Dogovoreni uslovi najvećeg trgovinskog sporazuma na svetu

Lideri 15 azijskih zemalja dogovorili su se danas o uslovima potencijalno najvećeg trgovinskog pakta na svetu, saopšteno je sa samita ASEAN-a, dok je Indija odložila odluku o pridruživanju tom sporazumu zbog neslaganja sa ukidanjem tarifa i drugih pitanja.
Dogovoreni uslovi najvećeg trgovinskog sporazuma na svetu
Foto: Pixabay (ilustracija)
Sporazum pod nazivom "Regionalno sveobuhvatno ekonomsko partnerstvo" (RCEP) podržava Kina, zatim 10-člana Asocijacija nacija jugoistočne Azije (ASEAN), kao i Japan, Južna Koreja, Australija i Novi Zeland.
 
"Konstatovali smo da je 15 zemalja učesnica RCEP-a zaključilo pregovore na bazi teksta sporazuma za svih 20 poglavlja i o svim suštinskim pitanjima pristupa njihovim tržištima", navodi se u saopštenju lidera sa samita u Bangkoku, o sporazumu koji treba da bude potpisan 2020. godine.
 
"Indija ima značajna otvorena pitanja, koja i dalje nisu rešena. Konačna odluka Indije zavisiće od zadovoljavajućeg rešavanja tih pitanja", dodaje se.
 
Trgovinski rat Sjedinjenih Država i Kine dao je novi zamah dugogodišnjim pregovorima o stvaranju tog trgovinskog bloka, navodi Rojters. Indija je, međutim, odlučila da ne prihvati sporazum u postojećoj formi zbog neslaganja po pitanju tarifa, trgovinskog deficita sa drugim zemljama i necarinskih barijera, prenose indijski mediji, citirajući poruku indijskog premijera Narendre Modija sa Tvitera.
 
"Sporazum RCEP u sadašnjem obliku ne odražava u potpunosti osnovni duh i dogovorene vodeće principe RCEP-a. Ne rešava na zadovoljavajući način otvorena pitanja i probleme Indije", napisao je Modi. Indija strahuje da bi sporazum, koji zahteva postepeno ukidanje carina, otvorio njeno tržište poplavi jeftine kineske robe i poljoprivrednih proizvoda iz Australije i Novog Zelanda, što bi ugrozilo lokalne proizvođače u toj zemlji.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.