
Istraživanje je pokazalo da je 92 odsto mladih spremno da izađe na izbore, i gotovo 90 odsto podržalo je studentske proteste. Istraživanja od ranije pokazuju da su naznačeni procenti, zabeleženi ove godine, značajno viši - od oko dvadeset odsto.
Naime, Krovna organizacija mladih Srbije je prošle godine objavila da je 73 odsto mladih reklo da je glasalo na parlamentarnim izborima u decembru 2023. godine, a isti procenat je rekao da bi glasao i na narednim izborima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, suočen sa činjenicama o padu rejtinga, izbegava da raspiše vanredne parlamentarne izbore.
"Velika studentska i uopšte omladinska pobuna dovela je do situacije koja je prilično jedinstvena u srpskom višestranačju. Naime, sve do sada i stranke i udruženja građana ulagali su ogroman napor da zainteresuju mlade i izvedu ih na izbore. U tu svrhu rađene su velike 'Izađi i glasaj' kampanje usmerene pre svega na mlade, jer su sva istraživanja pokazivala da je ovo sloj stanovništva koji je najmanje zainteresovan za izbore", kaže za Danas istoričar Dragan Popović.
Sada imamo situaciju da ne samo da su zainteresovani za izbore, napominje, već će po svoj prilici imati i sopstvenu listu i predvodiće izbornu borbu protiv režima.
"Dobili smo potpuno politizovane mlade generacije koje su same savladale apatiju i preuzele stvar u svoje ruke. Zato i ne iznenađuju istraživanja poput ovog KOMS-ovog. Zainteresovanost mladih za javne poslove, uključujući i politički život, veliki su adut za stvaranje boljeg sistema upravljanja i uopšte za izvlačenje Srbije iz trenutne duboke društvene, političke i moralne krize. Ti efekti nisu samo kratkotrajni i usmereni na prve sledeće izbore, već na duži rok daju nadu da ćemo dobiti novu generaciju političara ili drugih javnih aktera, što je svakako neophodno za razvoj društva", objašnjava sagovornik Danasa.
On dalje ističe da je Vučić uplašen ogromnom mobilizacijom mladih ljudi.
"Ne znam kakvi su rezultati istraživanja u opštoj populaciji, ali pretpostavljam da ni tu ne stoji najbolje. Sa druge strane, ako ne raspiše izbore, ispašće kukavica, tako da je po prvi put od 2012. godine Vučić u situaciji gde nijedna opcija nije dobra za njega", zaključuje Popović.
Iako su to na prvi pogled "brojevi iz ankete", politička dinamika koja stoji iza njih predstavlja znatno dublji i ozbiljniji izazov za postojeći režim, kaže za Danas sociolog Dario Hajrić.
"Autoritarni poredak u Srbiji funkcioniše kao svojevrsni hegemonijski blok u kom autoritarna politička kontrola zavisi od populističke legitimacije i ekonomsko-socijalnog podmićivanja, ali i na demobilizaciji ključnih društvenih grupa - među njima mladih", ukazuje Hajrić.
Dodaje da je režimu taj poslednji faktor sada oduzet.
"Studentski pokret i rastuća politička angažovanost mladih signalizuju da se stvara nova generacijska identitetska osnova za opoziciju režimu. Podatak da bi 27 odsto mladih na izbore izašlo baš na poziv studenata pokazuje da uloga studentskog pokreta nije samo simbolička, već i funkcionalna - studenti su postali novi, atipičan akter nove političke mobilizacije koja režimu predstavlja ogromnu nepoznanicu. Kada nekome od opstanka na vlasti zavisi i ostanak na slobodi, jasno je da ne želi da se upusti u raspisivanje izbora uz toliki faktor neizvesnosti", kaže sagovornik Danasa.
Kako zaključuje, valja dodati i to da oponiranje studentima nije isto što i oponiranje drugim društvenim grupama - sukobljavati se s njima narušava legitimitet vlasti kojoj su budućnosti puna usta.
"Budućnost je danas u otvorenom sukobu s režimom, i to se konačno prenosi na današnjicu", zaključuje Hajrić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Udruženje prevoznika: Blokiramo i dva izlaza prema Bugarskoj, firme pritiskale vozače da se tuda provuku
27.01.2026.•
0
Predsednik Udruženja prevoznika Srbije Neđo Mandić rekao je da je i danas, drugi dan protesta vozača kamiona, blokirano 17 graničnih teretnih terminala u četiri administrativna prelaza prema Kosovu i Metohiji.
Ministarka Sofronijević: Prijavljivanje nelegalnih objekata do 24. oktobra, ali uz dobro opravdanje
27.01.2026.•
0
Ministarka građevinarstva Aleksandra Sofronijević izjavila je da će građani, koji iz opravdanih razloga ne stignu da prijave bespravne objekte na osnovu zakona "Svoj na svome", moći to da urade do 24. oktobra.
Sednica Vlade: Vučić propituje i ponižava ministre, oni ćute ili mu se pravdaju - šta to pokazuje
27.01.2026.•
14
Vlada Srbije održala je u nedelju sednicu kojoj je prisustvovao i predsednik Aleksandar Vučić, koji je "propitivao" ministre o različitim temama, iako je bio gost na poziv premijera Đura Macuta.
Sindikat prosvetara: Skraćivanje časova problematična mera
27.01.2026.•
2
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (UNSPRS) ocenila je da je skraćenje nastavnog časa nepromišljena, stručno neutemeljena i pravno problematična mera.
Vukadinović: Vučić se donekle popravio i stabilizovao svoj položaj, ali nije popravio svoj rejting
27.01.2026.•
4
Politički analitičar Đorđe Vukadinović ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić poslednjih meseci donekle popravio i stabilizovao svoj položaj u odnosu na protivnike i zaustavio osipanje birača.
Selaković optužen za Generalštab ali mu ne pada na pamet da podnese ostavku: A da li bi trebalo?
27.01.2026.•
10
Protiv ministra kulture Nikole Selakovića sredinom decembra podnet je optužni predlog Javnog tužilaštva za organizovani kriminal, kojim se on i još tri osobe u slučaju Generalštab.
Novo Koordinaciono telo za pristupanje Srbije EU ima rukovodioca i još devet članova, evo ko su
27.01.2026.•
5
Vlada Srbije donela je odluku o formiranju operativnog tima čija će uloga biti koordinacija ubrzanog sprovođenja svih obaveza na evropskom putu Srbije.
Teretni granični prelazi i dalje blokirani
27.01.2026.•
4
Granični prelazi za teretna vozila su blokirani.
Studentski skup "Znanje je moć" danas u Beogradu
27.01.2026.•
3
Studenti u blokadi beogradskih fakulteta, danas, 27. januara održaće protest pod nazivom "Znanje je moć".
Danas je Sveti Sava - ovo su običaji i verovanja
27.01.2026.•
0
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeležavaju Svetog Savu, koji se ubraja među najznačajnije ličnosti srpske istorije.
Đaci na nastavi samo prepodne: Stručnjaci o tome da li je tako nešto dobro za učenike
27.01.2026.•
34
Veliki broj đaka u Srbiji nastavu pohađa po smenama. Postoje i škole koje imaju jednosmenski rad, odnosno učenici idu samo prepodne na časove.
Skupština Srbije i danas o "Mrdićevim zakonima"
27.01.2026.•
1
Poslanici Skupštine Srbije nastaviće danas raspravu po amandmanima na set pravosudnih zakona, koje je podneo poslanik Srpske napredne stranke Uglješa Mrdić.
Rute: NATO od Srbije očekuje da utvrdi odgovornost za Banjsku i za napad na vojnike KFOR-a
27.01.2026.•
23
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je da ta alijanska od vlasti Srbije očekuje utvrđivanje odgovornosti za incidente na Kosovu 2023. godine - za oružani sukob u selu Banjska i za napad na vojnike misije KFOR.
Evroparlamentarac: Paradoks da je veća podrška za ulazak Srbije u EU među građanima Hrvatske nego u Srbiji
27.01.2026.•
15
Bili smo sasvim sigurno u zemlji koja je deklarisala da želi da ide prema EU i da prihvati evropske vrednosti, ali gde smo uočili niz deficita i nedostataka. Zaista je ozbiljna situacija.
Uhapšen bugarski državljanin osumnjičen za falsifikovanje platnih kartica
26.01.2026.•
1
Pirotska policija uhapsila je bugarskog državljanina B. G. (36), osumnjičenog za falsifikovanje platnih kartica.
Za 14 godina u Srbiji 580.000 više umrlih nego rođenih
26.01.2026.•
6
Od 2012. do kraja 2025. godine Srbija je zbog negativnog prirodnog priraštaja ostala bez 579.953 stanovnika.
Bivši inspektor: "Šojići" preuzeli Upravu kriminalističke policije, posledice će biti pogubne
26.01.2026.•
12
Bivši inspektor Uprave kriminalstičke policije (UKP) Milan Dumanović izjavio je da aktuelna imenovanja rukovodećih ljudi u UKP mogu da imaju dugotrajnije pogubne posledice na bezbednosni sistem.
VIDEO: Dvojica stranih državljana isključena iz saobraćaja zbog nasilničke vožnje
26.01.2026.•
2
Saobraćajni policajci, koji kontrolišu saobraćaj presretačima, danas su, u kratkom vremenskom intervalu, isključili iz saobraćaja dvojicu stranih državljana zbog većih prekoračenja brzine.
Selaković za skrnavljenje spomenika optužio "studentkinje blokaderke"
26.01.2026.•
22
Ministar kulture Nikola Selaković tvrdi da su u skrnavljenju nekoliko spomenika u Beogradu učestvovale "studentkinje blokaderke, aktivne u strukturama nevladinih organizacija".
Komentari 32
Тремор
Univ.prof. u penziji
Ni moja deca nisu iz iz bundeve, rasli uz teskim vremenima prezivljavanja, nego ozbiljni gradjani, jedan sa zvrsenim doktoratom na Univerzitetu rangiranom 5 mestom u SVETU, sa 27 godina, a drugo sa diplomom matematickog fakulteta.
Niko u politici, niko u drzavnoj firmi ne radi. I mi smo zadovoljni, sve je relativno sta biste i koliko hteli.
Koliko vidim, svi ovi koji su na protestu sve im je malo, i kako protest svaki dan? Kada rade? Odakle im novac ako su svakog dana na ulici?
Niko vas se ne plaši
Cepate zastavu Srbije, i napadate pravoslavnu crkvu, idete da tužakate sopstvenu zemlju, s neprijateljima susedne Hrvatske i BiH dogovarate se kako da nam uništite zemlju, ništa pošteno u vama nije, plaćeni ste da uništavate našu zemlju, i manite se tih fantazija kako ste pokradeni, kako se vi borite da nešto uradite dobro za našu zemlju, ja to ne vidim a i mnogi građani naše zemlje, mislite da ako ste mlade nasilno uplašili i da ćete ih linčovati i da ako vidite da slučajno idu na fakultete i škole, pod pretnjom će biti linčovani pa šta je to nego teror i fašizam?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar