
FOTO, VIDEO: Studentska komemoracija u Novom Sadu povodom godišnjice "Oluje": "30 godina - sećamo se"
Studenti u blokadi fakulteta u Novom Sadu održali su komemorativni skup povodom 30. godišnjice od akcije "Oluja" i odali poštu nastradalima.

Foto: 021.rs
Skup je počeo oko 19 časova, okupljanjem studenata i građana u Kampusu. Studenti i građani su, nakon okupljanja, krenuli u protestnu šetnju u tišini do raskrsnice na Futoškoj pijaci, gde se okupljenima obratila predstavnica studenata.
"I za jednu i za drugu stranu narod je bio samo računica. Hrvati se ovim ponose, a ovaj režim to zloupotrebljava u svoju korist. Zlouboreba žrtava mora prestati, mi se žrtava ne sećamo kao brojke, sećamo ih se kao ljudi od krvi i mesa, kao ljude koji su imali snove. Pamtimo žrtve 'Oluje' i nećemo dozvoliti da se ovakva istorija ponavlja", rečeno je na skupu.
Okupljanima kod Futoške pijace obratila se predstavnica studenata, povodom obeležavanja 30 godina od "Oluje".#NoviSad https://t.co/FhLJQiK3qm pic.twitter.com/vtEtEM74wU
— Radio 021 (@Radio021) August 4, 2025
Građani su oko 20 časova stigli do raskrsnice kod Futoške pijace koju su ujedno i blokirali na sat vremena.

Studenti i građani šetali su Bulevarom cara Lazara i Bulevarom oslobođenja do Futoške pijace.

U #NoviSad se obeležava 30 godina od akcije "Oluja", u organizaciji studenata u blokadi fakulteta. pic.twitter.com/CPkoYnZm18
— Radio 021 (@Radio021) August 4, 2025

Oko 19 časova studenti su se okupili u Kampusu, a pridružili su im se i biciklisti iz Sremskih Karlovaca.

