Turska i zagađenje: Erdogan obećava da će očistiti obalu od "morske sluzi"

Debeli sloj materije slične sluzi širi se duž Mramornog mora u blizini Istanbula.

 

Čamci su prepuni morske sluzi
AFP
Čamci su prepuni morske sluzi

 

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan obećao je da će spasiti obalu zemlje od „morske sluzi" koja se skuplja u njenim vodama.

Debeli sloj materije slične sluzi širi se duž Mramornog mora u blizini Istanbula, a stručnjaci tvrde da šteti morskom životu i ribarstvu.

Oni za ovu pojavu krive zagađenje i klimatske promene.

„Nadamo se da ćemo spasiti naša mora od ove sluzi", rekao je predsednik Erdogan.

„Morska sluz je prirodni zeleni mulj koji nastaje kada su alge preopterećene hranljivim sastojcima kao rezultat toplog vremena i zagađenja vode."

Prvi put je ova pojava zabeležena u Turskoj 2007. godine, ali je otkrivena i u Egejskom moru u blizini Grčke.

Nedavna ponovna pojava morske sluzi duž područja Mramornog mora, koje povezuje Crno more sa Egejskim morem, najveća je u istoriji i pravi velike probleme lokalnim zajednicama.

Predsednik Erdogan okrivio je izlivanje neočišćene kanalizacije u more, kao i porast temperature i pozvao zvaničnike da to istraže.

„Bojim se da će, ako se ovo proširi na Crno more ... problem biti ogroman. Moramo preduzeti korake bez odlaganja", rekao je.

Njegova vlada poslala je tim od 300 članova koji će pregledati potencijalne izvore zagađenja.

Čamci koji putuju Mramornim morem moraju da se kreću sivim muljem, a nekim ribarima je onemogućen rad jer im mulj uništava mreže i motore.

Ronioci su potvrdili da veliki broj riba i drugih vrsta umire od gušenja.

Profesor Bajram Ozturk iz Turskog istraživačkog centra za more upozorio je da će se takvi problemi nastaviti ukoliko ne bude novih investicija u mehanizaciju za prečišćavanje otpadnih voda u Istanbulu.

„Zbog prekomernog razmnožavanja sluzi, nekoliko vrsta je ugroženo [uključujući] ostrige, školjke, morske zvezde", rekao je profesor Ozturk za BBC.

„To je prava katastrofa."


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC