BIA nezakonito privodila u Novom Sadu: Ombudsman "ne pokreće postupke na osnovu pisanja medija"
Prošlo je tri dana od kada su član pokreta Bravo Miran Pogačar i aktivistkinje Mila Pajić i Doroteja Antić privedeni od strane BIA na informativni razgovor, a da se ni jedna institucija nije oglasila.
Foto: 021.rs
Svo troje su privedeni neposredno pre početka blokade Varadinskog mosta u znak protesta zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, gde je poginulo 14 ljudi, podseća Danas.
Dok su se ovo troje aktivista nalazili u prostorijama BIA, niko nije znao gde se nalaze. Tek nakon skoro četiri sata pojavila se vest da su aktivisti pušteni i da ih je privela BIA, a ne policija. Aktivisti su izjavili da su ispitivani o tome ko organizuje proteste, kakvi su im planovi i ostale bitne stvari koje se tiču protesta.
Šabić: Privođenje je posao policije
Advokat Rodoljub Šabić za Danas objašnjava da u poslove BIA ne spada hapšenje aktivista koji protestuju ili organizuju proteste, jer je to njihovo Ustavom zagarantovano pravo. On kaže da su poslovi BIA strogo definisani zakonom i u njih spadaju zaštita državne bezbednosti i sprečavanje delatnosti usmerenih na podrivanje ili rušenje ustavnog poretka.
"Nije prihvatljivo da neko protestna okupljanja građana na osnovu prava koja im Ustav garantuje tretira kao ugrožavanje državne bezbednosti ili da postupke građana koji su eventualno prekršaji javnog reda i mira tretira kao atak na ustavno uređenje", kaže Šabić.
On kaže da je privođenje osoba, onda kada su ispunjeni zakonski uslovi, načelno posao policije, ali da zakon o BIA predviđa mogućnost da kada za to postoje posebni razlozi BIA preuzme i neposredno obavi poslove iz nadležnosti MUP-a.
"Ali za to je pored 'posebnih razloga' kojih u konkretnom slučaju očito nema potrebna i formalna odluka koju sporazumno donose direktor BIA i ministar policije, a u slučaju njihovog 'sukoba nadležnosti', Vlada Srbije. Ne izgleda mi ni malo vetovatno da u konkretnom slučaju ta zakonska pretpostavka postoji. Kako god bilo Zakon o BIA izričito predviđa da pripadnici BIA obavljaju 'preuzete' poslove pod uslovima, na način i sa ovlašćenjima koja, važe za pripadnike policije, odnosno ovlašćena lica MUP-a, koja su utvrđena zakonima, dakle i ZKP i Zakonom o policiji", navodi advokat.
Što se dovođenja na "informativne razgovore" tiče Šabić kaže da je potpuno nebitno da li su te radnje preduzimali pripadnici BIA ili policije, jer one nisu u skladu sa zakonom.
"Bez obzira da li su ta dovođenja praktikovali pripadnici policije ili BIA to je u višestrukom neskladu sa odredbama ZKP. Po zakonu dovođenju 'radi prikupljanja obaveštenja' obavezno prethodi pismeni poziv u kom su naznačeni termin i razlog razgovora. Čak i ako se pozvani neopravdano ne odazove policija ga može privesti samo pod uslovom da ga je na to upozorila", kaže sagovornik Danasa.
Šabić navodi da se o obavljenom razgovoru sa građaninom obavezno sačinjava Službena beleška o obaveštenju primenjenom od građana čiji sadržaj se građaninu predočava, a njegove eventualne primedbe policija ili BIA je dužna da unese u belešku kao i da mu, ako zatraži da kopiju beleške.
"Svesno ignorisanje ovih uslova iz čl.288 ZKP, bez obzira da li to čine pripadnici MUP ili BIA je neodgovorno i grubo kršenje ljudskih prava za koje bi, ne samo neposredni protagonisti, već i pretpostavljeni koji to dopuštaju ili čak i stimulišu morali da snose odgovornost", kategoričan je Šabić.
Zaštitnik građana: Ne pokrećem postupke na osnovu saznanja iz medija
Zaštitnik građana Zoran Pašalić za Danas kaže da je za ove događaje čuo samo iz medija.
"Ja sam za ove događaje saznao iz medijskih natpisa, a ukoliko ti aktivisti smatraju da su im na bilo koji način ugrožena građanska ili ljudska prava neka podnesu pisanu prijavu ili neka me usmeno obaveste i ja ću postupiti po tome", kaže Pašalić.
Na pitanje Danasa da li on, kao ombudsman, može po službenoj dužnosti da pokrene kontrolu rada BIA u ovom slučaju, on kaže da zakon to dozvoljava, ali da to ne praktikuje.
"Ljudi treba da prijave. Medijska saznanja su posredna, a ja posredna saznanja ne uzimam kao osnov za pokretanje postupka i kontrole. Ovo ne praktikujem, jer se do sada pokazalo da 70 odsto onoga što sam čuo iz medija ne bude istinito. Druga stvar, ja nemam ni podatke od lica za koja se piše da su privedena od strane BIA. Sve je to neophodno da bi se zaštitnik građana uključio u slučaj", kaže ombudsman Zoran Pašalić.
Primeri kada je Zaštitnik građana pokrenuo postupke na osnovu saznanja iz medija
Inače, Zoran Pašalić je više puta tokom prethodnih nekoliko godina pokretao postupke na osnovu saznanja iz medija. To se, na osnovu saopštenja iz ove institucije, zapravo vrlo često dešava.
Tako je, na primer, u avgustu pokrenut postupak na osnovu saznanja iz medija da su prijavljene stomačne tegobe kod oko 50 dece zbog trovanja u Krupnju.
U oktobru prošle godine je pokrenuo postupak na osnovu saznanja iz medija da je u Niškoj Banji jedan maloletnik usmrtio drugog.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić pokrenuo je krajem oktobra, na sopstvenu inicijativu, ispitni postupak ocene zakonitosti i pravilnosti rada Ministarstva unutrašnjih poslova, Policijske uprave Kruševac i Centra za socijalni rad Aleksandrovac povodom tragedije koja se desila u selu nadomak opštine Aleksandrovac. Postupak je pokrenut na osnovu saznanja iz medija da su policijski službenici MUP-a u Aleksandrovcu uhapsili muškarca (23) iz okoline tog mesta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo nasilje u porodici sa smrtnim ishodom.
Zaštitnik građana je, na osnovu informacija iz medija da je ubijena žena u Velikom ritu, u aprilu pokrenuo postupak kontrole rada Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku i MUP-a.
Zaštitnik građana pokrenuo je postupak kontrole rada predškolske ustanove na Novom Beogradu u kojoj je preminulo dete u decembru prošle godine. Zaštitnik građana naveo je da je postupak pokrenuo po sopstvenoj inicijativi, na osnovu medijskih informacija, da je 19. decembra jedno dete preminulo u vrtiću na Novom Beogradu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Dolazi nam petak: Najzad blago osveženje, mogući pljuskovi u Novom Sadu
06.08.2026.•
0
Meteorolozi najavljuju kratak predah od toplotnog talasa, mogući su prljuskovi, a Novosađane čeka raznolik kulturni sadržaj.
Vučić najavio skup u Novom Sadu: Očekujem pobedu na nivou Srbije, ali i u Beogradu i Novom Sadu
06.08.2026.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je danas izrazio očekivanje da će aktulena vlast pobediti na narednim parlamentarim izborima, ne samo na nivou Srbije, već i u Beogradu i Novom Sadu.
Tribina sa studentima u subotu na Klisi: Tema lokalni problemi
06.08.2026.•
8
Novosadski studenti u blokadi u subotu, 8. avgusta, organizuju tribinu na kojoj će sa meštanima Klise razgovarati o lokalnim problemima.
Besplatne radionice prve pomoći za roditelje beba i male dece u Novom Sadu
06.08.2026.•
1
Dom zdravlja Novi Sad organizuje besplatne edukativne radionice za roditelje odojčadi i dece uzrasta do tri godine, posvećene pružanju prve pomoći u kriznim situacijama.
FOTO: Završena izgradnja fiskulturne sale u Gimnaziji "Laza Kostić"
06.08.2026.•
4
Sportska dvorana Gimnazije "Laze Kostić" završena je posle tri godine radova.
Napet odnos u vrhu SDPS-a i naprednjaka: U Novom Sadu sve u redu
06.08.2026.•
17
Novosadsko vođstvo Socijaldemokratske partije Srbije kaže da, iako su odnosi sa Srpskom naprednom strankom u vrhu obe partije "nategnuti", kod njih na lokalu problema nema.
Predah od vrućine koji to nije: U Novom Sadu mogući pljuskovi, ali najviša temperatura ne ide ispod 34 stepena
06.08.2026.•
0
U petak su u Novom Sadu u toku popodneva mogući pljuskovi sa grmljavinom.
Objavljen konkurs za direktora Jovine, roditelji tvrde da će biti poništen
06.08.2026.•
8
Roditelji učenika Jovine gimnazije tvrde da će konkurs za direktora ove novosadske škole, koji je objavljen u sredu, biti oboren, jer, kako tvrde, nije napisan u skladu sa zakonom.
Makedonska stranka odgovara grčkoj zbog spomenika u Novom Sadu: Osporavaju pravo na istorijsko pamćenje
06.08.2026.•
28
Makedonska stranka Srbije je saopštila da "odbacuje pokušaje Građanske stranke Grka Srbije da inicijativu za podizanje spomenika 'Majka Makedonija' predstavi kao provokaciju ili pretnju bilo kome".
Roditelji đaka Jovine gimnazije u subotu organizuju protestnu izložbu: "Građani da ponesu lampe i telefone"
06.08.2026.•
7
Roditelji đaka Gimnazije "Jovan Jovanović-Zmaj" pozvali su građane da se okupe ispred škole u subotu, 8. avgusta.
Muzej u Čereviću ne radi dve godine nakon renoviranja: građani predali peticiju
06.08.2026.•
5
Zbor građana Čerevića predao je opštini Beočin peticiju za otvaranje Zavičajnog Muzeja u tom mestu. Međutim, od nadležnih dosad nisu dobili nikakav odgovor.
Nizak vodostaj Dunava dodatno opterećenje za novosadsko vodosnabdevanje, ali vode ima dovoljno
06.08.2026.•
1
Novosadski vodovodni sistem snabdeva se podzemnim vodama koje su direktno povezane sa nivoom Dunava, zbog čega nizak vodostaj te reke predstavlja dodatno opterećenje.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 22 bebe, među njima i blizanci
06.08.2026.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 22 bebe.
Novosađani, čuvajte se: Danas vrhunac toplotnog talasa
06.08.2026.•
6
I danas će u Novom Sadu biti sunčano i "pakleno" toplo.
Četvrtak u Novom Sadu: Šta nas osim toplote još očekuje?
05.08.2026.•
4
Polako i sigurno prolazi radna nedelja u kojoj nas čekaju veoma visoke temperature, isključenja struje i raznolik kulturni program.
Makedonski nacionalni savet: Spomenik "Majka Makedonija" nije politička provokacija, već simbol sećanja
05.08.2026.•
33
Makedonski nacionalni savet saopštio je da inicijativa za podizanje spomenika "Majka Makedonija" u Novom Sadu nema političku, teritorijalnu niti međunarodnu konotaciju.
Grčki nacionalni savet protiv spomenika "Majka Makedonija": "Nepotreban istorijski kič u Novom Sadu"
05.08.2026.•
24
Nacionalni savet grčke nacionalne manjine u Srbiji obratio se Skupštini grada Novog Sada i Savetu za kulturu i informisanje povodom inicijative za podizanje javnog spomenika "Majka Makedonija".
Novi Sad među najtoplijim gradovima: U 17 sati izmereno 38 stepeni
05.08.2026.•
5
Najtopliji gradovi u Srbiji u 17h su Sombor i Kikinda, gde je izmereno 39 stepeni, kao i na Paliću, prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Beljanski podneo ostavku na mesto u UO Advokatske komore Srbije
05.08.2026.•
23
Član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije (AKS) Vladimir Beljanski podneo je ostavku na to mesto.
Čija je Jovina gimnazija?
05.08.2026.•
59
O ideji da Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj" bude vraćena pod okrilje Srpske pravoslavne crkve u Novom Sadu se priča već duže vreme.
Institut za javno zdravlje Vojvodine: Rizik po one koji se kupaju u Dunavu u Novom Sadu mali do umeren
05.08.2026.•
12
Načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju Instituta za javno zdravlje Vojvodine Sanja Bijelović izjavila je da je, uprkos rekordno niskom vodostaju Dunava, mikrobiološka situacija na području Novog Sada stabilna.
Komentari 23
Selektivno slepilo
Hehe, oduvek sam bio fasciniran osobama koje same sebi davaju dijagnozu da su "normalni", mora da vas ramena bole koliko se tapšete po njima. Pa gde ste toliki "normalni" na izborima kada vas ima više nego njih?
Da
Mojsije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar