Kina, Amerika i Samit G20: Prvi susret kineskog i američkog predsednika posle pet godina

Kineski i američki predsednik Si Đinping i Džozef Bajden prvi put su se sreli jedan na jedan posle više od pet godina".
Đinping, Bajden
Reuters
Si Đinping i Džozef Bajden

Prvi put posle više od pet godina i nakon pojačanih napetosti oko Tajvana, kineski i američki predsednik Si Đinping i Džozef Bajden, sastali su se jedan na jedan.

Na samitu lidera zemalja G20 u Indoneziji, Bajden i Đinping su seli da razgovaraju, uputivši međusobne opaske i reči pomirenja.

Moćne zemlje su na potpuno suprotnim stranama po mnogim pitanjima, a pre svega oko Tajvana, ostrva na koje Kina kaže da polaže pravo.

Bajden i Đinping su ranije razmenili oštre poruke oko Tajvana, a velike napetosti izazvane su u avgustu ove godine kada je Nensi Pelosi, predsedavajuća donjeg doma američkog Kongresa i Bajednova saradnica, posetila ostrvo uprkos upozorenjima Kine.

Kina je zbog tog poteza, podigla borbene avone i organizovala vojne vežbe na granici sa Tajvanom.

Susret Bajdena i Đinpinga u Indoneziji je njihov prvi direktni od Davosa, godišnjeg samita u Švajcarskoj, pre više godina, i ujedno prvi otkako je Đinping ponovo izabran za kineskog lidera na nedavnom Kongresu Komunističke partije.

Šta je rekao Đinping?

Đinping
Reuters

„Gospodine predsedniče, drago mi je da vas vidim. Poslednji put smo se sreli u Davosu, pre više od pet godina. Otkako ste posatli predsednik Amerike bili smo u onlajn kontakt, ali ništa ne može da zameni sastanak licem u lice.

„Stekli smo iskustvo, ali i izvukli pouke. Istorija je najbolji udžbenik tako da nju treba da koristimo kao ogledalo.

„Trenutno su američko-kineski odnosi opterećeni (nekim pitanjima), a do tog odnosa nam je mnogo stalo… kao lideri dve velike zemlje moramo da zacrtamo pravi kurs.

„Moramo da pronađemo pravi put za unapređenje bilateralnih odnosa", rekao je Đinping.

Dodao je da je njihov susret privukao pažnju sveta koji očekuje da odnosi budu bolji.

„Moramo da radimo sa svim zemljama da bismo uspostavili svetski mir", poručio je kineski lider.

Šta je rekao Bajden?

Bajden
Reuters

Ukazao je na važnost izbegavanja „sukoba" SAD i Kine.

Bajden se saglasio sa Đinpingom da nema ničeg boljeg od razgovora licem u lice.

„Predan sam tome da linija komunikacije između nas bude otvorena" kako bi dve zemlje mogle „zajedno da rade na hitnim globalnim pitanjima", kao što su klimatske promene i ugrožavanje svetske bezbednosti.

Svet „očekuje" da dve nacije rade u partnerstvu, dodao je Bajden.

Šta je sa ruskim zvaničnikom Sergejom Lavrovim?

Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova demantovala je izveštaje da je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov hospitalizovan na Baliju.

„Gospodin Lavrov i ja upravo čitamo vesti u Indoneziji i ne možemo da verujemo našim očima - pišu: 'Izgleda da je hospitalizovan!' (smeh). Ovo je zaista prevazišlo sve dosadašnje lažne vesti. Pa, sačekajte svetsku ekskluzivu…", napisala je Zaharova na Telegram kanalu.

Zatim je objavila video na kojem se vidi kako Sergej Lavrov, bez ikakvih zdravstvenih smetnji, sedi za stolom za koji se pretpostavlja da je na terasi hotelske sobe.

TASS je takođe objavio selfi Lavrova koji se smeje.

Ministar spoljnih poslova Lavrov predstavlja Rusiju na G20 na indonežanskom ostrvu nakon što je Kremlj objavio da predsednik Vladimir Putin neće prisustvovati.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kako opasne peščane oluje mogu da postanu još gore

Ove oluje su deo Zemljinog prirodnog ciklusa, ali dezertifikacija, topljenje glečera i druge promene izazvane ljudskim ponašanjem mogu da izazovu još više prašine koju nosi vetar - sa potencijalno smrtonosnim posledicama.

Ko je Kaster Semenja i zašto je njen slučaj važan

Evropski sud za ljudska prava presudio je da je Savezni vrhovni sud Švajcarske prekršio pravo Kaster Semenje na pravično suđenje kada joj je 2023. godine odbijena žalba na propise Svetske atletike koji su joj faktički zabranili da se takmiči.