EURO 2020 i fudbal: Kristijano Ronaldo obara rekorde, Špancima kriva trava, pretnje Šveđaninu zbog promašaja

Ronaldo postao najbolji strelac u istoriji evropskih prvenstava. Mađari pali za tri minuta u finišu meča u Budimpešti.

Cristiano Ronaldo
Reuters
Ronaldo za istoriju

Mišel Platini, legendarna „desetka" francuske reprezentacije, koji je neslavno otišao sa mesta predsednika Evropske fudbalske unije (UEFA), ustupio je tron Kristijanu Ronaldu.

Portugalac je postigao dva gola u pobedi nad Mađarskom 3:0 u prvom meču Grupe F na Evropskom fudbalskom prvenstvu i tako sa ukupno 11 postao najbolji strelac u istoriji evropskih šampionata.

Ujedno je postao i prvi fudbaler koji je igrao na pet evropskih prvenstava (ovo mu je peto).

Ronaldo (Portugal) - 11 golova

Mišel Platini (Francuska) - 9

Alan Širer (Engleska) - 8

Ronaldo je sa ova dva ukupno postigao 106 golova u dresu portugalske reprezentacije i samo mu još tri nedostaju da dostigne legendarnog iranskog napadača Ali Deija (109 pogodaka).

Mađari su pred 60.000 bučnih navijača u Budimpešti dugo odolevali braniocu titule prvaka Evrope, ali su potpuno potonuli za samo nekoliko minuta.

Portugal je pobedio 3:0, golovima i Kristijana Ronalda (87. iz penala i 90+1).

Ronalda gotovo da nije bilo nigde 80 minuta, a onda je zablistao u poslednjih 10. Klasa!

Reuters
Ronaldo - prvi fudbaler koji je igrao na pet evropskih prvenstava

Zanimljivosti:

• 177 sekundi bila je razlika između prva dva gola Portugala
  • Ronaldo je najstariji igrač koji je postigao gol za Portugal na velikom turniru (36 godina 130 dana). Taj rekord do sada je držao Pepe na Svetskom prvenstvu 2018. godine (35 godina 124 dana)
  • Portugal je prva reprezentacija koja je postigla tri gola u poslednjih 10 minuta na nekoj utakmici evropskog prvenstva

Finiš utakmice oduševio je legendarnog engleskog fudbalera i BBC komentatora Garija Linekera.„Senzacionalna igra Portugala i neverovatna završnica Ronalda", napisao je na Tviteru.