"Adidas", "Dajhman" i "H&M" odlučili da ne plaćaju kiriju za prodavnice

Dok vlade širom sveta i ministri Evropske unije razmatraju mere za pomoć privredi u vreme krize zbog pandemije virusa korona, veliki koncerni ne pokazuju solidarnost.
"Adidas", "Dajhman" i "H&M" odlučili da ne plaćaju kiriju za prodavnice
Foto: Pixabay
Neki od njih odlučuju da ne plaćaju kirije za svoje prodavnice u Nemačkoj. Prvi je "Adidas" objavio da neće plaćati kiriju za prostorije koje je uzeo u zakup u Nemačkoj, a potom su se pridružili i drugi kao što su "Dajhman" i "H&M".
 
"Adidas" je, nakon što je prinuđen da zatvori svoje radnje usled mera preduzetih za smanjenje širenja korona virusa, odlučio da od aprila ne plaća kirije za svoje filijale. Takođe i "Dajhman", koji ima 1.500 filijala najavio je istu meru, a "Puma" i "H&M" se pridružuju.
 
"Radi se o preventivnoj meri kako bi osigurali ekonomsku sposobnost delovanja kompanije", objasnila je kompanija "Dajhman" svoju odluku.
 
"H&M" obustavio je već plaćanje kirije za svojih 460 zatvorenih filijala u Nemačkoj. Komanija je vlasnike tih prostora obavestila o svojoj odluci i ističe da se nada da će biti pronađeno rešenje prihvatljivo za obe strane.
 
Ministar saobraćaja Nemačke Andreas Šojer je oštro kritikovao "Adidas" zbog njegove odluke.
 
"Veoma sam razočaran 'Adidasom'", rekao je Šojer dnevniku "Bild" i istakao da je najava preduzeća "potpuno neprihvatljiva poruka".
 
Šojer je kazao da je "Adidas" naparavio velike profite, i da se ne radi samo o velikim kompanijama koje im izdaju prostor, već i brojnim mali, kao i fizička lica koja iznajmljuju svoj prostor ovom koncernu, koji će sada ostati bez prihoda. Smatra da je delovanje koncerna nesolidarno ponašanje.
 
"Upućujemo poruke građanima da budu razumni, ali to zahteva i da veliki koncerni budu razumni", naglasio je Šojer.
 
Sličnu izjavu dala je i ministarka pravosuđa Kristine Lambreht.
 
"Kada sada finansijski snažna preduzeća jednostavno odluče da ne plaćaju kirije, to je neprihvatljivo i potpuno neprimereno", naglasila je ona, ukazavši na to da zakon o pomoći u korona krizi ne pruža osnovu za tako nešto.
 
Poručila je da i dalje važi da zakupac mora da plaća kiriju, te da, ako kao posledica krize ima probleme sa plaćanjem, može da mu se samo na ograničeno vreme ne raskine ugovor. Na društvenim mrežama već kruže pozivi na bojkot "Adidasa", koji je naišao na brojnu podršku.
  • Иги

    29.03.2020 08:09
    Немци такви? Ма није могуће.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Od 1. maja jeftiniji gas za privredu

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je jedan od najvažnijih rezultata upravo završene Misije MMF postignuta saglasnost u vezi sa promenom metodologije obračuna cene gasa za privredu.