Kvalitet vazduha: Život u blizini zagađenih saobraćajnica utiče na razvoj pluća kod dece

Razvoj pluća dece može biti usporen i do 14 odsto, pokazuje studija.
Child walking to school
martin-dm/Getty Images

Razvoj pluća kod dece izložene zagađenju vazduha od teškog saobraćaja može biti usporen i do 14 odsto, pokazuje istraživanje.

Život u prečniku od 50 metara od prometnih saobraćajnica, takođe, može povećati rizik od oboljevanja od raka pluća do deset odsto, navodi se u studiji.

Istraživanje je rađeno u 13 gradova u Velikoj Britaniji i Poljskoj, a naučnici su utvrdili da zagađenje vazduha povećava rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, problema sa srcem i bronhitisa.

Aktivisti su pozvali britansku vladu da se obaveže da će raditi na suzbijanju „opasnog" zagađenja vazduha.

Istraživači Kraljevskog koledža u Londonu koji su objavili izveštaj, poredili su 13 zdravstvenih problema ljudi koji žive u oblastima sa visokim zagađenjem sa opštom populacijom.

Pored podataka o bolničkim terapijama i smrtnosti, koristili su i podatke o registrovanim pacijentima sa simptomima poput grudnih infekcija.

Studija pokazuje da je razvoj pluća kod dece u Oksfordu bilo sporije za oko 14 odsto, u Londonu 13 odsto, u Birminghamu osam odsto, u Liverpulu pet odsto, u Notingemu tri odsto i četiri odsto u Sautemptonu.

Istraživači su naveli i da bi, u ovim gradovima, bio smanjen dece obolele od bronhitisa za više hiljada, ako bi se zagađenje vazduha smanjilo za petinu.

„Kriza javnog zdravlja"

„Zagađenje vazduha čini nas, a našu decu pogotovo, bolesnima od kolevke do groba, ali je često nevidljivo", rekao je doktor Rob Hjuz, stariji saradnik Fonda za čisti vazduh.

„Ovo impresivno istraživanje čini ovu krizu javnog zdravlja - koja pogađa ljude širom Velike Britanije - vidljivom i pokazuje da sve političke stranke hitno moraju da čišćenje našeg vazduha postave kao prioritet."

Peni Vuds, izvršna direktorka Britanske fondacije za plućne bolesti, pozvala je britansku vladu da se zakonski obaveže da će dostići ciljeve Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za smanjenje zagađenja.

Cilj ove organizacije je da se nivo zagađenja smanji na 40 mikrograma azot dioksida po kubnom metru vazduha godišnje.

„Čini se da se svaki dan suočavamo sa sve više i više dokaza o užasnim efektima koje zagađenja vazduha ima na zdravlje naših pluća", kaže Vuds.

„Najteže pogađa najranjivije grupe društva", dodala je.

„Znamo da zagađenje vazduha zaustavlja razvoj pluća naše dece i a pogoršava simptome osoba koje boluju od plućnih bolesti."

Grupa koja stoji iza studije - koalicija 15 nevladinih organizacija koje se bave zdravljem i životnom sredinom, poput Britanske fondacije za plućne bolesti, poziva pravljenje mreže Zona čistog vazduha širom Velike Britanije.

Toksično zagađenje vazduha u centralnom Londonu navodno je opalo za trećinu od uvođenja novog sistema naplate za vozila.

Nivo azot-dioksida u zoni ultra niske emisije je opao za 30 odsto u prvih šest meseci nakon, navodi se u saopštenju Gradske skupštine.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Sanja

    10.12.2019 12:15
    Deponija...
    Jel neko od nadležnih institucija nekada kontrolisao vazduh na Klisi?
    Živimo tu decenijama a deponija smrdi pa smrdi....Kako je našoj deci? ŠTA ME BRIGA ZA ENGLESKU DECU...Ni oni nisu brinuli za našu niksda a posebno 1999.god.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?