Lideri Crvenih Kmera osuđeni za genocid u Kambodži

Ovo je prva presuda za genocid članovima režima Crvenih Kmera.

 

Kije Sampan i Nuon Čea na suđenju u Pnom Penu
Reuters
Kije Sampan i Nuon Čea na suđenju u Pnom Penu

 

Prvi put u istoriji, dvojica lidera brutalnog režima Crvenih Kmera u Kambodži su osuđeni za genocid.

Nuon Čea, 92, bio je zamenik lidera Pola Pota, a Kije Sampan predsednik države.

Oni su bili na suđenju na tribunalu koji su organizovale Ujedinjene nacije, a u optužnici stoji da su krivi za istrebljenje Čam muslimana i Vijetnamaca.

Ova presuda je prva zvanična potvrda da je ovaj režim vršio genocid, onako kako ga definiše međunarodno pravo.

Skoro dva miliona ljudi, većina od njih Kmeri. su umrli tokom kratkog, ali sistematično brutalnog režima Crvenih Kmera između 1975. i 1979.

Međutim dopisnik BBC iz Južne Azije Džonatan Hed kaže da opsežna kampanja uništenja stanovništva u Kambodži ne odgovara uskoj definiciji genocida, zbog čega je njima suđeno za zločine protiv čovečnosti.

 

Kije Sampan sluša presudu
Reuters
Kije Sampan sluša presudu

 

Njima dvojici, koji trenutno služe doživotne kazne za zločine protiv čovečnosti, dosuđena je još jedna doživotna presuda.

Sampan i Čea su među troje ljudi koje je osudio ovaj tribunal.

Sudija Nil Non pročitao je dugoočekivanu detaljnu presudu u sudnici u Pnom Penu, koja je bila ispunjena ljudima koji su patili tokom režima Crvenih Kmera.

 

Žrtve i njihovi rođaci u sudnici tokom čitanja presude
Getty Images
Žrtve i njihovi rođaci u sudnici tokom čitanja presude

 

Među zločinima za koje su osuđeni nalaze se i prisilni brakovi, silovanja i progon stanovništva.

Ipak, preokret je postignut kada je Nuon Čea osuđen zbog genocida nad Čam muslimanima i etničkomo grupom vijetnamskih Kambodžana, a Kije Sampan proglašen krivim za genocid nad Vijetnamcima.

Zašto je presuda za genocid značajna?

Zločini Crvenih Kmera dugo su smatrani „kambodžanskim genocidom", ali akademici i novinari već godinama raspravljaju o tome da li ono što je učinjeno predstavlj takav zločin.

 

Turista fotografiše zid sa lobanjama stradalih
EPA
Kambodža je postala poznata po „poljima ubica"

 

Iako su Čam muslimani i Vijetnamci stradali u velikom broju, u Konvenciji Ujedinjenih nacija o genocidu navodi se da je on „namera da se u celosti ili delimično, uništi nacionalna, etnička, rasna ili verska grupa".

Tužioci u tribunalu pokušali su da dokažu da su Crveni Kmeri to konkretno pokušala da uradi ovim grupama - nešto što neki stručnjaci, uključujući i biografiju „Pol Pot" Filipa Šorta, kažu da nisu.

Tokom suđenja, citiran je govor iz 1978. iz knjige „Pol Pot" u kojem navodi da u Kambodži nije pronađeno „nijedno seme" Vijetnamaca. Istoričari kažu da je zajednica od nekoliko stotina hiljada zaista svedena na nulu deportacijama ili ubijanjima.

Osim što su bili cilj masovnog pogubljenja, žrtve Čam su navele da im je zabranjeno da se mole te da su pod tim režimom prisiljavani da jedu svinjetinu.

Presuda možda nije potpuna, ali grupe žrtava su dugo čekale ovaj simbol pravde.

„Pobili su moje rođake", rekao je 72-godišnji Čam musliman Los Sat, koji je izgubio puno članova porodice agenciji AFP na sudu. „Stvarno sam zadovoljan presudom."

  • Dragana

    16.11.2018 12:52
    Genocid
    Jedna od najvećih tragedija srpskog naroda je to što Ante Pavelić i predvodnici ustaške NDH mašinerije smrti nisu osuđeni za genocid nad Srbima, Romima i Jevrejima odmah nakon II svetskog rata. Mislim ne samo na koncentracione logore Jasenovac, Jadovno, Sisak i ostale, nego i na sve jame grobnice i lokacije po Hrvatskoj i Bosni gde su nas istrebljivali.
    Da se to desilo verovatno ne bi došlo do ratova 90-tih.
    Osuditi ih više ne mogu ali svet bi mogao doneti neku konvenciju kojom se usvaja kao zvanična i jedina istorijska istina o tome i tako bi to ušlo u sve udžbenike istorije sveta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC