Amerika napušta Unesko, tvrde zvaničnici

Donald Tramp ponavlja potez koji je povukao i 2017. godine, kada su Sjedinjene Američke Države izašle iz organizacije Ujedinjenih nacija.
Ilustracija Donalda Trampa i Uneska
REUTERS/Dado Ruvic/Illustration
Donald Tramp, kao i u prvom mandatu, donosi odluku o povlačenju Amerike iz organizacije

Sjedinjene Američke Države će se odreći članstva u Organizaciji Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko), prenose agencija Rojters i list Njujork post, pozivajući se na neimenovane evropske i američke zvaničnike.

Tramp veruje da u toj organizaciji ispoljavaju anti-američko i anti-izraelsko raspoloženje, kao i naklonjenost Palestincima i Kini, prenosi njujorški list citirajući neimenovanog zvaničnika Bele kuće.

To je samo jedan u nizu poteza američkog predsednika Donalda Trampa, koji nastavlja politiku istupanja iz međunarodnih institucija čiji rad već dugo kritikuje.

U februaru ove godine pokrenuo je reviziju američkog članstva u Unesku koja je trebalo da traje 90 dana, uz želju da se ispitaju „anti-američki i antisemitski stavovi" u toj organizaciji.

Unesko je osnovan posle Drugog svetskog rata u Parizu kako bi se zalagao za mir kroz međunarodnu saradnju u oblastima obrazovanja, nauke i kulture.

Tramp je i u prvom predsedničkom mandatu postupao na ovaj način, a Amerika je tada takođe napustila Unesko, Svetsku zdravstvenu organizaciju (SZO), Savet za ljudska prava UN, izašla je iz sporazuma o nuklearnom naoružanju sa Iranom i Pariškog sporazuma o klimatskim promenama.

Džozef Bajden je po dolasku u Belu kuću 2021. vratio Ameriku u pomenute međunarodne organizacije.

Tokom inauguracije u januaru ove godine, Tramp je najavio novo povlačenje iz dogovora o klimatskim promenama.

„Buši, dušo, buši", izjavio je tada, aludirajući na eksploataciju nafte.

Dosad je već doneo odluke o izlasku iz SZO i obustavi finansiranja agencije Ujedinjenih nacija za pomoć Palestincima (UNRWA).

Amerika je jedna od zemalja koje su osnovale Unesko, ali se 1984. povukla iz orgaizacije zbog navodne pronevere novca i anti-američkog raspoloženja u toj instituciji.

Predsednik Džordž Buš je 2003. vratio ovoj zemlji članstvo u organizaciji, tvrdeći da je došlo do neophodnih promena u njoj.

Amerika učestvuje u finansiranju Uneska sa osam odsto, a 2017. godine, kada je Tramp prvi put doneo odluku o povlačenju, udeo je bio 20 odsto.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zarada na zabranjenim lekovima

Šef indijske farmaceutske kompanije u tajnom snimku koji su napravili BBC novinari otkriva da lek njegove firme stvara zavisnost i da je „vrlo štetan", ali da je to „biznis".