Skup pod nazivom "30 godina - sećamo se" održan je u znak sećanja na stradale u vojnoj akciji "Oluja".
"Ne zaboravljamo zločine bez kazne. Nikada više, niko više", poručili su studenti.
Studentskoj komemoraciji pridružio se i Zbor građana Sremski Karlovci koji je istakao da se "priključuju studentima i svim ljudima čistog srca i obraza kako bismo zajedno odali pomen nastradalima u 'Oluji'".
Oni su podsetili i da je u nedelju, 3. avgusta, obeleženo 30 godina od ove akcije u Sremskim Karlovcima. Ovom događaju prisustvovali su najviši državni zvaničnici.
"Svedoci smo kako je jedno od najstrašnijih stradanja srpskog naroda juče besramno pretvoreno u dnevno-politikanski cirkus. Konvoji autobusa i zloupotreba hiljada egzistencijalno ugroženih u potpunosti su oskrnavili ovaj sveti pomen, a govornici su licemerno lešinarili nad sopstvenim žrtvama", navode oni.
U vojnoj akciji "Oluja", 4. avgusta 1995. godine, prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra Veritas, poginuo je ili nestao 1.881 Srbin. Sa teritorije tadašnje Republike Srpske Krajine koju je zauzela hrvatska vojska, izbeglo je više od 220.000 Srba.
Haški tribunal je jula 2001. otpečatio optužnicu protiv penzionisanog hrvatskog generala Ante Gotovine, koji je bio komandant operacije. On je najpre osuđen osuđen na 24 godine zatvora, ali je godinu dana kasnije oslobođen.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
U četvrtak prijatnije vreme i događaji koje vredi posetiti: Šta vas očekuje?
10.09.2025.•
0
U četvrtak su mogući poslepodnevni pljuskovi, ali očekuju vas razna predavanja, izložbe i koncerti.
Goran Vesić podneo krivičnu prijavu protiv tužioca iz Novog Sada
10.09.2025.•
20
Goran Vesić podneo je krivičnu prijavu protiv tužioca Vrhovnog javnog tužilaštva i predsednika Visokog saveta tužilaštva Branka Stamenkovića i tužioca Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu Slobodana Josimovića.
Sindikat FTN-a: Policija da napusti sve fakultete, Senat UNS da pokrene postupak za razrešenje rektora
10.09.2025.•
2
Sindikat Fakulteta tehničkih nauka osudio je kršenje nepovredivosti akademskog prostora i prekomernu upotrebu sile od strane policije.
U planu nova zgrada na Telepu sa više od 80 stanova
10.09.2025.•
17
Planira se novi stambeni kompleks na području zapadnog dela Telepa, u Ulici Jerneja Kopitara broj 52-54.
Temerin film festival ovog vikenda: Nova regionalna ostvarenja
10.09.2025.•
0
Drugi Temerin Film Fest održaće se od 12. do 14. septembra, pod sloganom "Kadar koji se pamti".
Kako je pobegao Fruškogorski bizon: Snažan mužjak uspeo da obori ogradu
10.09.2025.•
2
Tajfun, bizon sa Fruške gore, pobegao je tako što je probio ogradu koja je bila oštećena.
Slobodan univerzitet: Napad na Tehnološki fakultet pod budnim okom policije
10.09.2025.•
1
Mreža Slobodan univerzitet osudila je napad na Tehnološki fakultet u Novom Sadu, koji se dogodio u sredu, u ranim jutarnjim časovima, kada je nepoznata maskirana osoba pocepala plakate sa ulaza u zgradu fakulteta.
"Grožđebal" od petka do nedelje u Sremskim Karlovcima: Pogledajte ceo program
10.09.2025.•
12
Manifestacija "Grožđebal" održaće se od 12. do 14. septembra u Sremskim Karlovcima.
Sa "fantomkama" na licu skidali banere sa blokiranog Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu
10.09.2025.•
10
Dvojica muškaraca sa fantomkama na glavama tokom noći su poskidali banere i poruke sa Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu, koji je u studentskoj blokadi.
FOTO, VIDEO: Odbegli fruškogorski bizon Tajfun vraćen kući
10.09.2025.•
7
Fruškogorski bizon Tajfun, koji je pobegao pre nekoliko dana, vraćen je u svoj ograđeni deo i sada je na bezbednom, kažu iz Nacionalnog parka Fruška gora.
I sutra u Novom Sadu kiša
10.09.2025.•
1
I u četvrtak se u Novom Sadu očekuju pljuskovi sa grmljavinom.
Pismo privedene studentkinje iz Novog Sada: Kako su policajci tukli i vređali učesnike protesta
10.09.2025.•
22
"Imala sam utisak da policajci uživaju u svemu", opisuje studentkinja Medicinskog fakulteta Miljana Antić, koja je privedena, tokom protesta 5. septembra, zajedno sa grupom koja je na travi kod Kampusa ležala 45 minuta.
Tribina đaka i profesora Karlovačke gimnazije danas u Sremskim Karlovcima: "I na kraju niko nije sam?"
10.09.2025.•
0
Tribina posvećena građanskoj pismenosti održaće se danas, 10. septembra, u Sremskim Karlovcima.
FOTO Porodični stanovi u Novom Sadu: Pet dobrih ponuda
10.09.2025.•
0
Dobar dom za porodicu nije lako pronaći. Tu smo da pokušamo da pomognemo.
Vlast ukinula udarnu grupu MUP-a zaduženu za ispitivanje toka novca u slučaju pada nadstrešnice
10.09.2025.•
28
Direktor policije Dragan Vasiljević je pismeno obavestio Tužilaštvo za organizovani kriminal da povlači saglasnost za 17 pripadnika policije, članova Udarne grupe za ispitivanje tokova novca u vezi sa padom nadstrešnice.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 32 bebe
10.09.2025.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 32 bebe.
Danas testiranje sirena za uzbunu u Novom Sadu i okolini
10.09.2025.•
3
Sirene za uzbunu biće testirane u Novom Sadu i ostatku Južnobačkog okruga u sredu, 10. septembra.
Danas u centru Novog Sada ulična akcija povodom Međunarodnog dana prevencije samoubistva
10.09.2025.•
0
Centar "Srce" organizovaće u sredu, 10. septembra uličnu akciju povodom obeležavanja Međunarodnog dana prevencije samoubistva.
Pismo grupe lekara povodom policijske brutalnosti: Represija zagazila u srce zdravstvenog sistema
09.09.2025.•
3
Više od šest stotina lekara potpisalo je otvoreno pismo u kojem je analiziran psihološki profil nasilnih policajaca.
Sreda u Novom Sadu: Izložba, svirke, moguća i kiša
09.09.2025.•
0
U sredu u Novom Sadu mogući su pljuskovi, a osim oblaka očekuju nas i neka zanimljiva dešavanja u gradu.
Komentari 15
Gusztav
Vladan
Jednom narodu ali ne nama, mene to tangira taman koliko i problemi u Bangladešu.
Bane
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar