Srbija, Kosovo i Evropska unija: Postignut dogovor Beograda i Prištine o ličnim kartama, saopštio Žozep Borelj

Devet dana posle pregovora predstavnika Beograda i Prištine u Briselu, odakle su stizale optimistične najave da će neki dogovor biti postignut, visoki zvaničnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj objavio je da su se obe strane usaglasile o ličnim kartama.
„Imamo dogovor. U okviru dijaloga pod pokroviteljstvom EU, Srbija je pristala da ukine ulazne i izlazne dokumente za nosioce kosovskih ličnih karata, a Kosovo se složilo da ih ne uvodi za nosioce srpskih ličnih karata", napisao je Borelj na Tviteru.
We have a deal.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) August 27, 2022
Under the EU-facilitated Dialogue, Serbia agreed to abolish entry/exit documents for Kosovo ID holders and Kosovo agreed to not introduce them for Serbian ID holders.
(1/2)
To znači da će iz Kosova u Srbiju biti moguće ući sa kosovskom ličnom kartom, a iz Srbije na Kosovo sa srpskom.
„EU je upravo dobila garancije od (kosovskog) premijera Kurtija za to. Ovo je evropsko rešenje", istakao je Borelj, čestitavši obojici lidera.
Postizanje dogovora potvrdio je na Tviteru i specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak.
Zahvalio je izaslaniku SAD za Zapadni Balkan Gabrijelu Eskobaru i američkoj diplomatiji na snažnom angažmanu i podršci dijalogu pod pokroviteljstvom EU.
Ranije danas, predsednik Aleksandar Vučić je na konferenciji za medije rekao da kada je reč o registarskim tablicama nema dogovora, ali da se nada da će EU dati garancije za lična dokumenta.
Vučić je tada rekao i da je Srbija spremna da izda dokument „u kome bi pisalo da se omogućava korišćenje ličnih karata izdatih od strane Prištine isključivo iz praktičnih razloga".
„Zbog slobode kretanja, a ne kao bilo kakvo priznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, (odluka) ne prejudicira određivanje konačnog statusa Kosova i ne može se tumačiti kao odstupanje od Rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija", istakao je Vučić.
Dodao je i da će kosovske vlasti od 1. septembra započeti da primenjuje odluku o preregistraciji vozila.
„Međutim, to je rok od dva meseca, pa ćemo da vidimo", rekao je Vučić.
- Kako zaista izgledaju pregovori Srbije i Kosova u Briselu
- Aljbin Kurti: „Verujem da bi Evropska unija mogla da bude aktivnija i jasnija"
- Miroslav Lajčak: „Sastanak Vučića i Kurtija u Briselu nije bio uzalud"
Vučić i Kurti su se prethodnog četvrtka našli za pregovaračkim stolom u Briselu, posle tenzija krajem jula, kada je Vlada Kosova najavila uvođenje recipročnih mera građanima Srbije za ulazak na Kosovo.
Mere - izdavanje deklaracionog lista za ulazak i izlazak građanima koji imaju ličnu kartu Republike Srbije i preregistracija srpskih tablica sa oznakama gradova na Kosovu na kosovske - prvobitno je trebalo da stupe na snagu 1. avgusta.
Ta odluka izazvala je proteste i blokade puteva prema u severnom delu Kosova, gde pretežno žive Srbi, a tenzije su spuštene odlukom prištinskih vlasti da uvođenje mera pomere za mesec dana, uz nastavak razgovora sa Beogradom.
Posle razgovora vođenih 18. avgusta u Briselu nije bilo rešenja za pitanja dokumenata registracionih tablica.
Pregovarači su se rastali uz napomenu evropskih posrednika da razgovori nisu završeni.
Zatim su na Balkan stigli i evropski posrednik Miroslav Lajčak i američki izaslanik za Balkan Gabrijel Eskobar.
Dva dana posle njihovih poseta Beogradu i Prištini, dogovor o ličnim kartama je postignut.
Četrnaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.
Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.
Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.
Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
007
"Evropa posrednik dijaloga", "evropsko resenje" - ma "ogroman" uspeh nema sta, za sve ove godine od NATO agresije....
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar