Kina: Budite dostupni 24 sata - kontroverzna izjava šefice marketinga u velikoj kompaniji

Šefica za odnose sa javnošću najvećeg kineskog pretraživača Baidu uputila je izvinjenje pošto su njeni komentari da radnici uvek treba da budu dostupni izazvali veliko negodovanje.

Iz kompanije Baidu se još uvek nisu oglašavali.

U video zapisima, objavljenim na Dujinu, kineskoj verziji TikToka, Ku Jing je rekla da se ne smatra odgovornom za blagostanje zaposlenik jer "nisam im ja majka".

 

Kina, društvene mreže
Getty Images

 

Pretila je i kontramerama podređenima koji su se žalili na način na koji rukovodi odeljenjem.

„Kratkom porukom mogu da vam zatvorim vrata u ovoj industriji", napisala je.

Međutim, posle mnogih javnih negodovanja, priznala je da su njene objave - u međuvremenu obrisane - izazvale „veoma relevantne" kritike.

„Duboko razmišljam o njima i ponizno ih prihvatam", napisala je na ViČetu.

Bes koji su njene objave izazvale ukazuje na lošu ravnotežu između posla i privatnog života, zaposlenih na tehnološkim radnim mestima u Kini.

Čuvena je izjava Džeka Maa, osnivača kompanije za onlajn trgovinu Alibaba, da je „blagosloven svako ko je deo radne kulture 996", što označava radno vreme od 9 do 21 sat, šest dana u nedelji.

Ku Jing je u jednom od ranijih snimaka tvrdila da je toliko zaokupljena poslom da ne zna u kom razredu joj je sin. „Ako radite u odnosima s javnošću, ne očekujte slobodne vikende. „Neka telefon bude uključen 24 sata dnevno, uvek budite spremni da odgovorite", rekla je u drugom snimku. Kompanija se povodom ovog slučaja nije oglašavala.

Jing je u izvinjenju istakla da njeni snimci ne predstavljaju stav kompanije za koju radi, kao i da nije tražila saglasnost nadređenih pre nego što ih je objavila.„Izvinjavam se što su neprikladni snimci doveli do nerazumevanja vrednosti i korporativne kulture moje kompanije u javnosti.„Učiću iz sopstvenih grešaka i poboljšaću način na koji komuniciram, više ću brinuti o kolegama", napisala je ona.

Na kineskoj platformi Vejbo danima se vodi žustra rasprava povodom ovog slučaja.

„Kao potpredsednica kompanije ona bi trebalo da zna da će njeni komentari i stav pogoditi njene podređene, ali je ipak nastavila da ih objavljuje, što govori koliko je nedodirljiva", napisao je jedan od korisnika.

„Ona je zadužena da vodi Baiduovo odeljenje za odnose s javnošću, a sama je duboko umešana u krizu publiciteta. Govorimo o nedostatku profesionalizma", napisao je drugi.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Пустињски бандераш

    11.05.2024 09:18
    Суштински је у праву
    Радио сам годинама одржавање за различите индустријске и процесне фирме у Србији и на Блиском Истоку. Послодавци су ми били Срби, Белгијанци и други. Некад сам био дежуран на смену, али док сам радио у Катару скоро 2 године сам био једини задужен за одржавање генератора у огромном рачунарском центру усред пустиње. Још чувам стару Нокију Е5 која ми је често звонила усред ноћи. Што се тиче односа с јавношћу, неопходно је да неко увек буде у приправности, да реагује на неки медијски напис или неку наглу промену на берзама или технолошки проблем/успех. Тако да, жена је суштински у праву, неко мора да буде у приправности.
  • Voja

    10.05.2024 08:42
    Spas
    Neverovatno je da kod nas ima još ljudi koji bi da se spasu zapadnih kapitalista preko istočnih feudalista.
  • Milan NS

    10.05.2024 08:18
    Prebacila se
    u Srbiju, zaboravila gde je

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li je Gruzija sledeća Ukrajina?

U Gruziji se nastavljaju masovni protesti protiv novog zakona o „stranom uticaju“ nazvanog „ruskim zakonom“, a raste zabrinutost da će pokušaji udaljavanja od Rusije prema Evropi odvesti zemlju na put dodatne okupacije i rata.