Sve više kompanija u EU smatra da je nova recesija blizu

Sve više evropskih kompanija očekuje recesiju u bliskoj budućnosti, jer su njihovi gubici po osnovu naplate problematičnih potraživanja znatno porasli u 2018.
Sve više kompanija u EU smatra da je nova recesija blizu
Foto: Pixabay
Kompanije su prijavile da je udeo nenaplaćenih potraživanja u ukupnim prihodima u 2018. godini iznosio 2,31 odsto, što je povećanje u odnosu na 1,69 odsto iz 2017. godine, navodi se u izveštaju švedskog kupca dugova "Intruma".
 
Polovina evropskih kompanija tvrdi da je recesija neizbežna u roku od pet godina, dok samo 30 odsto smatra da neće biti recesije u njihovoj zemlji u doglednoj budućnosti, prenosi CNBC.
 
U međuvremenu, oko 18 odsto kompanija veruje da je njihova zemlja već u recesiji.
 
U Grčkoj i Italiji recesija se u velikoj meri doživljava kao aktuelna realnost, budući da 93 odsto, odnosno 84 odsto preduzeća tvrde da je ona neizbežna. Istovremeno, u Austriji, Nemačkoj i Danskoj, ove cifre su znatno ispod 35 procenata.
 
Generalni direktor "Intruma" Mikael Erikson kaže da su najnoviji podaci znak da se "oblaci polako nadvijaju nad Evropom".
 
"Ako pogledate prosek u evropskim finansijskim institucijama, tu je nivo problematičnih kredita (NPL) oko četiri odsto prema najnovijim statističkim podacima", izjavio je Erikson.
 
Ta cifra se, prema njegovim rečima, u SAD i Japanu kreće oko jedan odsto.
 
Razlika između Severne i Južne Evrope je takođe očigledna u pogledu nivoa NPL-ova.
 
U trećem kvartalu 2018, na primer, Italija je imala koeficijent NPL-ova od 9,45 procenata, Grčka od čak 43,4 odsto, a Portugal 12 odsto, prema izveštaju Evropske banke za procenu rizika iz decembra 2018, navodi se u tekstu.
  • izdajnik

    12.06.2019 08:54
    Dao bih sve sto mogu da zivim u toj recesijom pogodjenoj EU .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija