Radnici u Srbiji: Garantovani umor, briga i najduže radno vreme u Evropi

Najnoviji podaci Evrostata pokazuju da radnici u Srbiji rade najviše u Evropi, s obzirom na to da provedu na poslu u proseku 43,5 sati nedeljno, objavila je politička platforma Solidarnost.
Radnici u Srbiji: Garantovani umor, briga i najduže radno vreme u Evropi
Foto: Pixabay

Prema Evrostatovim podacima, u nekim evropskim zemljama prosečno radno vreme iznosi i manje od 32 sata nedeljno.

Ovi podaci, navodi Solidarnost, ne obuhvataju dodatne poslove za koje se zna da predstavljaju dodatni izvor prihoda za veliki broj radnika koji su slabo plaćeni na redovnom poslu.

Sa druge strane, radnicima u Srbiji nisu zagarantovane dostojanstvene zarade i radni uslovi, nego umor, briga i najduže radno vreme u Evropi, ocenjuje Solidarnost.
 
Takođe, navode da se zalažu za skraćivanje radnog vremena uz zadržavanje nivoa plata, kao i to da razvoj ekonomije i privrede moraju da osete i oni koji su pokretač i noseća snaga razvoja.
 
Kako bi se to desilo, ljudima je potrebno ostaviti više vremena za društveni, porodični, kulturni i politički život, navodi Solidarnost.
 
Ističe i da primeri u svetu pokazuju da je radno vreme moguće skratiti sa 40 sati na 35 sati nedeljno bez gubitaka u produktivnosti.
 
Solidarnost tvrdi da je uloga države u tome ključna i da, umesto subvencija stranim kompanijama za otvaranje radnih mesta, treba obezbediti pomoć preduzećima kako bi se prilagodila skraćenom radnom vremenu.
 
To ne bi bila samo pomoć firmama već i ulaganje u bolji život svih ljudi u Srbiji, navode iz Solidarnosti.
  • Mirko

    10.10.2022 00:04
    Bez dvoumljenja
    Proklet da sam kada sam se vratio iz Evrope.Obećavam samom sebi da ako se još jednom nađem u Zapadnoj Evropi-uradiću sve da tamo i ostanem.Hvala na razumevanju,Amen.
  • NS

    24.01.2022 11:23
    44 sata svake nedelje. Godišnji odmor, nakon 2,5 godine, celih 10 dana, naravno neplaćeno. Uz video i audio nadzor. A radno vreme takvo da dan provedem na poslu.
  • Djuri

    24.01.2022 07:24
    Suptilno
    Odgovor drzave na ovo je jos vise birokratskih obaveza privredi koja trpi krizu izazvanu politickim resavanjem pandemije i skoka cena svega osnovnog.Sve se to sliva na radnike i preduzetnike ,dok drzava nedostatak novca resava dizanjem kredita kojim se uglavnom uopste neunapredje razvoj privrede.To dovodi do ucenjenosti drzave od strane kreditora i drugih drzava.Danas kada se vode ekomomski ratovi,losa i nestrucna ekonomska politika unistava citave narode,privredu,prehranu,zdravstvo…Da nepominjem sponzorisanje fabrika stranim kompanijama…

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Srpska ekonomija raste uprkos izazovima

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke da srpska ekonomija raste, uprkos izazovima.

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.